سفری ادبی به روسیه

روسیه در سال های قرن نوزدهم و بیستم، آبستن اتفاقات بزرگ بود. اتفاقاتی که دنیای ادبیات را متحول کرد و غول های ادبی چون پوشکین، چخوف، تولستوی و سولژنیستین را به ادبیات جهان تقدیم کرد. امروز اما خانه ها و مکان هایی که زمانی محل زندگی این افراد بوده اند، به موزه و یا جاذبه های توریستی تبدیل شده اند. بازدید از این مکان ها بسیاری را به دل لحظه هایی می برد که این شاعران و نویسندگان با الهام از آنها شاهکارهای ادبی را خلق کرده اند. قاصدک 24 شما را به این گشت و گذار ادبی در روسیه دعوت می کند.

مسکو

شکی نیست که میراث الکساندر پوشکین بر تمام ادبیات روسیه سایه افکنده است. نویسنده یوگنی آنگین(رمانی شعرگونه) در مسکو متولد شد. از این رو شما می توانید ردپای پوشکین را در همه جای مسکو ببینید: دو موزه که به زندگی و عمر او اختصاص داده شده است، مجسمه ای که در میدانی به نام او نصب شده و نیز رستورانی در همان نزدیکی که نام او را بر خود دارد.

موزه ادبیات پوشکین علاوه بر اینکه دیدی جامع از رخدادهای تاریخی فراهم می کند که او را تحت تأثیر قرار داد،  تأثرات و تحولات شخصی او را هم به تصویر می کشد. علاقه مندان ممکن است بخواهند سری هم به خانه-موزه پوشکین بزنند. جایی که وی سه ماه از سال 1831 را با بعد از ازدواج با همسرش ناتالیا در آنجا گذراند.

موزه ادبیات پوشکین

اما مسکو تنها شهر پوشکین نیست. تولستوی هم دو موزه را در این شهر به خود اختصاص داده است. موزه املاکی تولستوی، جایی که خالق جنگ و صلح و آناکارنینا زمستان ها را بین سال های 1882 و 1901 با خانواده اش سپری می کرد. دیگری موزه ادبیات تولستوی است که انباشته شده است از دست نوشته ها، نامه ها و آثار هنری مرتبط با این نویسنده.

چهره ادبی دیگری که نام مسکو را برجسته کرده، چخوف است. نمایشنامه نویس هم عصر تولستوی، آنتوان چخوف نیز چهار سال پیش از نقل مکان به خانه ای ییلاقی در ملیخوو در یک ساختمان قرمز رنگ در مسکو سکونت داشت. در همین ساختمان بود که چخوف مرغ دریایی و دایی وانیا را به رشته تحریر درآورد. وی همچنین در حومه مسکو با بوریس پاسترناک برنده نوبل ادبی و خالق کتاب مشهور دکتر ژیواگو آشنا شد و از وی الهام گرفت. خانه موزه او در پردلکینو قرار گرفته است. روستایی که خانه تابستانی نویسنده و محل دفن او نیز در آنجا واقع شده است.

در مرکز مسکو نیز مجسمه دو شخصیت رمان مرشد و مارگاریتا در موزه میخائیل بولگاکف به استقبال بازدیدکنندگان می آیند. این نویسنده طنزنویس به اتفاق همسر خود تاتیانا در آپارتمانی در این ناحیه سال های چندی از دهه 50 را سپری کردند. در همین نزدیکی شما می توانید گشتی هم در پارک patriarch ponds بزنید؛ جایی که در ابتدای رمان مرشد و مارگاریتا شیاطین در مسکو ظاهر می شوند.

مرشد و مارگاریتا

سن پترزبورگ

نویسنده ای که بیشترین نسبت را با سنت پترزبورگ پایتخت سابق امپراتوری روس دارد، فئودور داستایوسکی است. امروزه آژانس تورهای مسافرتی زیادی برای بازدید از مکان هایی ترتیب داده اند که این نویسنده در آنها زیسته یا  مکان هایی که او در رمان های جنایت و مکافات و یا ابله از آنها نام برده است. آخرین خانه وی در نزدیکی  ایستگاه مترو ولادیمیراسکایا به موزه تبدیل شده که در بیرون آن نیز مجسمه ای از داستایوسکی مشهور خودنمایی می کند. برای ادای احترام به مزار وی نیز باید به قبرستان تیخوین بروید جایی که داستایوسکی در کنار آهنگسازانی چون چایکوفسکی و موسورگسکی(بزرگ ترین درام پرداز موسیقی روسیه) آرمیده است.

