حقایق جالبی که باید در مورد یونان بدانید

نام یونان با فلسفه، دانش و دموکراسی گره خورده است. این سرزمین باستانیِ شبه جزیره بالکان که نام خود را با ارسطو و سقراط و در اذهان گره زد، زادگاه تمدن های باستانی بوده که نمادها و نشانه های آنها هنوز بسیاری را برای دیدن آنها به این کشور می کشاند. قاصدک 24 بنا دارد شما را با حقایقی در مورد این کشور آشنا کند که به دانش گذشته شما پیرامون مهد خرد و اندیشه دنیا اضافه کند.

 • یونان با مساحتی در حدود 131 هزار و 958 کیلومتر مربع، نسبتا مساحتی به اندازه ایالت آلابامای آمریکا دارد. جمعیت این کشور نیز بیش از 10 میلیون نفر است؛ در مقایسه با جمعیت آلاباما که چیزی در حدود 4.5 میلیون نفر می باشد.

یونان

 • تخمین زده می شود که هر ساله 16.5 میلیون توریست از یونان دیدار کنند؛ رقمی که بیشتر از کل جمعیت این کشور است. گردشگری نزدیک به 16 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را شامل می شود. از همین رو یونان در مقایسه با بسیاری از کشورها، بیشترین تعداد فرودگاه های بین المللی را دارد.
 • هیچ کس در یونان نمی تواند از رأی دادن خودداری کند و رأی دادن برای هر شهروند 18 ساله و بالاتر الزام قانونی دارد.
 • در حدود 7 درصد از سنگ مرمر تولید شده در جهان متعلق به یونان است.
 • یونانی ها که مهم ترین تولید کننده زیتون در جهان هستند، از دوران باستان به کشت درختان زیتون می پرداخته اند. حتی برخی از درختان زیتون که در قرن سیزدهم میلادی کاشته شده اند هنوز نیز به تولید زیتون می پردازند. بر اساس افسانه های یونانی، آتنا و پوزیدون به یکدیگر توافق کرده بودند که هر کسی که بهترین هدیه را به شهر تقدیم کند، به عنوان محافظ و نگهبان شهر گماشته خواهد شد. اگر چه پوزیدون آب را به عنوان هدیه به شهر بخشید، هدیه آتنا که درخت زیتون بود، توسط سایر خدایان ارزشمند تر دانسته شد.

یونان مهم ترین تولید کننده زیتون در جهان

 • یونان به خاطر وجود سرزمین های کوهستانی، هیچ رود قابل کشتیرانی ندارد. نزدیک به 80 درصد یونان، کوهستانی است.
 • نزدیک به 98 درصد از مردم یونان از قومیت یونانی هستند. بزرگ ترین اقلیت این کشور را نیز ترک ها تشکیل می دهند. سایر اقلیت ها نیز عبارتند از آلبانیایی تبارها، مقدونیه تبارها، بلغارها، ارمنی ها و کولی ها. در حدود 12 میلیون نفر در جهان هم به زبان یونانی صحبت می کنند که اغلب در یونان، قبرس، ایتالیا، آلبانی، ترکیه و آمریکا زندگی می کنند.
 • هزاران واژه انگلیسی از زبان یونانی گرفته شده اند که برخی از آنها از رومی به لاتین و سپس انگلیسی وارد شده اند. کلمات مرسوم انگلیسی که از زبان یونانی آمده اند عبارتند از آکادمی، ماراتن،آلفابت به معنای الفبا، آپولوجی به معنای عذرخواهی، سیرِن به معنای آژیر و تیفون به معنای گردباد. با وجود نقش مهم این سرزمین در دانش جهان، تا سال 1950 میلادی تنها 30 درصد از یونانی ها قادر به خواندن و نوشتن بودند که اکنون نرخ باسوادی در این کشور به بیش از 95 درصد رسیده است.
 • بر اساس یکی از افسانه های یونانی وقتی خداوند جهان را خلق کرد، از طریق یک صافی خاک را بر روی زمین پاشید. پس از اینکه هر کشوری به اندازه کافی از خاک بهره مند شد، سنگ های به جام مانده در صافی را به سمت زمین پرتاب کرده و یونان را به وجود آورد.
 • شهر آتن که به طور مداوم برای 7 هزار سال سرزمینی مسکونی بوده؛ یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا به شمار می رود. همچنین یونان را زادگاه دموکراسی، فلسفه غرب، بازی های المپیک، علوم سیاسی، ادبیات غرب، تاریخ نگاری، اصول مهم ریاضیات و نظریه های غربی کمدی و تراژدی می نامند.

