در هواپیما قهوه بخوریم یا نخوریم؟

قهوه های هواپیما اعتبار چندان خوبی ندارند. این قهوه ها علاوه بر اینکه به طرز وحشتناکی آبکی و بی مزه هستند، شایعات بی پایانی هم در مورد کیفیت آب مورد استفاده برای دم کردن آنها وجود دارد. حتی تمیز بودن ظرف قهوه هم مورد سئوال است. شاید این موضوع برای خیلی ها اهمیت زیادی نداشته باشد، اما برای آنهایی که عاشق قهوه هستند و عادت به نوشیدن آن در همه جا دارند، داستان متفاوت است. این شبهات از طریق گفتگو با چند مهماندار و بررسی داده های موجود واکاوی شده است. نتیجه را در قاصدک ۲۴ مشاهده کنید.

داده ها چه می گویند؟

در سال ۲۰۱۵ مقاله ای با عنوان “باکتری سفر می کند: کیفیت آب هواپیما” در مجله بین المللی تحقیقات محیط زیست و سلامت عمومی منتشر شد. در این مقاله عنوان شده بود که تا کنون ۲۷ گونه باکتری در آبی که در هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد، یافت شده است. بیشتر این باکتری ها به جز دو نوع، باکتری های معمول موجود در آب هستند. اگرچه مقاله فوق به این نتیجه رسیده بود که باکتری های مذکور به طبقه باکتری های میکروارگانیسم عفونی خطرناک تعلق ندارند، اما نشان می داد که این باکتری ها ظرفیت ایجاد بیماری در گروهی از مسافران از جمله بیماران دارای نقص سیستم ایمنی دارند.

قهوه

مطالعه فوق همچنین نشان داد که پروازهای طولانی مدت از جنبه کیفیت میکروبی بسیار ضعیف تر از پروازهای کوتاه هستند. به احتمال زیاد این موضوع ناشی از تانکرهای آبی است که از منابع شهری و محلی پر می شوند. اما آیا نتایج این مطالعه به معنای آن است که باید مصرف آب را در هواپیما از جمله در قهوه و چای متوقف کنید؟ پاسخ: نه دقیقا!

مهمانداران هواپیما چه می گویند؟

جِی روبرت که یک مهماندار باسابقه هواپیما است، نتایج مطالعات بالا را تأیید کرده و می گوید که شایعه آلوده بودن آب در هواپیماها صحت دارد. روبرت می گوید: من حتی با خدمه دیگری که بعد از صرف نوشیدنی های گرم در هواپیما بیمار شده اند، صحبت کرده ام. اما موضوع فقط تانکرهای آب یا لوله ها نیستند. برای مثال پروازی که شما در آن هستید و از مبدأ لندن یا لوس آنجلس حرکت کرده، ممکن است به تازگی از کشور توسعه نیافته ای بازگشته باشد که سطح حساسیت در آن به اندازه کافی بالا نباشد.

همانطور که در مقاله باکتری سفر می کند، عنوان شد؛ آب های درون هواپیما به طور معمول آب های سطح یا زیرزمینی هستند. با این حال یک مهماندار دیگر به نام کِلی کینکاید عنوان کرده که در طول بیش از یک دهه پرواز خود، همیشه یک لیوان چای یا قهوه نوشیده است. وی می گوید: “هیچ وقت مشکلی برایم پیش نیامده. حتی همسرم که یک مهماندار است هم همیشه یک ظرف پر قهوه میل می کند و خدا را شکر تا حالا هم سرپا مانده است. تا آنجایی که اطلاع دارم، آبی که در هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد، پاکسازی شیمیایی می شود و به همین دلیل بو می دهد. به همین خاطر است که من در هنگام نوشیدن آب آن را بو نمی کنم؛ نه به این دلیل که خطرناک است بلکه به این دلیل که معمولا از بو کردن چیزهایی که میخورم، خوشم نمی آید. از طرف دیگر بو بعد از مدت کوتاهی برطرف شده و آب مزه خوبی می دهد”.

سرو قهوه در هواپیما

حالا نظر یک مهماندار دیگر را بشنوید. کَری تری می گوید که همه خدمه پروازی علاقه خاصی به قهوه داشته و در طول پرواز چند فنجان می نوشند. در واقع وقتی یکی از خدمه وارد هواپیما می شود، اولین چیزی که می تواند او را راضی کند، یک ظرف پر قهوه تازه دم است.

آماندا پِلوا می گوید که اگرچه به ندرت پیش می آید که آب درون هواپیما خیلی خوب باشد، اما قطعا بدتر از آب شهری ای نیست که او در آپارتمان های درب و داغان خورده است. ضمن اینکه بد بودن آب مانع از این نمی شود که او دیگر در هواپیما چای یا قهوه ننوشد. آماندا می گوید: “من همیشه در هواپیما قهوه می خورم و اسپرسوهای فرست کلاس را هم ترجیح می دهم، اما چای هم مزه خاص خود را دارد. به نظر من در این میان تقصیر اصلی را باید به گردن ظرف قهوه انداخت”!

اما روبرت معتقد است که اگرچه ایرلاینی که وی با آن کار می کند، بسیار نو و استانداردهای نظافت در آن بالاست، اما او به آبی که در آن سیستم ها وارد می شود، اعتماد نداشته و به شدت از آن اجتناب می کند.

در مورد ظرف های قهوه

آماندا پلوا می گوید: “صادقانه بگویم، اغلب با دیدن یک ظرف تمیز قهوه شگفت زده می شوم. هر چند در سال های اخیر در این زمینه پیشرفت هایی اتفاق افتاده، اما اغلب این موضوع مورد بی توجهی قرار می گیرد”. از سوی دیگر کینکاید می گوید که مسافران نباید در مورد تمیزی ظرف های قهوه نگران باشند، چرا که این ظرف ها به طور منظم تعمیر و نظافت می شوند.

ظروف قهوه

رابرت معتقد است که این بخش یکی از مراحل دم کردن قهوه است که نباید نگرانی در مورد آن وجود داشته باشد. در ایرلاینی که من در آن کار می کنم، ظروف مرتب نظافت شده و ظروف نامناسب با نو جایگزین می شوند. این بخشی از وظایف فرود ما به شمار می رود.

چه باید بکنیم؟

اگر واقعا در مورد کیفیت قهوه، چای یا آب در هواپیما نگرانی عمیق دارید؛ به ویژه اگر از کشوری پرواز می کنید که در آن ممکن است آب محلی چندان تمیز نباشد؛ قبل از سوار شدن به هواپیما بطری آب معدنی بخرید. اما اگر نیاز به یک فنجان قهوه گرم دارید، کار زیادی نمی توانید انجام دهید مگر اینکه قهوه را نوشیده یا تا زمان فرود منتظر بمانید.

کینکاید می گوید: ما نمی توانیم به سفارش سایر مسافران برای آنها آب گرم کنیم. یک دلیل آن نگرانی های مربوط به سلامتی و دلیل دیگر نیز این است که هیچ راهی برای اینکار وجود ندارد. چون در هواپیماها خبری از مایکرویو نیست. بنابراین اگر کسی نگران است، می تواند چای یا قهوه خود را از کافه هواپیما بیاورد. علاوه بر این مسافران می توانند با پرواز در ساعات اولیه صبح، از تمیز بودن فنجان خود اطمینان داشته باشند.

منبع: thepointsguy.com