خروپف کردن در هواپیما ممنوع!

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما یکی از ترس ها و نگرانی هایی که مسافران در هنگام سوار شدن به هواپیما با آن مواجه می شوند، این است که در هواپیما خوابشان ببرد، با صدای بلند خروپف کنند و موجب رنجش و آزار مسافران دیگر شوند. ممکن است این موضوع باعث خجالت شما هم شود. از همین رو قاصدک 24 راهکارهایی را در اختیار شما قرار خواهد داد که به شما کمک می کند شرمنده همسفران خود نشوید.

علل خر و پف کردن

آنگونه که دانشمندان می گویند خرو پف کردن نتیجه ارتعاش بافت ها در امتداد مسیر هوایی است که از نوک بینی تا ریه گسترده شده است. این اتفاق به طور معمول وقتی رخ می دهد که در هنگام تنفس کام دهان ارتعاش پیدا می کند. خروپف می تواند از بینی و حتی در طول فرایند استشمام هم رخ دهد. وقتی مسیر هوایی که در بالا به آن اشاره کردیم مسدود می شود، سندروم آپنه خواب یا وقفه تنفسی ایجاد می شود که ممکن است با خرناس یا نفس بریده بیدار شده و منجر به عواقب دیگری هم برای شما شود.

خر و پف کردن در هواپیما می تواند خجالت آور باشد. بسیاری از زنان و مردان ممکن است دچار سوشال فوبیا یا ترس از این شوند که دیگران آنها را چگونه نگاه یا قضاوت می کنند. هر چند که خرو پف کردن ممکن است ناشی از آناتومی بدن شما باشد، راهکارهایی هست که می توانید برای جلوگیری از چنین پدیده ای در هواپیما به کار ببندید.

خرو پف در پرواز

آیا پرواز با هواپیما برای بیماران سکته مغزی خطرناک است؟

چگونه از پس بیماری حرکت در هواپیما برآییم؟

از طعم خوش تا آفتاب سوختگی؛ واقعیت های جالب در مورد پرواز

اقدامات مفید برای پیشگیری از خر و پف پیش از برخاستن هواپیما

درمان ها و اقدامات مداخله ای وجود دارند که می توانند منجر به پیشگری از خر و پف در هواپیما شوند. اگر ساختار میانی بینی شما که همان پره های بینی هستند، به یک سمت هل داده شوند منجر به خر و پف بیشتر می شود. جراحی یا همان سیتوپلاستی می تواند انحراف پره های بینی را با استفاده از حرکت دادن غضروف ها اصلاح کرده و منجر به کاهش خر و پف شود.

علاوه بر این فیلترهای بافتی که توربین های بینی نامیده می شوند، ممکن است باعث انسداد بینی شوند. توربین های فوق اغلب در هنگام بروز آلرژی ها بزرگ می شوند. این بافت می تواند با استفاده از پروسه ای با نام فرسایش رادیوفرکانسی یا radiofrequency ablation که باعث از بین رفتن آنها می شود، حذف شود. جراحی های اصلاحی مانند سیتوپلاستی می تواند باعث از بین رفتن یا سفت شدن این بافت ها شده و ارتعاش را به حداقل برساند.

درمان های لحظه آخری برای خر و پف

درمان هایی که در بالا از آنها نام بردیم، در زمانی که شما چمدان تان را برای سفر بسته و به خرید بلیط هواپیما اقدام کرده اید، چندان به کار نمی آیند. ضمن اینکه مجبور هستید درمان های دیگری چون کاهش وزن را کنار بگذارید. اما ناامید نشوید؛ هنوز با استفاده از راهکارهای زیر می توانید احتمال خر و پف کردن را در هواپیما به حداقل برسانید:

درمان حساسیت

درمان حساسیت با استفاده از اسپری های بینی مختلفی که وجود دارند موجب کاهش احتقان بینی و جلوگیری از خر و پف می شوند.

حساسیت در پرواز

اتساع کننده های بینی

اتساع کننده های بینی مانند نوارهای بینی می توانند باعث باز شدن آن شده و حس آرامش را در شما ایجاد کنند. این نوارها نسبتا انعطاف پذیر بوده و می توانند مفید واقع شوند. ابزارهای دیگری هم برای بینی وجود دارد که به طور خاص برای کاهش خر و پف طراحی شده اند.

وسایل دهانی

خر و پف کردن را می توان با استفاده از برخی ابزارهای دهانی کاهش داد. این ابزارها توسط یک دندانپزشک درون دهان جای گذاری شده و از طریق جابجایی فک پایین و زبان به سمت جلو صدای خر و پف را کاهش می دهند.

درمان سی پی ای پی CPAP

برای کاهش خر و پف حتی می توان از یک دستگاه با نام فشار مسیر هوایی مستمر مثبت یا continuous positive airway pressure در پروازهای طولانی تر استفاده کرد. مدل های جدیدتر ویژه سفر حتی به اندازه کافی کوچک هستند که بتوان آنها را در هواپیما مورد استفاده قرار داد. برخی مدل های دیگر که با باتری کار می کنند را می توان در صورت عدم دسترسی به پورت برق در هواپیما به کار برد.

موقعیت نشستن در هواپیما

اگر در هواپیما در حالت رو به بالا نشسته باشید؛ حتی زمانی که در یک زاویه متعادل تکیه داده باشید، جاذبه در کاهش خر و پف به کمک شما خواهد آمد. در حالت عادی اغلب زبان به سمت عقب رفته و مسیر هوا را مسدود می کند، اما اگر رو به بالا نشسته باشید این احتمال کمتر وجود دارد. بنابراین حتی حالت نشستن شما در هواپیما شانس خرو پف کردن را کاهش یا افزایش خواهد داد.

از نوشیدنی های الکلی اجتناب کنید

یک راه مطمئن برای جلوگیری از خر و پف، استفاده نکردن از نوشیدنی های الکی است. الکل و دیگر داروهایی مانند بنزودیازپاین که ماهیچه های مسیر هوا را آرام می کنند، منجر به افزایش احتمال خر و پف می شوند. بنابراین اگر نگران خرو پف خود در هواپبما هستید، از نوشیدنی های الکلی و داروهایی از این دسته در پرواز اجتناب کنید.

راه حل های دیگر

همانطور که در بالا گفتیم، استفاده از اسپری های بینی یا حتی مصرف روغن زیتون پیش از پرواز می تواند مفید باشد. اما فراموش نکنید که از محدودیت حمل مایعات در چمدان خود در حین پرواز اطلاع داشته باشید. اگر هم هنگام خر و پف در هواپیما در حالت هشیار قرار دارید، ممکن است حتی دوست داشته باشید که در طول پرواز بیدار بمانید.

کلام آخر

علیرغم تمام توصیه هایی که در بالا به شما کردیم، باید بدانید که هیچ دلیلی وجود ندارد که به خاطر خر و پف کردن خود شرمنده باشید. این موضوع یک امر عادی است که مردان و زنان را در تمام سنین شامل می شود. حتی اگر با صدای بلند هم خر و پف می کنید، ممکن است ناگهان با صدای غرش موتور هواپیما از خواب بلند شوید. بنابراین راحت بنشینید، تکیه دهید و اجازه ندهید که ترس از خر و پف کردن شما را از استراحت در پرواز باز دارد.

منبع: verywellhealth.com