شهر آتن

 • بیش از 40 درصد از جمعیت کشور در آتن زندگی می کنند و از زمان تبدیل شدن این شهر به پایتخت یونان مدرن، جمعیت آن از 10 هزار نفر در سال 1834 به 3.6 میلیون نفر در سال 2001 افزایش یافته است. یونان همچنین بیش از 2 هزار جزیره دارد که تقریبا 170 تای آنها مسکونی هستند. بزرگ ترین جزیره این کشور نیز کِرت نام دارد که 8.260 کیلومتر مربع مساحت دارد.

جزیره کِرت

 • یونان باستان مانند یونان امروزی تنها یک کشور نبود. این کشور از 1500 دولت- شهر کوچک تشکیل شده بود که هر کدام شهرها و قوانین خاص خود را داشتند و اغلب نیز با یکدیگر در نبرد بودند. آتن بزرگ ترین این دولت-شهرها بود.
 • واحد پول یونان؛ دراخما؛ 2.650 سال قدمت داشته و قدیمی ترین واحد پول اروپا به شمار می رود. دراخما در سال 2002 با واحد پولی یورو جایگزین شد.

حقایق جالبی در مورد ترکیه، فیلیپین، اندونزی، تایلند، مالزی، گرجستان، آفریقا، کره جنوبی، نروژ و چین

 • پرچم یونان از 9 خط راه راه آبی و سفید افقی تشکیل شده است. به باور برخی از دانشمندان این خطوط نشان دهنده 9 سیلاب از یک شعار معروف یونانی هستند: آزادی یا مرگ. رنگ آبی نشان از آبی دریا و آسمان دارد در حالی که سفید از خلوص مبارزه برای آزادی حکایت دارد. در سمت چپ بالای پرچم نیز صلیب واقع شده که همان صلیب سنتی ارتدوکس یونان است.

پرچم یونان

 • یونانی ها در طول تاریخ همواره عاشق دریا بوده اند. یونان با بیش از 1800 کشتی تجاری در حال فعالیت، یکی از بزرگ ترین ناوگان های کشتیرانی دنیا را در اختیار دارد. ارسطو اوناسیس و استاوروس نیارچوس، دو تن از نامدارترین تاجران کشتیرانی یونان هستند.

ناوگان کشتیرانی در یونان

 • معبد آرتمیس که در محل دو عبادتگاه قدیمی تر متعلق به قرن هشتم قبل از میلاد در ترکیه امروزی ساخته شده، یکی از 7 شگفتی دنیای باستان به شمار می رفت. این معبد در حدود سال 550 پیش از میلاد ساخته و در 356 قبل از میلاد توسط هروستراتوس ویران شد.
 • اجداد یونانی ها در واقع ایندو-اروپایی هایی بودند که در حدود 1900 پیش از میلاد وارد یونان شدند. آنها برای قرن ها و پیش از برآمدن تمدن Mycenaean در سرتاسر سرزمین های مینوآنس زندگی می کردند. Mycenaean تمدنی بود که به ناگاه در قرن دوازدهم قبل از میلاد و پس از سال های عصر سیاه که 300 سال به طول انجامید ویران شد. عصری که در آن دانش نوشتاری از میان رفته و یونان زادگاه یکی از تأثیرگذارترین تمدن هایی شد که دنیا به خود دیده است: یونان کلاسیک.

یونان کلاسیک

 • در یونان اجساد مردگان باید دفن شوند زیرا کلیسای ارتدوکس یونان سوزاندن مردگان را ممنوع کرده است. 5 سال پس از دفن نیز اجساد آنها از قبر بیرون آورده شده، استخوان ها نخست با شراب شستشو شده و سپس در محلی مخصوص به امانت گذارده می شوند. این کار در بخش هایی از یونان به خاطر کمبود زمین برای قبرستان انجام می شود.
 • یونان یکی از غنی ترین گونه های حیات وحش را در اروپا دارد. 116 گونه پستاندار، 18 گونه دوزیست، 59 گونه خزنده، 240 گونه پرنده و 107 گونه ماهی در این کشور زیست می کنند. اگرچه در حدود نیمی از پستانداران بومی این سرزمین در خطر انقراض قرار دارند.

منبع: factretriever.com