روسیه، سفره ای رنگارنگ از غذاهای گوناگون

یکی از مهیج ترین تجربه هایی که سفر به روسیه می تواند برایتان رقم بزند، تنوع بی نظیر غذاهایی است که در آشپزخانه های روسی پخته و در رستوران ها و کافه های آن سرو می شود. از کاشا(kasha) که حریره گندم سیاه است گرفته تا خرچنگ های تازه صید شده در شهر کامچاتکا. این بزرگ ترین کشور جهان دنیایی وسیع و خوشمزه از طعم های خانگی و غیرخانگی را به خصوص برای عاشقان غذا تصویر می کند.

غذاهایی از غرب روسیه

خاک سیاه غرب روسیه آنقدر غنی است که سبزیجات، دانه ها و لبنیات را در خود پرورش دهد. اولین طعم روسی را با سوپ چغندر(Borsch) امتحان کنید که تقریبا در تمام منوهای رستوران های روسیه به چشمتان خواهد خورد. این سوپ اصلیتی اوکراینی دارد و معمولا با مقدار زیادی خامه ترش میل می شود. البته سوپ های خوشمزه دیگری هم وجود دارد. مثل سوپ چی(shchi) که با کلم و گوشت تهیه شده یا سوپ خوشمزه و تابستانی اوکروشکا که با استفاده از خیار، تخم مرغ آب پز و اندکی شراب خاص با نام kvas تهیه می شود. اما سوپ تنها غذای خوشمزه این منطقه نیست. نان های زنجبیلی این ناحیه هم مشهور است. نان هایی که عسل یکی از مواد اصلی آنهاست و همراه با نوشیدنی های مختلف میل می شود.

غذاهایی از غرب روسیه

غذاهایی از شمال روسیه و سیبری

شمال سنت پترزبورگ جمهوری کارِلیا نامیده می شود. منطقه ای با جنگل های متراکم که دو تا از بزرگ ترین دریاچه های اروپا را در خود جای داده است. غذای محلی این منطقه کالیتکا نام دارد. کالیتکا از چه درست شده است؟ یک قالب کلوچه مانند تهیه شده از خمیر گندم که با حریره ارزن، برنج، پنیر خامه ای و ماهی یا گوشت پر می شود. به علاوه شما می توانید گوشت گوزن را هم در منوی رستوران های این شهر ببینید. یکی دیگر از غذاهای اصلی این منطقه ماهی است. به ویژه ماهی سفید که بین مردم این منطقه بسیار محبوب است و حتی به خاطر صید بی رویه در معرض نابودی قرار دارد.

غذاهایی از شمال روسیه و سیبری

غذاهایی از مغول ها

منطقه بوریاتیا در جنوب سیبری مرز باریکی با کشور مغولستان دارد. غذای محلی این منطقه هم پوزی نام دارد.  پوزی در واقع نوعی دلمه است که از گوشت خوک و آب میوه های گوناگون تهیه می شود. اما علاوه بر این غذا، گوشت غاز هم یکی از غذاهای مورد علاقه در این منطقه است. و البته شاید چندان خوشایند به نظر نرسد اما مردم این منطقه به گوشت اسب هم علاقه زیادی دارند.

غذاهایی از مغول ها

غذاهایی از کاکاسوس و آسیای مرکزی

کوه های کاکاسوس مرز میان گرجستان و روسیه را شکل داده اند. همین نزدیکی نیز سبک های آشپزی و انواع غذاها را از گرجستان روانه روسیه کرده است. کباب شیشلیک که از گوشت کبابی، ماهی و یا سبزیجات درست شده، یک غذای محبوب در این منطقه به شمار می رود. به علاوه این منطقه شرایطی ایده آل برای کشت انگور دارد. به همین دلیل قلب صنعت مشروب سازی روسیه نیز به شمار می رود. یکی دیگر از غذاهای محبوب این منطقه گوشت بره است که همراه با پنیرهای محلی و شراب های دست ساز این منطقه میل می شود.