خود را برای یک پرواز طولانی آماده کنید

تصور کنید برای رسیدن به مقصد باید 17 ساعت را روی صندلی هواپیما در ارتفاع چند هزار پایی از سطح زمین بنشینید. این کار حتی روی کاغذ هم دشوار است، چه برسد به عمل. اما چنین چیزی در طولانی ترین پروازهای جهان اتفاق می افتد و مسافران گاهی از یک قاره به قاره دیگر را در نزدیک به 18 ساعت پرواز می کنند. بدون شک نشستن برای مدت طولانی در صندلی هواپیما خسته کننده خواهد بود. پس بهتر است برای به حداقل رساندن خستگی اصولی را رعایت کنید. قاصدک 24 برخی از این نکات را برای شما آورده است.

صندلی خود را از قبل رزرو کنید

اگر قرار است با کلاس پروازی اکونومی سفر کنید، صندلی خود را تا آنجایی که می توانید زودتر رزرو کنید. البته بیشتر ایرلاین ها به شما اجازه می دهند تا تنها 24 ساعت قبل از پرواز به رزرو بلیط هواپیما خود بپردازید. نکته دیگر این است که تلاش کنید تا حد امکان عقب ترین صندلی را انتخاب کنید. با این کار امکان داشتن یک ردیف صندلی مختص خودتان بیشتر بوده، از گریه احتمالی بچه ها به دور بوده، گزینه های غذایی متنوع تری پیش رو و فضای بیشتری هم برای دراز کردن دست ها و پاهایتان در اختیار دارید.

همیشه صندلی کنار پنجره را انتخاب کنید

فراموش نکنید که در پروازهای طولانی صندلی باید اولویت اول شما باشد. از آنجایی که صندلی های هواپیما برای چرت زدن به اندازه کافی راحت نیستند، در هنگام عبور چرخ های حمل غذا و نوشیدنی هم مزاحمتی برای شما ایجاد نشده و فقط در هنگام رفتن به دستشویی نیاز به بلند شدن دارید. به علاوه می توانید نور دلخواه خود را برای استراحت هم انتخاب کنید.

صندلی کنار پنجره

لباس کافی و مناسب بپوشید

همانطور که می دانید دمای هوا در ارتفاع 30 هزار پایی مدام در حال نوسان است؛ به ویژه وقتی که باد خنک یک تهویه هوا تمام طول پرواز مستقیم به صورت شما می خورد. تنها راهی که می توانید با خیال راحت در ارتفاع بالا پرواز کنید این است که به اندازه کافی لباس بپوشید. یک جلیقه پشمی سبک می تواند گزینه خوبی باشد.

آب کافی بنوشید

شاید عجیب به نظر برسد اما در هواپیما تنها چیزی که می تواند نقش یک دوست خوب را برای شما بازی کند، آب است. کابین های هواپیما می توانند به صورت جدی آب بدن شما را کاهش دهند؛ بنابراین با همراه داشتن یک بطری خالی که ترجیحا یک فیلتر داخلی هم داشته باشد، به جنگ بی آبی بروید. برای این منظور تا زمانی که در چک های امنیتی فرودگاه هستید، بطری خود را پر کنید. وقتی سوار هواپیما شدید، هر چند دقیقه یک بار و اندک اندک آب بنوشید. خدمه کابین هم از پر کردن بطری آب برای شما خوشحال خواهند شد!

آب کافی بنوشید

سرگرمی مخصوص خود را به همراه داشته باشید

سعی کنید تلفن همراه خود را با موسیقی، پادکست، کتاب و فیلم مورد علاقه خود پر کنید تا در زمانی که سرگرمی های پروازی تمام شدند، بی حوصله نشوید. البته فراموش نکنید که سفر هوایی می تواند باطری موبایل شما را خالی کند. از این رو اطمینان حاصل کنید که پاور بانک همراه خود داشته باشید. همچنین می توانید تلفن همراهی را که باتری آن برای تاب آوردن در مسافت های طولانی به اندازه کافی قوی است، با خود ببرید.

