رازهایی در مورد پرواز از زبان خلبان ها

فوت و فن های پرواز را هیچ کس به اندازه خلبان ها که نیمی از زندگی خود را در هواپیما می گذرانند، نمی داند. برخی از این فوت و فن ها بیشتر به رازهایی می مانند که آنها تعهد کرده اند تا به کسی نگویند. برخی دیگر نیز نکاتی عمومی هستند که دانستن آنها برای مسافران هم بد نیست. قاصدک 24 بخشی از نکاتی را با شما در میان می گذارد که ممکن است برایتان جالب یا مفید باشد.

سوخت کمتر یعنی نگرانی بیشتر

هر چند که قیمت سوخت شرکت های هوایی در چندین سال گذشته به شدت افت کرده، اما ایرلاین ها همچنان نسبت به قیمت آن احتیاط به خرج می دهند. یکی از خلبان های شرکت هوایی می گوید که شرکت های هوایی تنها به میزانی که یک هواپیما بتواند به مقصد برسد، سوخت در اختیار آن قرار می دهند. اما اگر تأخیری در پرواز وجود داشته باشد، ممکن است مجبور به فرود آمدن در یک فرودگاه نزدیک تر شوید.

خلبان ها خسته اند

علیرغم تغییرات در قوانین برای دادن وقت استراحت بیشتر به خلبان ها، این زمان هنوز هم کافی نیست. یک خلبان سابق در این زمینه می گوید که آنها گاهی تنها به یک چرت کوتاه بسنده کرده و حتی وقت کافی برای خوردن غذا هم ندارند.

خلبان هواپیما

هوای خوب، هوای بد

هر مسافری تقریبا یک بار درگیر تأخیر در پرواز شده است. همیشه یک مسافر وجود دارد که شرایط جوی را در شهر مقصد چک می کند و آن را مطلوب تشخیص می دهد. اما خلبان ها معتقدند که این شرایط جوی مقصد نیست که تعیین کننده است. در حقیقت فضای هوایی بین دو شهر است که منجر به تأخیر در پرواز می شود.

کمربند ایمنی کودک خود را ببندید

هر چند که مقررات پروازی به والدین اجازه می دهند تا کودکان دو ساله خود را روی پاهای خود حمل کنند، اما بیشتر خلبان ها متفق القول هستند که این کار بسیار خطرناک است. فکر می کنید چرا؟ اگر تکان شدید یا هر گونه کاهش سرعتی در هواپیما رخ دهد، ممکن است کنترل خود را از دست داده و اتفاق دردناکی رقم بخورد.

کمربند ایمنی کودکان

صاعقه به هواپیما برخورد می کند

در مورد برخورد صاعقه به هواپیما پیشتر مفصل توضیح دادیم. یک خلبان فرودگاه شارلوت در کارولینای شمالی اذعان می کند که بیشتر خلبان ها برخورد صاعقه به هواپیما را تجربه کرده اند اما به مسافران اطمینان می دهند که هواپیماها در مقابل آن مقاوم هستند. وی می گوید: شما ممکن است صدای بلندی شنیده و نور شدیدی را هم ببینید که همان صاعقه است. اما این به معنای آن نیست که هواپیما قرار است سقوط کند.

بهترین صندلی ها برای مسافران مضطرب

در مطلب صندلی های متناسب با نیاز مسافران به تفصیل در مورد اینکه کدام صندلی برای کدام دسته از مسافران مناسب است، صحبت کردیم. خاطر نشان می کنیم که بدترین جا در هواپیما برای تکان ها و حرکت های هواپیما صندلی های عقب هواپیما هستند، چرا که جریان هوا از جلو به عقب حرکت می کند. نشستن در وسط هواپیما، درست روی بال جایی است که هوا در بهترین حالت خود قرار داشته و برای مسافران مضطرب، ایده آل ترین گزینه است. در حقیقت هواپیما شبیه یک الاکلنگ است. اگر در وسط باشید، تکان شدیدی را احساس نمی کنید.

بهترین صندلی ها برای مسافران مضطرب

چه چیزی بدتر از تکان های هواپیما است؟

مسافران معمولا هنگام مواجهه با یک تکان هوایی، نگران می شوند اما برای خلبان ها مسئله مهم تری هم برای نگرانی وجود دارد: حرکت جریان هوا به سوی بالا. جان نانس (John Nance)؛ خلبان بازنشسته و کارشناس ایمنی هوایی در همین زمینه می گوید: وقتی هواپیمایی به سوی یک جریان هوای رو به بالای عظیم پرواز می کند که در شب و روی رادار قابل رؤیت نیست، شرایطی درست مانند حرکت با سرعت 500 مایل در ساعت اتفاق می افتد. علاوه بر این خلبان ها از اینکه بسیاری از مردم از تکان های هواپیما وحشت دارند، بهت زده هستند. چرا که در موارد بسیار نادری ممکن است تکان هواپیما منجر به سانحه هوایی شود.

کلماتی که هرگز در پرواز نخواهید شنید

کلماتی که هرگز در یک پرواز به گوشتان نخواهند خورد اینها هستند: “یکی از موتورهای ما دچار نقص شده است”. در عوض آن چیزی که خلبان ها به مسافران خواهند گفت این است که” به نظر می رسد که یکی از موتورهای ما به درستی کار نمی کند”. گاهی ممکن است حتی خلبان ها چیزی به مسافران نگویند. به علاوه جت های مدرن طوری ساخته شده اند که بتوانند حتی در صورت نقص یک موتور به پرواز خود ادامه دهند.

چرا در پرواز بیمار می شویم؟

هواپیماها می توانند برای افرادی که نسبت به میکروب ها فوبیا دارند، جهنم باشند. ممکن است بخواهید یک دستمال مرطوب و ضد عفونی کننده را در کیف کوچک بهداشتی خود نگه دارید. بهترین دلیل می تواند این باشد که نظافتچی های هواپیما معمولا وقت کافی برای نظافت هواپیما بین پروازها ندارند. بنابراین جاهایی مانند سینی غذا، کمربندها و سرویس های بهداشتی می توانند بهترین جا برای رشد میکروب های بیماری زا باشند.

میکروب ها در هواپیما

دیگر از تأخیرهای داوطلبانه خبری نیست

به لطف قوانین اداره حمل و نقل روی عملکرد به موقع پروازها تأکید زیادی شده و خلبان ها دیگر اجازه به تأخیر انداختن پروازها را ندارند. یک خلبان فرودگاه شارلوت در کارولینای شمالی می گوید که شرکت های هوایی زمان رسیدن پروازها را تنظیم کرده اند. با این کار ایرلاین ها می توانند با گفتن این که یک پرواز دو ساعت زمان می برد در حالی که در واقع یک ساعت و 45 دقیقه زمان نیاز دارد، آگاهی بیشتری نسبت به عملکرد به موقع پروازها به دست آورند.

کفش های تخت بپوشید

یک خلبان در یک شرکت هوایی مهم به مسافران توصیه می کند که در هنگام پرواز کفش های تخت بپوشند. اگر خدای ناکرده شرایط اورژانسی در هواپیما اتفاق افتد، دلتان نمی خواهد که هواپیمای در حال آتش گرفتن یا گیر کرده در گِل را با یک جفت صندل تخلیه کنید.

کفش های مناسب برای پرواز

منبع: tripsavvy.com