سفری از جنس طعم و عطر به بهترین بازارهای ادویه جهان

رنگ های گرم و آتشین، طعم های تلخ و شیرین و عطرهای تند و ملایم همه آن چیزی هستند که با قدم گذاشتن به این بازارها به استقبال شما می آیند؛ بازارهای ادویه! با قدم زدن در این بهشت های خوش عطر دنیا، پنجره ای به تاریخ و فرهنگ یک سرزمین پیش چشمان شما گشوده می شود. بهترین بازارهای ادویه جهان از شرق تا غرب این کره خاکی را در قاصدک24 بشناسید.

Rahba Kedima، مراکش

این بازار که با عنوان”میدان ادویه” نیز شناخته شده، بهترین مکان در مراکش برای چشیدن ادویه های رنگارنگ و خوش طعم به شمار می رود. ادویه های ترکیبی که برای طعم دادن به ماهی و گوشت، بخش جدایی ناپذیر یک آشپزی به حساب می آیند، در این بازار یافت می شوند. شما همچنین می توانید تکه ای رازیانه، جوز و دارچین تازه را هم خریداری کرده و به عنوان سوغات برای آشنایان خود ببرید. اگر به دنبال زعفران خوب هستید هم از مغازه دار بخواهید تا رشته های تازه زعفران را نشانتان دهد. به این بازار که می روید سری هم به کافه des Epices بزنید و از چای نعناهای فوق العاده این کافه نوش جان کنید.

Rahba Kedima، مراکش

Long Bien ، هانوی ویتنام

در بخش قدیمی و پرپیچ و خم شهر هانوی می توانید تعداد زیادی ادویه فروشی پیدا کنید. اما اگر به دنبال چیزی خاص تر می گردید، ساعت خود را روی 4 صبح تنظیم کرده و عازم این بازار خاص در کرانه هایRed River شوید. این بازار عمده فروشی صبحگاهی بهترین جا برای پیدا کردن تازه ترین نعناها، پوست لیمو، دارچین، زنجبیل و گشنیز است. این نکته را فراموش نکنید که این بازار، یک بازار توریستی نیست. بنابراین موقع گرفتن عکس احتیاط لازم را بکنید. در این بازار همچنین می توانید یک کاسه سوپ نودل داغ هم میل کنید که از گیاهان و ادویه جات تازه تهیه شده است.

بازار بزرگ تهران

اینکه نام تهران در میان خوشمزه ترین بازارهای جهان قرار دارد، بسیار هیجان انگیز است. این بازار به خصوص در هنگام شلوغی، قدری ترسناک به نظر می رسد. اگر چه نمی توان جذابیت و شکوه حجره های فرش فروشی و مساجد را در این بازار نادیده گرفت. و شاید آنچه بیش از همه وسوسه کننده به نظر برسد، ردیف های رنگارنگ ادویه است. می توانید ادویه، میوه های خشک شده و یا دانه های روغنی را به صورت بسته ای و یا گرمی خریداری کنید. بهترین قسمت این بازار زعفران آن است که به لطف فراوانی آن، قیمتش بسیار پایین تر از کشورهای غربی است. ته چین خوشمزه ایرانی را می توان در رستوران های این بازار چشید که با عطر زعفران و مرغ خود، هوش از سر می ربایند.

Benito Juarez، اوکساکا، مکزیک

قدیمی ترین بازار اوکساکا(در زبان مردم محلی به آن وَهاکا(Wa-haa-kaa) گفته می شود)، در مرکز شهر قرار گرفته است. اگرچه تردد گردشگران در این بازار زیاد است، اما همچنان بازاری شلوغ و کمتر توریستی است. به دل جمعیت بزنید و انواع و اقسام فلفل ها را در اندازه ها و شکل های گوناگون ببینید؛ از جمله فلفل های ancho  و chilhuacle. همچنین می توانید در این بازار رنگارنگ گونه ای از فلفل قرمز به نام mole Paste را بیابید که در طبخ بهترین غذاهای مکزیکی مورد استفاده قرار می گیرد. البته قبل از اینکه یک چمدان ادویه خرید کنید، محدودیت های مربوط به واردات کالاها را در کشور خود بشناسید. این غذا را هم بببینید و بگذرید،chapulines؛ ملخ سرخ شده با ادویه!

Khari Baoli دهلی هندوستان

این بازار که بزرگ ترین بازار عمده فروشی ادویه در آسیاست، در نزدیکی Red Fort  در بخش قدیمی دهلی قرار داشته و تاریخچه آن به قرن شانزدهم میلادی برمی گردد. در این بازار انواع ادویه، دانه های روغنی و میوه های خشک شده از سراسر شمال هند و افغانستان یافت می شود. همچنین شاه توت خشک، khoya( گونه ای شیر جامد که در تهیه کیک و دسر استفاده می شود) و ادویه های سنتی چون زردچوبه و فلفل جامائیکایی هم در این بازار وجود دارد. باید بدانید که این بازارها بسیار باریک و شلوغ هستند، پس حواستان باشد که بیهوده تردد نکنید. البته این را هم یادتان نرود که بدون چشیدن طعم کیک های شکر زرد، بازار را ترک نکنید!

Darajani، زان زیبار

اهمیت این منطقه نیمه خودمختار تانزانیا را در تجارت ادویه نمی توان نادیده گرفت. برای خیلی ها”زان زیبار” به عنوان جزیره ادویه شناخته می شود و امروزه حجم زیادی از ادویه هایی چون زنجبیل، زعفران، فلفل و رازیانه در آن تولید می شود. در بازار”داراجانی” و در قلب بخش تاریخی شهر، فروشنده های ادویه ای را می بینید که ادویه های محلی را با کیسه می فروشند و این بازار را به محلی عالی برای داد و ستد تبدیل کرده اند. یادتان نرود که پیش از خارج شدن از این بازار از خرماهای خوشمزه آن هم بچشید.

بازار ادویه دوبی

دوبی مدرن با آسمانخراش هایش شاید قدری با ریشه های خاور میانه ای آن غریبه به نظر برسد. اما بازار ادویه دوبی بدون شک بخش خاورمیانه ای این شهر است؛ جایی که محصولات تولید شده در سراسر منطقه در کیسه ها و سبدهای پلاستیکی به فروش می رسند. هوای این منطقه از عطر میخک، زیره، هل، زردچوبه، فلفل، زعفران و جوز هندی معطر شده است. اگر قصد خرید دارید، چانه زدن را فراموش نکنید و یادتان نرود که بازار را بدون چشیدن طعم تیکای معطر به عطر لیمو ترک نکنید.

بازار ادویه دوبی

بازار مصری، استانبول

بهترین جا برای خرید ادویه در ترکیه، بازار مصری استانبول است. این بازار که در سال 1660 میلادی ساخته شده، نام خود را مدیون محصولاتی است که از مصر وارد ترکیه می شده است. بازار مصری با 86 مغازه ای که همه چیز در آن یافت می شود،امروزه همچنان قطب ادویه ترکیه باقی مانده است. انواع گیاهان و چای ها نیز چیزی است که در این بازار می توانید سراغشان را بگیرید. برای اینکه گشتن در این بازار برایتان شیرین تر شود، قدری لاکوم هم بخرید.

منبع: Lonelyplanet.com