راهنمای سفرهای گروهی

سفر گروهی

دلچسب ترین سفرها، مسافرت های دسته جمعی هستند. جمعی که می‌تواند متشکل از یک راهنما در قالب یک تور مسافرتی باشد و یا از دوستان و خانواده شما تشکیل شده باشد. اینگونه سفرها در سال های اخیر با استقبال فراوانی از سوی مسافران مواجه شده اند. چرا که سفرهای گروهی اغلب ایمن، کم هزینه و بدون دردسر هستند و اگر نکاتی که در ادامه مطلب ” راهنمای سفرهای گروهی ” در قاصدک 24 به آنها اشاره می‌کنیم در سفر رعایت شوند، خاطره انگیزتر نیز می‌شوند.

سفر گروهی

اولین و مهمترین نکته در یک سفر گروهی، اتفاق نظر و احترام به رای سایر همسفران است. اگر به عنوان مدیر گروه با دیگر همسفران خود در تعامل باشید و برای تجربه اتفاقات جدید نظر آنها را نیز جویا شوید قطعاً مسافرتی به یادماندنی تر را برای خود و همسفرانتان رقم خواهید زد. برای این کار نیاز است علاوه بر مدیریت و قاطعیتی که لازمه هر مدیریت صحیحی است، از مشورت سایر اعضای گروه نیز استفاده کنید. در نهایت بهتر است برای جلوگیری از چند دسته گی تا جای ممکن از بزرگ شدن بیش از حد گروه جلوگیری کنید و انتخاب همسفران خود را محدود به اعضای خانواده یا دوستان خود نمایید.

برای سفر خود بودجه تعیین کنید

هزینه کلی سفر را تخمین بزنید و یک بودجه برای سفرتان تعیین کنید. با این کار می‌توانید سهمی را به مدیر یا مادر خرج گروه اختصاص داده و او را در مدیریت صحیح هزینه های سفر یاری کنید. به طور مثال اگر قرار است به صورت زمینی به مشهد سفر کنید هزینه بلیط قطار مشهد به صورت رفت و برگشت به علاوه اقامت، خورد و خوراک و… را از پیش محاسبه نمایید و آن را در اختیار فردی که در گروه امین و مورد اعتماد سایر اعضا است، قرار دهید. با این کار هیچ کس در سفر از نظر مالی تحت فشار قرار نمی‌گیرد و در پایان نیز راحت تر می‌توانید مابقی پول خود را پس بگیرید یا اضافه آن را به مادر خرج گروه بپردازید.

در انتخاب وسیله سفر هوشمندانه عمل کنید

قبل از انتخاب وسایل نقلیه به تعداد اعضای گروه توجه نمایید. مثلا اگر 8 نفر هستید و تصمیم دارید که به صورت زمینی سفر کنید می‌توانید از شرکت های معتبری که تسهیلاتی را برای سفرهای گروهی در نظر گرفته اند، کمک بگیرید. به طور مثال با خرید 7 بلیط اتوبوس شرکت حمل و نقل مسافری همسفر به صورت اینترنتی از سامانه های آنلاین فروش بلیط سفر نظیر قاصدک 24 می‌توانید بلیط هشتم را به صورت رایگان از پایانه مبدا خود دریافت نمایید. همچنین اگر تمایل دارید با قطار سفر کنید می‌توانید با رزرو کوپه دربست، هزینه کمتری را برای رسیدن به مقصد بپردازید. پس فراموش نکنید همیشه و همه جا هواپیما بهترین و تنها راه سفر نیست و در برخی از موارد بهتر است از بلیط قطار یا اتوبوس بهره بگیرید.

همکاری و مشارکت را فراموش نکنید

درست است که یک مدیر و لیدر را برای گروه خود تعیین کرده اید اما فراموش نکنید که نمی‌توانید همه مسئولیت گروه را بر دوش یک نفر بیاندازید و باید در بسیاری از موارد همکاری و مشارکت کنید. بنابراین به بانوان گروه در نگهداری از کودکان و تهیه غذا کمک کنید و در جابجایی چمدان ها و خرید ها مسئولیت پذیر باشید. سعی کنید با تقسیم کارها به مدیریت بهتر زمان کمک کنید و از غرغر کردن و بهانه گیری خودداری نمایید.

