رنگارنگ ترین پدیده های طبیعی دنیا

طبیعتِ همیشه سخاوتمند پدیده های بی نظیری را در دل خود جای داده است. آسمان، زمین و اعماق دریاهای آبی همیشه محل شگفت انگیزترین رخدادهایی بوده که میلیون ها نفر به شوق دیدن آنها، بار سفر بسته و فرسنگ ها راه پیموده اند. اگر هنوز نمی دانید که در چهار گوشه زمین، چه شگفتی هایی نهفته، قاصدک ۲۴ خواندن این مطلب از نشنال جئوگرافیک را به شما پیشنهاد می کند.

 

مهاجرت پروانه های پادشاه، مکزیک

میلیون ها پروانه پادشاه درست در زمستان، مهاجرت سالانه خود را از جنوب کانادا به مکزیک آغاز می کنند و در پایان روی درخت های میچوآکان، درختان صنوبر مکزیک می نشینند. دیدن این درختان که حالا به یک صحنه نقاشی زیبا از رنگ ها تبدیل شده، نفس را در سینه ها حبس می کند. با این حال انفجار حقیقی رنگ ها زمانیست که این پرندگان کوچک رنگارنگ از درختان برخاسته و بال های نارنجی و سیاه خود را در هوا به حرکت در می آورند. بد نیست بدانید که بهترین زمان برای تماشای این رقص رنگ بین ژانویه و مارس در روزهای گرم و آرام سال است.

 

butterfly-migeration

 

درخشش هماهنگ کرم های شب تاب، آمریکا

کرم های شب تاب در کوه های اسموکی یک بار در سال و در قالب بخشی از مراسم جفت گیری خود، یکی از خیره کننده ترین نمایش های نور طبیعت را رقم می زنند. اگرچه بسیاری از کرم های شب تاب نمی توانند درخشش های نور خود را  با هم هماهنگ کنند، اما این گونه هنرمند می تواند آن را به نمایشی خارق العاده بدل کند. بسیاری از بازدیدکنندگان این نورهای زیبا را تا شعاع چند کیلومتری این کوه ها می بینند. اگرچه به راحتی نمی توان تاریخ دقیق این پدیده زیبا را از پیش مشخص کرد، اما گفته می شود که از اواخر می تا اواسط ژوئن بهترین زمان برای دیدن این نمایش زیباست.

 

fireflies-

 

مهاجرت خرچنگ های قرمز، جزیره کریسمس

جزیره کریسمس هر سال و در میانه فصل جفت گیری شاهد جمعیت عظیمی از خرچنگ های قرمزی است که به سمت ساحل روانه شده و با جهت یابی مسیر خود در طول راه رژه می روند. جالب است بدانید که اخیرا در این منطقه، پل ها و معبرهایی برای جلوگیری از ریزش آنها ساخته شده است. اما پیش بینی تاریخ دقیق حرکت این سخت پوستان خوش رنگ بسیار سخت و پیچیده است. چرا که حرکت آنها نه تنها به تاریخ قمری بلکه به فصل های پرباران سال وابسته است. از این رو شروع فصل باران یعنی اکتبر و نوامبر بهترین زمان برای دیدن این رژه است.

 

crab-migeration

 

شفق شمالی، نروژ

یکی دیگر از جلوه های زیبای رنگ که آسمان شب را در شمالی ترین نقطه جهان رنگ آمیزی می کند، پدیده خارق العاده شفق شمالی در نروژ است. این منطقه یکی از بهترین و مناسب ترین نقاط برای تماشای این پدیده است که هر سال اتفاق می افتد.اگر چه این نوارهای مارپیچ سبز در آسمان به راحتی قابل دیدن هستند، برای دیدن نورهای سرخ رنگ شفق شمالگان باید بیشتر تلاش کنید. اگر واقعا به دیدن این زیبایی علاقه مند هستید، ایده آل ترین زمان از اواخر سپتامبر تا اواخر مارس است.

 

auorora

 

تخم ریزی مرجانی، استرالیا

بدون شک صخره های مرجانی استرالیا یکی از رنگین ترین پدیده های طبیعی در نوع خود هستند. اما این دنیاهای زیبای زیر آب در دل خود پدیده شگفت انگیز دیگری را هم جای داده اند: تخم ریزی مرجانی. در قالب این پدیده که از آن به عنوان یک کولاک سبک زیر آبی یاد می شود، هر ساله صخره های مرجانی در زیر امواج سواحل نینگالو در غرب استرالیا به صورت همزمان شروع به تخم ریزی می کنند. در نتیجه گوی های کوچکی از دل این آب ها بیرون آمده و در سطح آب شناور می شوند که صحنه بی نظیری را به نمایش می گذارند. اما چه زمانی برای تماشای این پدیده مناسب است؟ درست یک هفته بعد از کامل شدن ماه و در فصل پاییز.

 

coral-spawning

 

بیابان های پر از گُل، شیلی

شکوفه ها هر جا که باشند نمایش زیبایی را در مقابل چشمان ما خلق می کنند، چه در دشت های کانولا در چین و چه در بیابان های ناماکوآلند در نامیبیا در آفریقای سوزان. شاید برایتان جالب باشد، اما در بیابان های آتاکاما در شیلی که خشک ترین بیابان جهان لقب گرفته، شکوفه دادن گل ها یکی از عجیب ترین پدیده های طبیعی به شمار می رود. در حقیقت در روزهایی از سال که ریزش باران به لطف پدیده ال نینو به حداکثر خود می رسد، دشت های خشک و مرده این سرزمین شروع به زایش کرده و گل های رنگارنگ این زمین ها را نقاشی می کنند. بهترین زمان برای دیدن این گل ها از ماه سپتامبر تا ماه نوامبر است.

 

flower-desserts

 

ماهی های مرکب نورانی خلیج تویاما، ژاپن

بدون شک یکی از زیباترین پدیده های طبیعی آبی رنگ روی زمین، نمایش نور بی نظیری است که ماهی های مرکب درخشان در خلیج تویامای ژاپن از خود ترتیب می دهند. در طول فصل جفت گیری، این ماهی ها از عمق آب بر می خیزند و یک توده مدور که رنگ آن، نور لامپ های نئونی را تداعی می کند، شکل می دهند. جالب این است که این ماهی های کوچک تنها سه اینچ طول دارند اما با جمع شدن  کنار هم نمایش شگفت انگیزی از نور را خلق می کنند. اگر به خودنمایی این موجودات کوچک اما زیبا علاقه مند هستید، ساعت ۳ صبح ماه های مارس تا ژوئن بهترین زمان است.

 

glowing-squid

 

کانو کریستالز، کلمبیا

در شمال کلمبیا و در کناره های رودخانه کانو کریستالز گیاهان آبزی تابلوی رنگی را خلق می کنند که دل هر بیننده ای را می رباید. سایه هایی از رنگ های قرمز و زرد کناره های سواحل را فرش می کنند و جلوه بی نظیری به این منطقه می بخشند. گویی که آب بر پالت رنگ هنرمندی جریان پیدا کرده که از رنگ های طبیعی پوشیده شده است. با رنگ هایی از قرمز خاکی تا زرد خردلی و یاسی ملایم، باید این منظره را ببینید تا شکوه آن را باور کنید.

 

Cano-Cristales