رازهایی درباره دیوار چین

 

دیوار چین نماد شکوه کشوری باستانی است که هزاران چینی قرن ها پیش سنگینی آن را به تنهایی بر پشت خود به دوش کشیدند. این بنای شگفت انگیز که در فهرست عجایب هفت گانه جهان نیز خودنمایی می کند، سالانه گردشگران بسیاری را برای چشم دوختن به تجسم رنج میلیون ها چینی به خود می خواند. قاصدک ۲۴ این بار شما را به دانستن حقایقی در مورد دیوار بزرگ چین دعوت می کند.

 

دیوار چین در کجا قرار گرفته است؟

دیوار بزرگ چین به راحتی از پکن قابل دسترس است. اگرچه ساختمان عظیم آن از هوشان، لیائونینگ در شرق به سمت شهر جیاگوآن در شمال غربی کشور گسترده شده است. به عبارت دیگر دیوار چین از شمالی ترین مرزهای کشور دفاع می کند. یک تحقیق باستان شناسی در سال ۲۰۱۲ نشان داد که این دیوار عظیم از ۱۵ استان چین عبور کرده و از ژین جیانگ در شمال غربی به سمت مرز با  کره در شرق ادامه پیدا می کند.

 

Great-Wall-Beijing-China-1000x650

 

اندازه دیوار بزرگ چین چقدر است؟

جدیدترین گزارش ها از اندازه این دیوار نشان می دهد که دیوار بزرگ چین چیزی در حدود ۱۳٫۱۰۷٫۷ مایل درازا دارد. محبوب ترین و زیباترین بخش این دیوار در طول فرمانروایی سلسله مینگ تأسیس شده است. حتی با در نظر گرفتن طول خط اصلی دیوار چین که ۲۱۵۰ مایل است، این دیوار رکوردار طولانی ترین دیوار جهان است. برای آنهایی که در مورد ارتفاع واقعی دیوار چین سئوال می کنند هم باید گفت که ارتفاع این بنا از ۱۵ تا ۳۹ پا متغیر است و عریض ترین نقطه دیوار نیز ۳۲ پا ضخامت دارد.

 

دیوار چین در چه سالی ساخته شده است؟

اینکه دیوار چین دقیقا در چه سالی ساخته شده است، مشخص نیست. اما آنچه واضح است اینست که سلسله ها و فرمانروایان زیادی به ساخت آن کمک کرده اند. بر اساس شواهد تاریخی ارتفاعات اولیه این بنا در سال ۷۷۰ قبل از میلاد پایه گذاری شده اگرچه کار رسمی ساخت آن تا ۲۲۱ پیش از میلاد آغاز نشد. بیشتر آنچه که امروز از این دیوار باقی مانده است، در زمان سلسله مینگ و بین سال های ۱۳۶۸ تا ۱۶۴۴ ساخته شده است. ضمن اینکه بیش از ۲۰ ایالت و سلسله به ساخت و توسعه دیوار چین در طول هزاره های متمادی کمک کرده اند.

 

greatwall-2-s

 

چرا دیوار چین ساخته شد؟

دیوار چین که در اصل به عنوان یک دژ برای دفاع به هنگام جنگ ساخته شد، از برج و باروهای زیادی تشکیل شده است. وقتی امپراتور کین شی هوآنگ برای اولین بار نام دیوار بلند را برای این بنا پیشنهاد داد، این دیوار قرار بود تا از ایالت های مختلف چین در مقابل قبایل عشایری شمال محافظت کند. در طول سلطنت سلسله هان در سال ۲۰۶ قبل از میلاد تا ۲۲۰ پس از میلاد دیوار چین نقش دفاع و محافظت از تجارت جاده ابریشم را هم عهده دار شد.

 

-china-han-dynasty

 

دیوار چین چگونه ساخته شد؟

دیوار چین بر خلاف نامش در واقع مجموعه ای از استحکامات است که برخی از آنها به موازات یکدیگر قرار گرفته اند و برخی دیگر نیز به صورت دیوارهای مدور یا جانبی هستند. حتی بخش هایی نیز در این دیوار وجود دارند که حائل های طبیعی هستند مانند رودخانه ها یا کوه های بلند. گفته می شود که صدها سال پیش از ساخت این دیوار، ایالت های چین هر کدام جداگانه و با استفاده از زمین، چوب و حتی سنگ، استحکاماتی علیه یکدیگر ساخته بودند. ساخت دیوار چین در سلسله مینگ به جای سنگ با استفاده از آجر صورت گرفت که تا حد زیادی نیز در بنا و دروازه آن مشهود است.

بر اساس شواهد تاریخی امپراتور کین شی نیروی کارگری نزدیک به ۳۰۰ هزار سرباز، رعیت و حتی زندانی را در ساخت دیوار چین به کار گرفت. صدها و شاید هزاران نفر در حین ساخت این دیوار جان خود را از دست دادند چرا که مجبور بودند اجسام سنگین را بر پشت خود حمل کنند. بیشتر کار ساخت بخصوص بخش های قدیمی تر نیز با دست انجام شد هر چند که تکنولوژی های جدیدتری مانند طناب، چرخ دستی، قرقره ها، اسب و گاری نیز بعدها مورد استفاده قرار گرفتند.

 

بیشتر در مورد چین:

حقایق جالبی که باید در مورد چین بدانید

یک سفر قهوه ای!

 

 

china-wal3

 

بهترین زمان بازدید از دیوار چین چه وقتی است؟

محبوب ترین زمان بازدید از دیوار چین هفته های اول ماه می و اکتبر می باشد. اما در این روزها شما باید انتظار جمعیت زیاد را هم داشته باشید. در زمستان این دیوار پوشیده از برف است و تعداد توریست ها نیز ناگهان افت قابل ملاحظه ای می کند. اما اگر در این موقع از سال سفر می کنید انتظار سر خوردن را هم داشته باشید. پس مجهز سفر کنید.

به نظر می رسد یکی از زیباترین فصل ها برای دیدن این دیوار عظیم پاییز باشد. این موقع از سال هم راحت و خشک است و هم شما شاهد رنگ های زیبای فوق العاده ای خواهید بود. البته این باعث نمی شود که سفر به چین در ماه ژوئن را فراموش کنید. در این ماه هیچ تعطیلی داخلی در کشور وجود ندارد و در حقیقت فاصله بین پیک سیزن و آف پیک سیزن است.

 

china-wall

 

آیا می توانید دیوار چین را از فضا هم ببینید؟

بر خلاف بسیاری از شایعات متداول شما نمی توانید دیوار چین را از فضا و با چشم غیر مسلح ببینید. با این حال طبق گزارش ناسا، عکس هایی که از ایستگاه بین المللی فضایی گرفته شده بخش هایی از این دیوار را تحت شرایط آرمانی به تصویر کشیده است. در واقع عکاسی از این دیوار از فضا با استفاده از رادار ممکن می باشد.

 

منبع: travelandeisure.com