استفاده از گلاب هم می تواند مفید باشد

شاید جالب باشد بدانید که پاشیدن چند قطره گلاب روی صورت مدت کوتاهی قبل از به زمین نشستن تأثیر فوق العاده ای روی انرژی و طروات بخشیدن به شما قبل از پیاده شدن از هواپیما دارد. به علاوه این کار کمک می کند تا پوست خشک و پوسته شده شما مرطوب شده و ظاهر و حال و هوای شما تازه شود. برای این کار بهتر است اندکی گلاب را در یک بطری عطر کوچک ریخته و در هنگام فرود آن را به صورت خود بپاشید.

صبحانه کم اهمیت ترین وعده غذایی است

در اغلب موارد صبحانه های هواپیما چندان قابل خوردن نیستند. دلیل آن هم این است که شرکت های هوایی به شکل سنتی وقت و هزینه زیادی را صرف این وعده روزانه در مقایسه با دیگر وعده های غذایی نمی کنند. اما نگران نباشید. خیلی زود هواپیمای شما به زمین خواهد نشست و به محض رسیدن می توانید چیزی بخورید.

صبحانه در هواپیما

برنامه خواب برای خود داشته باشید

بهتر است به لحاظ ذهنی خود را برای برنامه خوابی آماده کنید که همیشه در خانه داشته اید. مسواک زدن، شانه زدن موها، شستن صورت، گذاشتن ماسک خواب روی صورت و پهن کردن پتو روی صندلی تان. هر چه بیشتر بتوانید برای چرخه طبیعی بدن خود محیطی آشنا فراهم کنید، کیفیت خواب تان هم بهتر خواهد شد.

خوابیدن در هواپیما

برای نشستن عجله نکنید

آن دقایق ارزشمندی که تصمیم می گیرید تا از صندلی خود بلند شده و به سرویس بهداشتی بروید، ارزش زیادی برای سلامتی شما دارند که کم ترین آن کاهش خطر ترومبوز عمیق وریدی است. بنابراین هیچ وقت برای نشستن روی صندلی خود عجله نکنید. در عوض قبل و بعد از نشستن زمانی را به گرم کردن عضلات اختصاص دهید. می توانید از حرکاتی مانند کشیدن حروف الفبا با استفاده از انگشتان پا برای حرکت دادن به قوزک پا استفاده کنید. حرکت عضلات بدن هر چند ساده می تواند راهی بسیار مناسب برای به جریان انداختن خون باشد.

حرکات کششی در هواپیما

از گپ زدن واهمه نداشته باشید

هیچ کس از وراجی کردن دیگران وقتی که در حال استراحت است، خوشش نمی آید. در عین حال پروازهای طولانی فرصت بسیار خوبی برای آشنا شدن با آدم های جالب است. بدون شک هر مسافری که در هواپیما است، دلیلی برای پرواز دارد، پس چرا کمی در مورد داستان های این افراد بیشتر ندانیم؟ بدترین سناریوی ممکن چیست؟ اینکه چند توصیه مفید برای مقصد خود دریافت کنید؟ بنابراین اگر تلفن همراه خود را با سرگرمی های مورد علاقه تان پر کرده اید و هدفون های ضد صدای خود را هم همراه دارید، بهانه لازم را برای خاتمه دادن به گفتگو هر جا که احساس نیاز کردید، دارید.

معاشرت با دیگران

از غذاهای خیلی شور اجتناب کنید

حتما می دانید که غذاهای شور باعث کم شدن آب بدن شما شده و ممکن است باعث ایجاد ورم در شما شوند. بنابراین از خوردن هله هوله های شور مانند چیپس یا حتی چوب شور خودداری کنید. بهترین کار این است که مواد غذایی همراه خود بردارید که سرشار از پروتئین باشد تا برای یک پرواز طولانی احساس سیری کنید.

غذاهای شور

منبع:escapismmagazine.com