دانمارک، شادترین کشور جهان در سال ۲۰۱۶

در معرفی شادترین کشورهای دنیا معیارهای مختلفی مد نظر قرار می گیرند که شاید مهمترین آنها داشتن شغل باشد اما بد نیست بدانید که یک یا چند معیار به تنهایی نمی تواند عامل تعیین کننده ی شاد یا غمگین بودن یک کشور باشد و مجموعه ای از آنها نظیر  رضایت از کسب و کار و در آمد، میزان سطح سلامت جامعه، وضعیت تأمین و امنیت اجتماعی، داشتن دموکراسی، داشتن وقت آزاد، نداشتن درد و رنج، داشتن توانایی مراقبت از خود، آزادی بیان، داشتن فرصت تحصیل رایگان، امکان بروز خلاقیت و کارآفرینی و…   در این رتبه بندی ها تاثیرگذارند.
در تازه ترین رده بندی کشورهای جهان از نظر شاخص شادی کشور دانمارک  رده نخست این جدول را از آن خود کرد و مردم بروندی نیز با رتبه ی ۱۵۷ در انتهای این رده بندی قرار گرفتند؛ این رده بندی سالانه توسط موسسه مطالعاتی “SDSN” (راه حل های پایدارشبکه توسعه) – وابسته به سازمان ملل – و “موسسه زمین” در دانشگاه کلمبیا آمریکا انجام می شود.

258977_HKQBvOMa

در رده بندی سال ۲۰۱۶ شادترین  کشورهای دنیا، کشور سوییس که سال گذشته درجایگاه نخست این جدول قرار داشت به یک رده پائین تر نزول کرد و دانمارک که رتبه ی دوم سال ۲۰۱۵ را داشت، توانست با کسب ۷٫۵۳ نمره از معیارهای شاخص رشد اقتصادی، حمایت های اجتماعی، سطح سلامت، میزان آزادی در تصمیم گیری های شخصی، سخاوتمندی و سایر معیارها در صدر قرار بگیرد.

Denmark-City

کشورهای سوییس، ایسلند، نروژ، فنلاند، کانادا، هلند، نیوزیلند، استرالیا و سوئد نیز در رتبه های دوم تا دهم این جدول واقع شده اند و ۱۰ کشور ماداگاسکار، تانزانیا، لیبریا، گینه، رواندا، بنین، افغانستان ، توگو ، سوریه و بروندی نیز در رتبه های پایانی قرار دارند.
ایالات متحده آمریکا در این رده بندی در جایگاه سیزدهم و ایران نیز در جایگاه ۱۰۵ قرار گرفته اند.

567972_394

جالب است بدانید پروفسور “جفری ساکس” رییس موسسه SDSN  در مصاحبه ای با رویترز عنوان کرده است: ” این گزارش حاوی پیامی قوی برای کشور من آمریکا است . چرا که نشان می دهد شاخص شادی لزوما ارتباطی به ثروتمند بودن ندارد. کشور من با وجودی که در ۵۰ سال گذشته ثروتمند تر شده است اما شادتر نشده است.”
اینگونه گزارش ها می توانند در بسیاری از موارد یاری دهنده دولت ها باشند چرا که شادی، معیار مناسبی از پیشرفت اجتماعی و تاثیر سیاست حکومت ها بر مردم است و می تواند تضمین کننده ی عمر یک حکومت باشد.

اگر خواندن از دنیای گردشگری و سفر با هواپیما برایتان جذاب است، وبلاگ قاصدک ۲۴ را از دست ندهید؛ این مجموعه همچنین برای شما علاقمندان به سفر، فهرست کاملی از بلیط های هواپیما اعم از چارتر و سیستمی را فراهم کرده است که می توانید با مراجعه به سایت ما به آدرس www.Ghasedak24.com از آنها مطلع شوید.