دیوارهایی از جنس دیوار چین!

 اگر فکر می کنید دیوار چین تنها دیوار مشهور جهان است، سخت در اشتباه هستید. در شرق تا غرب کره زمین دیوارهای عریض و طویلی وجود دارند که زمانی به بهانه های مختلف ساخته شده اند. اگر تا کنون تنها نام دیوار چین به گوشتان خورده بود، با قاصدک 24 همراه شوید تا با دیوارهای مشهور جهان آشنا شوید.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین در حدود 6 هزار کیلومتر از وسعت چین را در بر می گیرد و بخش های بیشتر محافظت شده آن مانند یک ترن هوایی متعلق به قرون وسطی در سراسر ارتفاعات پکن پراکنده شده اند. دسترسی به این دیوار از ورودی بادالینگ که در 80 کیلومتری شمال به غرب قرار گرفته آسان تر است. هر چند که ورودی موتیانو که کمی دورتر قرار دارد، خلوت تر و دیدنی تر است. دیوار چین به قدری وسیع است که بتواند پنج اسب سوار را شانه به شانه هم در خود جای دهد. برج هایی مخصوص مراقبت در تپه های کناری دیوار سر بر آورده و امکان دیدن مناظری شگفت انگیز را فراهم کرده است.

دیوار بزرگ چین

دیوار غربی

این دیوار قدیمی که از سنگ آهک ساخته و در بیت المقدس واقع شده، به عنوان بخشی از “معبد دوم” یهودی ها در قرن اول ساخته شده و اغلب به خاطر تخریب معبد به عنوان دیوار ندبه شناخته می شده است. بنای اصلی این دیوار همچنان باقی مانده و در دوران عثمانی و سایر امپراتوری ها بخش هایی به قسمت فوقانی آن اضافه شده است. مسلمانان معتقدند که حضرت محمد (ص) قبل از معراج اسب خود را در این مکان افسار کرده است. در حال حاضر این دیوار در کنترل دولت اسرائیل بوده و یهودی ها برای نیایش از آن استفاده می کنند.

دیوار غربی

دیوار یادبود کشته شدگان جنگ ویتنام

این بنای یادبود که در نشنال مال واشنگتن به یاد سربازانی ساخته شده که در جنگ ویتنام جان خود را از دست دادند، یکی از قدرتمندترین بناهای یادبود در آمریکا به شمار می رود. دیوارهاید این بنای یادبود که از سنگ های گرانیتی شفاف سیاه رنگی ساخته شده اند و بازدیدکنندگان می توانند در آنها تصویر خود را ببینند، هر کدام 75 متر عرض دارند. این سنگ ها که به شکل V طراحی شده اند، رو به سوی بنای یادبود واشنگتن و بنای یادبود لینکلن دارند. بیش از 58 هزار نام بر روی این دیوار حک شده اند.

دیوار یادبود کشته شدگان جنگ ویتنام

دیوار برلین

متاسفانه از این نماد عظیم دوران جنگ سرد چیزی باقی نمانده و بخش های زیادی از آن در جریان فرو ریختن دیوار در سال 1989 از بین رفته است. با این حال هنوز بخش های کوچکی در سراسر شهر پراکنده هستند که طولانی ترین آنها در عرض رودخانه spree قرار گرفته است. رودخانه ای که نقاشی دیواری مشهور بوسه رهبر شوروی سابق (برژنف) و رهبر آلمان شرقی (هانکر) در کنار آن قرار گرفته است. یادبود دیوار برلین در خیابان برنائر استراوس از یک دیوار بازسازی شده تشکیل شده که با گزارش و عکس هایی از روزنامه های قدیمی آراسته شده است.

دیوار برلین

دیوارهای دژ واسِئونگ (Hwaseong)

این دژ باشکوه که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده، درست در جنوب سئول قرار گرفته است. دژ واسئونگ که در قرن هجدهم میلادی توسط پادشاه کره؛ جونگجو؛ و با استفاده از به روزترین فناوری ها ساخته شده، نمونه ای بی نظیر از معماری نظامی به شمار می رود. این دیوارها تا شعاع 6 کیلومتر ادامه داشته و با چهار دروازه بزرگ، 40 برج و غرفه های رنگ آمیزی شده نشان گذاری شده اند. برج و باروهای این دژ که از طریق پیاده روهایی به یکدیگر وصل شده اند، نمایی عالی به شهر سوون و تپه های اطراف آن دارند.

دیوارهای دژ واسِئونگ

دیوار Sacsayhuaman

بر بالای شهر کوسکو در پرو، معبدی قرار گرفته که مردم محلی آن را زن جذاب می نامند! این معبد که یکی از ویرانه های شگفت انگیز به جام مانده از اینکاها است، به قرن پانزدهم میلادی برمی گردد و ساخت آن یک قرن به طول انجامیده است. اگرچه تنها یک چهارم از این بنا باقی مانده است، بلوک های عظیم سنگی آن و دیوارهای زیگزاگی بیرونی آن که 20 متر ارتفاع دارند، هنوز بسیاری را متحیر می کنند. جالب اینکه پایه های این بنا علی رغم زمین لرزه های متوالی، هنوز حرکت نکرده است.

دیوار Sacsayhuaman

دیوارهای زیمباوه بزرگ

زیمباوه بزرگ که کاخ سلطنتی، مرکز تجاری و پایتخت سیاسی مردم شونا (ساکنان زیمباوه) به شمار می رود، بین قرن های یازدهم و پانزدهم میلادی با دیوارهای گرانیتی احاطه شده بود که تا پنج متر ارتفاع داشتند. اما دیدنی ترین بخش این دیوار یک محوطه بزرگ با دیوارهایی به طول 11 متر است که بزرگ ترین بنای تاریخی در جنوب آفریقاست. یک موزه کوچک نیز آثار جهانی را در خود جای داده که از مکان های تاریخی اطراف کشف شده اند.

دیوارهای زیمباوه بزرگ

دیوار بزرگ لس آنجلس

برای رنگ آمیزی طولانی ترین نقاشی دیواری جهان، پنج سال زمان و 400 نیروی کار جوان داوطلب صرف شده است. بخشی از این دیوار با عرض 839 متر به دره گِلِن در بخش شمالی هالیوود منتهی می شود. نقاشی های این دیوار در نگاه اول شبیه گرافیتی های تصادفی به نظر می رسند، اما در حقیقت یک تاریخ سرگرم کننده از کالیفرنیا را از عصر پیش از تاریخ تا به امروز در یک ترتیب زمانی به تصویر می کشد.

دیوار بزرگ لس آنجلس

 

منبع: traveller.com