از اپلیکیشن ها در سفر بهره بگیرید

شماره یا ایدی تمام افراد گروه را ذخیره کنید و از اپلیکیشن های ارتباطی برای تماس با سایر اعضای گروه استفاده نمایید. در این صورت اگر در مسیری گروه را گم کنید، می‌توانید زودتر به آنها دسترسی پیدا کرده و با آنها ارتباط بگیرید. از این اپلیکیشن ها می‌توانید برای اشتراک گذاری لوکیشن خود با سایر اعضا استفاده کنید و نظرات خود را نیز با آنها در میان بگذارید.

ارتباط با سایر اعضای گروه را فراموش نکنید

اگر با خانواده یا دوستان خود سفر می‌کنید بدیهی است که به خوبی با خلقیات آنها آشنا هستید اما اگر تورهای مسافرتی را برای این کار انتخاب کرده اید از این فرصت برای ارتباط با افراد جدید استفاده نمایید. سفرهای گروهی اینچنینی می‌تواند به شما در تقویت مهارت های اجتماعی و پیدا کردن دوستان جدید کمک کرده و منجر به صبورتر شدن شما شود. با این حال فراموش نکنید که نباید سفره دل خود را برای هر غریبه ای باز کنید و به راحتی به هر کسی اعتماد کنید.

ارتباط با همسفران در سفرهای گروهی

برای کودکان گروه حد و مرز تعیین کنید

سفر کردن با کودکان به اندازه کافی سخت و پیچیده است بر این اساس بهتر است برای کودکان و نوجوانان حاضر در گروه، حد و مرز مشخصی تعریف کرده و آنها را از انجام کارهای پر خطر منع کنید. مثلاً به آنها یادآور شوید که موظف به رعایت بهداشت و نظم و ترتیب در سفر هستند و نباید خودسرانه و بی اطلاع از بزرگترها از گروه جدا شوند. اگر خانوادگی سفر می‌کنید و مادربزرگ و پدربزرگ خانواده را نیز به همراه برده اید، می‌توانید کودکان را مسئول مراقبت صوری از آنها کنید و تلاش کنید حس مسئولیت پذیری را در بچه ها تقویت نمایید. همچنین با رزرو بلیط هواپیما و قطار می‌توانید آسایش بیشتری را برای سالمندان و کودکان گروه فراهم سازید.

سفر گروهی با کودکان

به نیازهای فردی افراد اهمیت دهید

سعی کنید در برنامه ریزی گروهی زمان کافی برای گردش، استراحت، غذا خوردن، خرید و… در نظر بگیرید و به نیازهای فردی افراد گروه توجه نمایید. با این کار هم به نظر تمامی اعضا احترام گذاشته اید و هم سفری منحصر به فرد را برنامه ریزی نموده اید.

هزینه های سفر را مدیریت نمایید

اگر به عنوان لیدر گروه انتخاب شده اید نه آنچنان ولخرج و دست و دلباز باشید که حساب و کتاب سفر از دستتان در برود و نه آنقدر خسیس باشید که باقی همسفران خود را در تنگنا قرار دهید. سعی کنید برای هزینه های بزرگتر نظیر اقامت و رزرو هتل نظر سایر اعضا را جویا شوید و مدیریت و پرداخت هزینه های کوچکتر را خود برعهده بگیرید. برای انجام بهتر این کار می‌توانید از اپلیکیشن های تعیین دونگ در سفرهای گروهی بهره بگیرید یا از یک دفترچه برای یادداشت هزینه ها استفاده کنید.

اپلیکیشن های تعیین دونگ

در نهایت نیز پول باقی مانده از بودجه اولیه را بین اعضای گروه تقسیم نمایید و در صورت بروز هرگونه ابهامی، هزینه ها را به صورت واضح برای سایر اعضای گروه شفاف سازی کنید.