سرزمین شعر و شعور؛ روایت سفر یک گردشگر خارجی به ایران

سفر به ایران برای خیلی از گردشگران، خاطره انگیز ترین سفر بوده است. کشوری با مردمانی مهربان و مهمان نواز، دیدنی های تاریخی و طبیعی و صد البته فرهنگی غنی که برای گردشگران غربی جذابیت زیادی دارد. این نظر خیلی از آنهایی است که به ایران سفر کرده و بعد داستان سفر خود را منتشر کرده اند. به این امید که باورهای غلط در مورد ایران را تغییر دهند. آنچه در زیر می خوانید، روایت سفر اِلی کلیرلی استرالیایی به ایران است که قاصدک 24 برای شما نقل می کند.

میخای بری ایران؟جدی؟؛ چرا ایران؟؛ امیدوارم تبدیل به یک افراطی نشوی“.

اینها تنها بخشی از پاسخ هایی بودند که وقتی به دوستانم گفتم که قصد سفر به ایران را دارم، از آنها شنیدم. به علاوه توصیه های زیادی هم از خیلی ها دریافت کردم: “از اینجا و آنجا عکس نگیر، هرگز به کسی نگو که نویسنده هستی” و توصیه هایی از این قیبل که اگر قرار بود حتی به نیمی از آنها هم گوش کنم، هرگز قدم به ایران نمی گذاشتم. اما خوب علی رغم این جو منفی من تصمیم خود را گرفتم. فکر می کنید نتیجه سفر من چه بود؟ شاید بتوانم عصاره سفر چند روزه ام به ایران را با شما هم به اشتراک بگذارم.

چقدر دیگران در مورد این کشور در اشتباه هستند

حداقل برای آنهاییکه در غرب زندگی می کنند، همه چیز با رسانه ها، اخبار و تبلیغات آنها گره خورده است. بنابراین هر کشوری که در قالب این تبلیغات نگنجد، خطرناک تلقی می شود و یک مثال خوب در این زمینه هم ایران است. اما در حقیقت گاهی این برداشت ها و قضاوت های نادرست ماست که خطرناک است. درست بر خلاف آن چیزی که همه می گویند، در ایران در تمام دو هفته ای که مهمان بودم، مسحور زیبایی، مهمان نوازی و خوشرویی مردم شدم. تبلیغاتی که در مورد کشورهایی مانند ایران به خورد ما داده می شود، هیچ تناسبی با زندگی روزمره مردم ندارد.

معماری ایرانی

معنای واقعی ادب را در ایران دیدم

قبلا هرگز درک نکرده بودم که چقدر گستاخ و بی ادب هستم! بعد از هفت سال زندگی کردن در هلند، دیگر به این موضوع عادت کرده بودم که کسی در را توی صورتم باز کند، کسی مرا به جلو هل دهد یا از من بخواهد که سهم دقیقم را از صورتحسابم پرداخت کنم. اما به نظر من تمام ملیت های دنیا می توانند درس هایی از مهمان نوازی ایرانی ها بگیرند.

مهمان نوازی ایرانیان

آخرین باری که از راننده در مورد قیمت سئوال کرده اید و او در پاسخ گفته “قابلی ندارد”، کی بوده است؟ خوب البته این به این معنا نیست که شما نباید چیزی پرداخت کنید، این همان تعارف معمول ایرانی هاست. در واقع تعارف یک شیوه مرسوم آداب معاشرت در بین ایرانی هاست و البته من به اندازه کافی خوش شانس بودم که افتخار صحبت با مردمانی چنین گرم  و خوش برخورد را داشتم.

خوش برخوردی ایرانیان

زیبایی معماری اسلامی خیره کننده است

به نظر من در اروپا در مورد زیبایی کلیساهای جامع و در آسیا هم معابد رنگارنگ بودایی ها و هندوها اغراق شده است. شاید زیبایی مسجدها آن هم در ایران چیز دیگری باشد. وقتی به شیراز، اصفهان یا حتی یزد قدم می گذارید، باید خود را برای شگفتی آماده کنید. به خصوص آرامگاه شاهچراغ در شیراز که از زمین تا سقف با جواهرات مزین شده است. یا حتی قدم به اصفهان، نصف جهان بگذارید تا مسحور رنگ های آبی و کاشی های ظریف مسجد شاه شوید؛ مناره ها و کاشی کاری ها که دیگر جای خود دارند.

معماری اسلامی

در مورد محتویات کمد لباس خود هم تجدید نظر خواهید کرد!

ایران قوانین خاص خود را در زمینه حجاب دارد. بنابراین برای من به عنوان یک گردشگر خانم هم پوشیدن لباس های خاص و داشتن حجاب ضروری بود. به این صورت که تمام بازدیدکنندگان باید بازوها و پاهای خود را بپوشانند. البته پوشیدن لباس های آستین کوتاه برای مردان مانعی ندارد. خانم ها نیز باید موهای خود را پوشانده و بخش هایی از بدن خود را بپوشانند. قبل از سفر به ایران نگاهی به کمد لباس هایم انداختم؛ هیچ کدا برای سفر به ایران مناسب نبودند! اما خوب پوشیدن لباس های بلند و گشاد و با رنگ های روشن تجربه جالبی برای من بود.

حجاب در ایران

با وجود اینکه درست در میانه تابستان به ایران سفر کرده بودمف به واسطه پوشیدن این لباس ها از آفتاب سوختگی خبری نبود. علاوه بر همه اینها، به این نتیجه رسیدم که چقدر در مورد کلیشه های رایج در مورد حجاب و زنان ایرانی در اشتباه بودم. داشتن حجاب به این معنی نبود که زنان نمی توانند آزادانه در محیط های مختلط بچرخند یا حضور داشته باشند.

سفر نکردن به ایران سخت است نه سفر کردن!

با فرهنگ غنی، میراث به جای مانده از جاده ابریشم، کباب های خوشمزه، مسجدهای زیبا، بازارهای شلوغ و مهم تر از همه مردم مهربان و خوش برخورد نمی توانید خود را فریب دهید که جایی هم بهتر از ایران برای سفر کردن می تواند وجود داشته باشد.

مساجد زیبا در ایران

منبع: news.com.au