فئودور داستایوسکی

سن پترزبورگ همچنین به یکی از شاعران قرن بیستم تعلق دارد که هر چند در دنیای انگلیسی زبان  چندان شناخته شده نیست، اما ما ایرانی ها او را می شناسیم: آنا آخماتووا. به نظر می رسد که زندگی دردناک او در روزهای سلطه کمونیسم الهام بخش کارهای او بوده باشد. شما می توانید با زندگی او در موزه آنا آخماتووا در خانه فانتین در آپارتمانی که او در سال های 1926 و 1952 در آن زندگی می کرد، آشنا شوید. به اضافه نقاشی معروف آلتمان از چهره آنا که در موزه روسیه آویخته شده و چند مجسمه از شاعر که دور شهر قرار گرفته، از جمله یک مجسمه سه متری برنزی که در مسیر رودخانه نِوا به زندان کرِستی خود نمایی می کند؛ جایی که فرزند و همسر غیررسمی او در روزهای حاکمیت استالین در آن زندانی بودند.

موزه آنا آخماتووا

سن پترزبورگ نماد پوشکین نیز هست. در این شهر شما می توانید مکانی را ببینید که این شاعر رومانیک در یک دوئل مرگبار زخمی شد و روز بعد نیز از دنیا رفت. در میدان هنر این شهر مجسمه ای از این شاعر قرار گرفته که کبوتران تاج آن را شکل داده اند. بودن در این مکان حس فوق العاده ای به شما می دهد.

بخش اروپای غربی روسیه

تولستوی معتقد است که شادی را فقط باید در خانه جستجو کرد. او هیچ وقت در هیچ کجا به اندازه خانه ییلاقی اش  شاد و راضی به نظر نمی رسید؛ خانه ای در 14 کیلومتری جنوب تولا. این خانه روستایی، جایی که تولستوی در آن متولد شد و از زندگی روستایی اش، لذت برد بلافاصله پس از مرگ وی در سال 1910 مورد حفاظت قرار گرفت. در داخل خانه اصلی شما می توانید دست سازهای متعلق به خانواده اشرافی او را ببینید. قبر بی نشان او هم در جنگلی در همان نزدیکی قرار گرفته است.

بخش اروپای غربی روسیه

مدل شهر خیالی Skotoprigonyevsk در داستان برادران کارامازوف Staraya Russa  شهری خیالی در حومه رودخانه پولیست است. در همین مکان بود که داستایوسکی چندین تابستان را گذراند و بیشتر رمان های معروفش را نوشت. خانه تابستانی او داچا که محل اقامت او هم بود به عنوان یک موزه مورد حفاظت قرار گرفته است. جای دیگری در شهر با عنوان مرکز فرهنگی داستایوسکی هم امروز میزبان نمایشگاه های موقت و تورهای مسافرتی است.

معروف ترین اثر ایوان تورگنیف پدران و پسران است که در زمان انتشارش در سال 1862 با واکنش خصومت آمیز مواجه شد و باعث شد که او شهر را ترک کند. نویسنده بیشتر زندگی بزرگسالی خود را در خانه ای در شمال اوریول در یک ویلای چوبی که خانه اصلی خانواده او بود سپری کرد. در این منطقه شما همچنین چندین موزه ادبی را خواهید دید که به نویسندگان بزرگ اختصاص داده شده که یکی از آنها برنده نوبل ادبی ایوان بونین است.

موزه ادبی ایوان تورگنیف

سایر برندگان نوبل ادبی

در شمال و جنوب روسیه دو مکان دیگر هستند که با نویسندگان روس برنده نوبل پیوند دارند. جزایر سولووتسکی در دریای سفید که الکساندر سولژنیتسین از آن به عنوان مجمع الجزایر گولاگ یاد می کند. این جزایر دورافتاده که یکی از آنها محل یکی از میراث های جهانی قرن 15 است، صومعه ای است که برای مدت های طولانی قبل از اینکه استالین از آن به عنوان اردوگاه کار اجباری استفاده کند، به عنوان یک تبعیدگاه مورد استفاده قرار می گرفته است.

مکان دیگر موزه شولوخف در Rostov-on-Don است که به میخائیل شولوخف برنده جایزه نوبل در سال 1965 اختصاص داده شده است. مهم ترین اثر او دن آرام روایت هایی حماسی از زندگی قزاق ها قبل و در طول جنگ جهانی اول و نیز جنگ داخلی روسیه بود. رود دن از طریق این مدخل به بخش روسی کوه های کاکاسوس جریان می یابد و این چیزی است که شولوخف در کتاب خود نیز به آن پرداخته است.

منبع: lonelyplanet.com

 این مطالب را هم بخوانید:

روسیه، سفره ای رنگارنگ از غذاهای گوناگون

زیباترین شهرهای برفی اروپا

تور روسیه