خلبان ها چگونه مکان مناسب برای فرود اضطراری را مشخص می کنند؟

متقاضیان آموزش خلبانی در طول آموزش پرواز فرود اضطراری در جایی غیر از باند فرود  را به طور مداوم تمرین می کنند تا برای مواقع لزوم آماده باشند. دلایل زیادی وجود دارد که یک خلبان را به فرود اضطراری روی یک جاده یا زمین زراعی یا هر جایی غیر از یک باند فرود وا می دارند. از عملکرد بد موتور هواپیما تا کمبود سوخت مهم ترین دلایلی هستند که باعث فرود اضطراری یک هواپیما می شوند. هر چند که فرود اضطراری می تواند نتیجه یک ایراد ساختاری، آتش سوزی در موتور یا کابین خلبان، برخورد پرنده یا هر چیز دیگری هم باشد.

دلیل فرود هر چه باشد خلبان ها باید جایی را برای فرود انتخاب کنند؛ اما در بسیاری موارد خلبان ها هیچ جای مناسبی را برای فرود آمدن پیدا نمی کنند. تنها گزینه یک زمین کوچک است که چندان هم اطمینانی وجود ندارد که بتوان روی آن فرود آمد یا نه؟ حالا اگر بر خلاف انتظار گزینه مناسبی برای فرود وجود داشته باشد چه؟ خلبان ها ترجیح می دهند روی جاده فرود آیند یا روی یک زمین وسیع؟

فرود اضطراری

این سئوالی است که پاسخ به آن بدون در نظر گرفتن عواملی مانند ترافیک، زمین و موانع اطراف آن، جهت و سرعت باد و میزان ارتفاع  کار راحتی نیست. با همه اینها فرود اضطراری در هر جایی غیر از یک باند فرود می تواند مزایا و معایبی داشته باشد. با قاصدک 24 باشید تا این مزایا و معایب را برای شما تشریح کند:

فرود اضطراری روی زمین های کشاورزی

زمین های کشاورزی باز و وسیع گزینه های بسیار خوبی برای فرودهای اضطراری هستند. به اندازه کافی باز، خالی و بدون سکنه هستند. ضمن این که این زمین ها هموار بوده، هیچ مانعی در آنها به چشم نمی خورد و فضای زیادی برای یک فرود طولانی را در اختیار خلبان ها قرار می دهند. اما در خصوص فرود اضطراری روی یک قطعه زمین کشاورزی باز، باید یک نکته را در نظر گرفت: زمین های کشاورزی موانع پنهانی مانند پست های حصار و خطوط آبیاری دارند و بسته به اینکه در زمین کشاورزی چه چیزی کشت می شود، فرود می تواند سخت و ناهموار باشد.

فرود روی زمین های کشاورزی

برای مثال یک مزرعه ذرت حتی می تواند باعث آسیب دیدن به هواپیما شود یا بالعکس یک مزرعه انجیر که به تازگی شخم زده شده، می تواند یک فرود راحت را برای خلبان به دنبال داشته باشد. یک زمین تازه کشت شده ممکن است بسیار مناسب به نظر برسد اما اگر مرطوب باشد، باعث خواهد شد تا هواپیما در گِل غرق شود.

فرود اضطراری روی جاده ها

جاده ها می توانند مکان های بسیار خوبی برای فرود اضطراری باشند؛ اما این در شرایطی است که هیچ ترافیک یا عابر پیاده ای روی آنها وجود نداشته باشد. بنابراین خلبان ها سعی می کنند تا اگر روی جاده ماشینی هست یا احتمال حضور هر وسیله نقلیه ای وجود دارد، به جای جاده روی زمین های زراعی فرود آیند. دلیل هم این است که خلبان ها مسئولیت دارند تا نگذارند برای هیچ فرد یا وسیله نقلیه ای روی زمین خطری به وجود آید. گاهی اوقات هیچ چاره دیگری وجود ندارد، اما اگر وجود داشته باشد، زمین زراعی به احتمال زیاد گزینه منطقی تری به نظر می رسد.

علاوه بر این یک جاده آسفالته یا خاکی که مورد استفاده نیست، یک گزینه مناسب برای فرود اضطراری به نظر می رسد. هر چند که فرود اضطراری بدون وارد آمدن هیچ خسارتی به هواپیما اندکی سخت به نظر می رسد. اما درست مانند سایر مکان ها برای فرود اضطراری، خلبان ها باید مراقب موانع پنهانی مانند حصارها و سیم های برق باشند. این موانع تا زمانی که به اندازه کافی به آنها نزدیک نباشید قابل رؤیت نیستند.

دیگر مکان ها برای فرود اضطراری

علاوه بر یک زمین زراعی یا جاده، مکان های مناسب دیگری هم برای فرود وجود دارند که ممکن است احتمال سقوط را به حداقل رسانده و زندگی مسافران را نجات دهند. از جمله این مکان ها می توان به سواحل، دریاچه های خشک شده، خطوط ساحلی یا تکه زمین های خاکی اشاره کرد. در حقیقت هر چیزی روی یک زمین هموار بهتر از زمین سنگی یا تپه ای خواهد بود. برای نمونه یک ساحل تا زمانی که کسی در آن نباشد، یک مکان ایده آل برای فرود به شمار می آید. زیرا صدای امواج دریا می تواند صدای موتور را مخدوش کرده و کسی را متوجه حضور هواپیما نکند.

وقتی جایی برای فرود نیست

در صورتی که موقعیت فرود اضطراری در حین پرواز یا نقصی در موتور هواپیما به وجود آید که نیازمند فرود اضطراری در جایی غیر از باند باشد و جای مناسبی هم برای آن وجود نداشته باشد، خلبان باید آرامش خود را حفظ کرده و دچار وحشت نشود. کم نیستند هواپیماهایی که روی درخت یا آب فرود آمده اند و آسیبی هم به آنها نرسیده است.

بنابراین در شرایطی که هواپیما در یک منطقه جنگلی پرواز می کند و فرود اضطراری روی درختان اجتناب ناپذیر است، تنها کاری که خلبان می تواند انجام دهد آماده کردن هواپیما برای فرود اضطراری و تمرکز روی این است که به آسانی و ثبات هر چه تمام تر به منطقه فرود نزدیک شود. منظور از نزدیک شدن آرام هم نزدیک شدن با حداقل میزان پایین آمدن، حداقل سرعت رو  به جلو و افزایش شانس زنده ماندن و به حداقل رسیدن آسیب به هواپیما است.

فرود در مناطق جنگلی

این را هم باید افزود که فرود آمدن روی آب یکی از چالش برانگیزترین انواع فرود اضطراری به شمار می رود. این نوع فرود باید با ظرافت بیشتری انجام شود تا نیازی به چرخیدن نباشد. در صورت سرعت کافی یا در یک موقعیت بی ثبات، فرود آمدن روی آب می تواند عواقبی مانند برخورد به یک دیوار داشته باشد. اما یک فرود اضطراری هنرمندانه و خوب می تواند به این معنی باشد که شما نجات پیدا کرده اید. البته نباید فراموش کرد که در این شرایط باید توان شنا کردن تا ساحل یا جلیقه نجات وجود داشته و آب هم خیلی سرد نباشد.

فرود روی اب

منبع: thebalancecareers.com