زیباترین گذرنامه های جهان

حساسیت مسائل امنیتی در سال‌های اخیر سبب تغییر شکل گذرنامه‌ها شده است و آنها را از شکل سابقشان که دفترچه‌هایی ساده و بی‌روح بودند؛ به یک اثر هنری بدل ساخته است. این تغییرات هم زیبایی بصری گذرنامه‌ها را افزایش داده و هم از نظر امنیتی تاثیر به سزایی روی آن‌ها داشته است.

سال‌ها پیش گذرنامه ها تنها کارت های ساده و نا زیبایی برای مهرهای گمرکی بودند اما کم کم و با گذر زمان تبدیل به کارت های شناسایی ای با استاندارد های جهانی شدند و ارگان‌های دولتی کشورهای دنیا برای آن که یک قدم از جاعلان سندهای هویتی جلوتر باشند؛ تمام تلاش خود را در جهت سخت‌تر و گران‌تر کردن جعل این اسناد به کار گرفتند.

جالب است بدانید؛ برخی از گذرنامه‌ امروزی از ۳۰ ماده‌ اولیه متفاوت تشکیل شده اند و نزدیک به ۶۰ تولید کننده‌ مختلف در تهیه ی آن نقش داشته اند. تمام گذرنامه‌ها مجهز به میکروچیپی هستند که از مواد اولیه‌ به خصوصی ساخته شده‌اند و ویژگی‌های بصری خاصی دارند که کپی کردن آن‌ها بسیار سخت است. حتی برخی کشورها در طراحی صفحات گذرنامه از طرح‌هایی جذاب و الهام‌بخش استفاده می‌کنند و همه ی این عوامل موجب می‌شوند که جعل گذرنامه‌ها بسیار سخت باشد.

برای نوشتن کلمات در گذرنامه‌ها هم, از جوهرهای چند متغیره استفاده می‌شود؛ بنابراین با نگاه کردن از زوایای مختلف به این اسناد، رنگ نوشته‌ها تغییر می‌کند. همچنین فیبرها یا نقاطی از جنس فلورسنت در کاغذ گذرنامه وجود دارد که زیر نور چراغ مخصوص مسئولان گمرک می درخشد. پس‌زمینه‌ ی کاغذها با بافت های حکاکی شده‌ موج‌دار، موجب ایجاد شبکه‌ای می شود که در آن می‌توان کلمه‌ها و اعداد چاپ شده با تکنولوژي میکرو یا نانو را به صورتی پنهان کرد که ازچشم غیر مسلح پنهان بمانند. همچنین هولوگرام‌ روی گذرنامه‌های امروزی هم تصاویر سه بعدی متغیری را ایجاد می‌کند و وجود عناصر برجسته و مهر کردن با روش (فویل داغ) -Hot Foil Stamping- به صفحات مسطح گذرنامه بافت مشخصی می‌دهد.

فراتر از همه ی اینها حتی نخ‌هایی که صفحات گذرنامه شما را به هم متصل می‌کند هم ممکن است با تکنولوژی میکرو بافته شده باشد که در این صورت زیر نور چراغ‌های UV رنگ‌های آن مشخص می‌شود. به طور کلی ترکیب تکنولوژیهای پیچیده ی امروزی با کمی خلاقیت می تواند گذرنامه‌های زیبایی را ایجاد کند که صفحات آن‌ها با تصاویر حیوانات متحرک، شکوفه کردن درختان و تصاویر مخفی محرمانه تزئین شده باشد. در ادامه با برخی از زیباترین، جالب‌ترین و غافلگیرکننده‌ترین گذرنامه‌های دنیا آشنا می شویم:

ایرلند (جزیره ی زمرد)
گذرنامه این کشور تلفیقی از چند طرح زمین بازی‌های گالیک ( (Gaelic Games، سنگ رونی، شعر و موسیقی در یک زمینه ی سبز روشن است. صفحه‌ اول مزین به یک نقشه‌ توپوگرافی از کشور است و با عبارت (تضمین شهروندی ایرلند) به پایان می‌رسد. قطعه‌هایی از سرود ملی ایرلند و طرح‌های سلتیک در جای جای صفحات آن به چشم می‌خورد و در لبه‌ هر صفحه یک سنگ مزار تزئینی قرار دارد که می‌توانید هنگام انتظار در صف گمرک با آن‌ بازی کنید.

gozarirland

کانادا
طراحی این  گذرنامه در جولای ۲۰۱۳ رونمایی شد و به خاطر طراحی خلاقانه‌ ی آن که به کمک تصاویری به سبک نور سیاه انجام شده بود؛ تصویر آن به سرعت میان کاربران اینترنت انتشار یافت.
در بخش بالایی هر صفحه یک طراحی ثانویه نامریی وجود دارد که برای کشیدن آن‌ از جوهر متغیر نوری استفاده شده و زیر نور فرابنفش یک نقش نئونی از آن پدیدار می‌شود. آتش‌بازی روی ساختمان پارلمان کانادا، پر ستاره شدن آسمان آبشار نیاگارا و برگ‌های درخشان افرا برخی از این طرح‌های زیبا هستند.

