سردترین شهرهای جهان؛ رکوردداران گینِس!

برای خیلی ها زمستان مترادف است با پوشیدن لباس بیشتر. اما در شهرهایی که دمای هوا در آنها گاهی به منفی 68 درجه سانتیگراد زیر صفر هم می رسد، پوشیدن چندین لایه لباس گرم روی هم، چندان برای مردم دشوار نیست. در روستایی دورافتاده در اویمایکون در سیبری روسیه در سال 1933 دمای هوا به پایین ترین حد خود رسید تا این منطقه رکورد سردترین سکونتگاه انسانی روی زمین را در گینس ثبت کند. سردترین شهرهای جهان در سراسر پهنه این گیتی از کانادا تا قزاقستان گسترده شده اند و قاصدک 24 قرار است شما را با این شهرها آشنا کند. این نکته را هم باید بدانید که دمای هوا در این شهرها در ماه ژانویه به پایین ترین حد خود می رسد.

آستانه قزاقستان

متوسط دمای هوا در ژانویه: -14.2 سانتیگراد

آستانه قزاقستان یک شهر مدرن است که با معماری آینده نگرانه، مساجد و مراکز خرید و سرگرمی باشکوه شناخته می شود. اگرچه ماه های تابستان در این شهر گرم هستند، زمستان ها طولانی، خشک و به شدت سرد هستند. به طوری که دمای هوا در زمستان در این شهر حتی تا منفی 51 درجه سانتیگراد هم به ثبت رسیده است. هر چند که متوسط دمای هوا در ژانویه در بیشتر سال ها منفی 14 درجه می باشد و رودخانه شهر از میانه نوامبر تا اوائل آوریل یخ زده باقی می ماند.

آستانه قزاقستان

اینترنشنال فالز (International Falls)، مینه سوتای آمریکا

متوسط دمای هوا در ژانویه: -15 درجه سانتیگراد

این شهر شمالی مینه سوتا که خود را “یخدان کشور” می نامد، رکورد دمای منفی 48 درجه و میانگین بارش فصلی 71 اینچ را در کارنامه خود دارد. اینترنشنال فالز بیشترین روزها را در سال با دمای بالای زیر نقطه انجماد نسبت به همه شهرهای آمریکا دارد؛ ضمن اینکه برخی از زیباترین آسمان های شب را هم در جهان می توان در این شهر دید. شهر اینترنشنال فالز همچنین به عنوان دروازه مرزی ورود به کانادا و پارک ملی وویاگرز (Voyageurs) هم شناخته شده است. این پارک برای قایق سواری و پیاده روی در تابستان و نیز اسکی و ماهیگیری در زمستان شهرت دارد.

مینه سوتا

اولان باتور مغولستان

متوسط دمای هوا در ژانویه: -24 درجه سانتیگراد

اولان باتور که در ارتفاع 4430 پایی از سطح دریا و در لبه دامنه های مغولستان واقع شده، سردترین پایتخت کشور در جهان است. این شهر تابستان هایی با دمای 39 درجه سانتیگراد را تجربه می کند که در زمستان های طولانی به منفی 42 درجه سانتیگراد می رسد؛ زمستان هایی که دمای سالانه بسیار پایینی داشته و به مرز انجماد می رسد. اولان باتور علاوه بر اینکه دروازه ای بین المللی به حیات وحش منحصر به فرد مغولستان به شمار می رود، چشم اندازهای فرهنگی غنی از معابد بودایی تبت تا گالری های هنری مدرن را در خود جای داده است.

اولان باتور مغولستان

باروی آمریکا (Barrow)

متوسط دمای هوا در ژانویه: -25 درجه سانتیگراد

بارو که در بالای مدار شمالگان در آلاسکا واقع شده، شمالی ترین شهر آمریکا است. بارو پایین ترین حد متوسط دما را در بین شهرهای آلاسکا دارد و به طور معمول با پوشش ابر و بادهایی با سرعت 60 مایل در سرعت شناخته می شود. باید بدانید که 65 روز در سال خورشید در زیر افق می ماند و تنها 120 روز از سال دمای بسیار بالایی را تجربه می کند که بالای نقطه انجماد است. با این حال و علیرغم دمایی در حدود منفی 49 درجه سانتیگراد، دلایل زیادی برای دیدار از این شهر وجود دارد که می توان به فرهنگ غنی اینوپیات، زیبایی جنگل های توندرای اطراف و فرصتی برای تماشای نورهای شمالی اشاره کرد.

باروی آمریکا

یلونایف کانادا (Yellowknife)

متوسط دمای هوا در ژانویه: -27.9 درجه سانتیگراد

پایتخت قلمروهای شمال غربی کانادا در 250 مایلی جنوب مدار شمالی قرار گرفته است. این شهر از میان 100 شهر کانادا که در یک نظرسنجی توسط محیط زیست این کشور قرار گفته اند، در طول سال سردترین بوده و سردترین زمستان، سوزان ترین بادها و طولانی ترین فصل برفی را دارد. پایین ترین دمایی که برای این شهر به ثبت رسیده، منفی 51 درجه سانتیگراد بوده و با این حال آفتابی ترین تابستان کانادا را همی می توان در این شهر دید. یلونایف که زمانی جستجوگران طلا را به سوی خود می کشید، مقصدی ایده آل برای مسافران ماجراجو بوده و تفریحاتی چون پیاده روی در زیر خورشید نیمه شب و تماشای نورهای شمالی را به مسافران عرضه می کند.

یلونایف کانادا

نوریلسک روسیه (Norilsk)

متوسط دمای هوا در ژانویه: -30 درجه سانتیگراد

نوریلسک شمالی ترین شهر جهان است که بیش از 100 هزار سکنه دارد و یکی از سه شهر مهمی است که در منطقه رطوبت دائمی قرار گرفته است. با دمای منفی 10 درجه سانتیگراد این شهر سردترین دمای سالانه را در بین شهرهای بزرگ دارد، در حالی که دما در زمستان حتی به منفی 53 درجه سانتیگراد هم می رسد. از آنجایی که صنعت معدن نوریلسک را به یکی از آلوده ترین شهرهای جهان تبدیل کرده و باعث تعطیلی آن از سال 2001 به روی مسافران خارجی شده، این شهر با وجود داشتن موزه ها، گالری های هنری و یکی از شمالی ترین مساجد جهان، دیگر پذیرای توریست ها نیست.

تجلی شکوه در مناره های مساجد روسیه

روسیه؛ از گربه های شاغل تا مافیای هولناک!

سفری ادبی به روسیه

روسیه، سفره های رنگارنگ از غذاهای گوناگون

زیباترین شهرهای برفی اروپا

نوریلسک روسیه

یاکوتسک روسیه

متوسط دمای هوا در ژانویه: -40 درجه سانتیگراد

یاکوتسک پایتخت جمهوری ساخا در حدود 280 مایلی جنوب مدار شمالگان قرار گرفته است. متوسط دمای هوا در ژانویه در یاکوتسک به منفی 40 درجه سانتیگراد می رسد و از همین رو سردترین شهر مهم جهان به شمار می رود. دیدنی هایی چون موزه یخی، موزه هنر ملی و بازار کریستین، این شهر را به یک مقصد محبوب برای آنهایی تبدیل کرده اند که از سرما واهمه ای ندارند. البته یاکوتسک با دمای هوای 19 درجه در جولای برای سفر بسیار مطلوب است.

یاکوتسک روسیه

منبع: tripsavvy.com