gozarcanada

نروژ
این طرح مینیمالیستی انتزاعی را یک شرکت طراحی در اسلو انجام داده است که در اصل این طرح را برای یک مسابقه‌ طراحی در کشور نروژ ارائه داده بود. خطوط رسم شده در این تصاویر منظره‌ای باشکوه از کشور نروژ را نشان می‌دهد و زیر نور سیاه تغییراتی در آن ایجاد می‌شود. این گذرنامه با توجه به وضعیت سیاسی صاحب آن، رنگ‌های متفاوتی دارد. گذرنامه قرمز رنگ برای شهروندان عادی، سفید برای مهاجرین و فیروزه‌ای برای دیپلمات‌ها است.

gozarnorvej

بریتانیا
این گذرنامه که در اواخر سال ۲۰۱۵ رونمایی شد؛ پرتره‌هایی از جان کانتسبل (John Constable)، برخی ریاضیدان، نابغه‌ کامپیوتر آدا لاولیس (Ada Lovelace) و ده ها طرح دیگر از ساعت و چرخ‌ها و ساختمان‌ها را در دل خود جای داده است. در هر صفحه ازاین گذرنامه انگلیسی پرتره ی یکی از نمایشنامه‌‌نویسان مطرح بریتانیایی مانند شکسپیر، به صورت (Watermark) حک شده است.

gozarberitania

چین
این گذرنامه به تصاویری با نور سیاه از مکان‌هایی مثل ماکائو و شانگهای مزین است وهمچنین نقشه‌ای از مکان‌های مورد مناقشه‌ سیاسی چین با دیگر کشورهای منطقه، مثل تایوان و دریای چین جنوبی در صفحات این گذرنامه به صورت مخفی به تصویر کشیده شده است. چین ادعا دارد که این مناطق جزو خاک این کشور هستند؛ اما سایر کشورها این ادعا را رد می‌کنند. به همین دلیل وجود چنین نقشه‌ای در صفحات این گذرنامه باعث سردرگمی ماموران گمرک کشورهایی چون فیلیپین و مالزی شده است؛ زیرا این تصور وجود دارد که شاید مهر زدن روی چنین گذرنامه‌ای به معنای تایید ادعای چینی‌ها باشد.

gozarchin

نیوزیلند
فقط کافیست یک گذرنامه ی نیوزیلندی را باز کنید وقدم در زیبایی های طبیعی این کشور بگذارید. سرخس‌های نقره‌ای که دور صفحات را تزئین کرده‌اند؛ مناظری که با تم سرزمین میانی (Middle Earth) در ارباب حلقه‌ها به تصویر کشیده شده اند و رنگ آمیزی صفحات که از سپیده‌دم (نارنجی) آغاز شده و به غروب (بنفش) ختم می‌شود همه و همه شما را به یک سفر به یاد ماندنی دعوت می کنند. این گذرنامه به گونه ای تهیه شده است که با ورق زدن صفحات آن زاویه‌ دید شما کم‌کم به دید آسمان می‌رسد.با همه ی این زیبایی ها به دست آوردن یک گذرنامه‌ نیوزیلندی چندان هم کار ساده‌ای نیست. جالب است بدانید هنگامی که به عنوان گردشگر وارد خاک نیوزیلند می‌شوید؛ مهری با این عبارت روی گذرنامه‌ شما می‌خورد: به سرزمین میانی خوش آمدید.

gozarnewsland

فنلاند
از آنجایی که حدود صدهزار گوزن شمالی در گونه های مختلف در فنلاند وجود دارند عجیب نیست که گذرنامه ی کلاسیک‌این کشور هم تصویر متحرک یک گوزن در حال راه رفتن را در صفحات خود جای بدهد و طرح زمستانی ۲۰۱۲ خود را با به تصویر کشیدن چند حیوان دیگر و چهار دانه‌ برف روی جلد پشتی تکمیل کند. با این که یک پاسپورت فنلاندی پنج سال اعتبار دارد اما اگر این گذرنامه برای یک مرد بین ۱۸ تا ۳۰ سال صادر شده باشد و او دوره‌ خدمت سربازی خود را تمام نکرده باشد؛ گذرنامه‌اش تا آخرین روز مهلت او جهت معرفی خود برای اعزام به خدمت اعتبار دارد و از این قانون هم هیچ راه گریزی نیست.

gozarfanland

جدا از مسئله ی زشتی و زیبایی، گذرنامه‌ها برای بسیاری از کشورهای دنیا ابزاری قدرتمند به شمار می‌روند و کشوری در این زمینه قویتر است که از روابط دیپلماتیک بیشتر و مناسبتری با سایر  کشورهای دنیا برخوردار باشد. براساس این موضوع اگر گذرنامه ی کشورتان به شمااجازه بدهد بدون نياز به ويزا يا با كمك گرفتن از آن در زمان کمتری و تنها با یک بلیط هواپیما به دیگر کشورها سفر کنید؛ به مراتب گذرنامه ی قدرتمندتر و پرنفوذتری دارید هرچند که چندان هم زیبا نباشد.