حقایق جالبی که باید در مورد گرجستان بدانید

گرجستان یکی از کهن ترین کشورهای جهان، در میانه دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. تمدن کهن و فرهنگ غنی آن، سالانه میلیون ها نفر را راهی گرجستان کرده تا گردشگری به یکی از راه های سرازیر شدن پول به این کشور زیبا تبدیل شود. اگر می خواهید به گرجستان سفر کنید، شاید دانستن حقایقی جالب در مورد این کشور خالی از لطف نباشد. با قاصدک24 همراه شوید.

نام اصلی این کشور، گرجستان نیست

بر خلاف باور رایج ، مردم این کشور گرجستان را”ساکاروِلو”(Sakarvelo) می نامند. خیلی روشن نیست که واژه گرجستان از کجا آمده، اما بر اساس یک نظریه، واژه گرجستان در سال های قرون وسطی توسط جنگجویان مسیحی و برای نشان دادن تعلق خاطر کشور به”سنت جورج” یا جورج قدیس، از پیامبران بنی اسرائیل، ابداع شد.

مردم گرجستان علاقه شدیدی به سنت جورج دارند

در میدان مرکزی تفلیس، میدان آزادی، مجسمه ای طلایی به طول 35 متر از سنت جورج وجود دارد که او را در حال کشتن یک اژدها به تصویر کشیده است. این مجسمه را یک مجسمه ساز گرجی ساکن مسکو در سال 2006میلادی به این کشور هدیه کرد.

مجسمه طلایی سنت جورج

گرجستان یکی از بلندترین کشورهای اروپاست

بلند بودن این کشور در واقع به معنای مناظر حیرت انگیز، هوای کوهستانی فرح بخش و به ویژه مناطقی عالی برای اسکی است. اگر  قصد سفری زمستانی دارید، کوه های آلپ را فراموش کنید. دامنه های زیبای”کاکاسوس” به خاطر برف های زیاد، پیست های منظم و قیمت های باورنکردنی خود شناخته شده هستند.

گرجستان یکی از ارزان ترین کشورهای جهان است

مطابق آمارها، گرجستان هفتمین کشور ارزان جهان به شمار می رود. این به احتمال زیاد برای انگلیسی هایی که قدرت خریدشان به خاطر پایین آمدن ارزش پوند، ضعیف شده، خبر خوبی است. همچنین این کشور در کنار مزیت ارزانی، در سال 2015 به عنوان دومین کشور امن و دوستانه جهان معرفی شد؛ شاخصی که از دل امنیت، مخارج و رفتار مردم این کشور با افراد غریبه بیرون آمده است.

عمو جو همچنان در میان گرجی ها محبوب است

اگرچه حکمرانی او بر اتحاد جماهیر شوروی سابق با سرکوب، قحطی و اتحادیه های کارگری شناخته می شود، گزارش رویترز در سال 2016 نشان می دهد که جوزف استالین هنوز در محل تولد خود، گرحستان، طرفداران زیادی دارد. از این رو پیدا کردن نقاشی هایی از او یا هر چیزی که به گونه ای به او مربوط می شود، در بازارهای محلی گرجستان کار چندان سختی نیست.

یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا در گرجستان قرار دارد

“کوتایسی” که در غرب این کشور واقع شده، از هزاره دوم قبل از میلاد مرکز سلطنت”کلچیس”، ناحیه ای باستانی در جنوب کاکاسوس بوده است. این شهر قدیمی مرکز درگیری های متعدد میان شاهان گرجی و حکمرانان روس و عثمانی بوده و در عصر اتحاد شوروی نیز مرکز صنعتی به شمار می رفته است. موزه تاریخی این کشور بازگوکننده داستان های بیشماری است که بیش از 16 هزار اثر مربوط به تاریخ و فرهگ گرجستان را در خود جای داده است.

کوتایسی

تفلیس بهترین گزینه برای استراحت و دور بودن از شلوغیست

تفلیس چیزهای زیادی برای ارائه به مسافرانش دارد؛ از معماری تا بارهای زنده و رستوران های مدرن و شیک که غذاها را با قیمت های ارزان سرو می کنند. کوچه ها و خیابان های پیچ در پیچ تفلیس بسیار دیدنی هستند. ضمن اینکه آرامش و دور از هیاهو بودن این شهر، برای بسیاری که از قیل و قال جهان می گریزند، ارزش بسیاری دارد.

تفلیس

مهمان نوازی گرجی ها مثال زدنی است

مهمان نوازی و خوشرویی گرجی ها را می توان در جشن های آنها دید؛ جشن هایی پر از انواع غذاها، نوشیدنی ها و نشاط و سرخوشی که چاشنی آن می کنند.  گرجی ها ضرب المثلی دارند که می گوید” هر مهمان هدیه ای از طرف خداست”. مجسمه”کارتلیس دِدا”، مادر گرجستان که در شهر تفلیس واقع شده هم گویای این مهاندوستی گرجی هاست. این مجسمه زنی را نشان می دهد که در یک دست شمشیر و در دست دیگرش بطری شراب را نگاه داشته است. اگر هم از کسی در خیابان آدرس بپرسید، این احتمال وجود دارد که تا رسیدن به مقصد مورد نظرتان همراهی شوید.

گرجستان از معماری مدرن هم بی نصیب نیست

گرجستان علیرغم پیشینه تاریخی خود، از مدرنیته فراری نیست. این کشور در واقع اشتیاق شدیدی به معماری مدرن دارد که نمونه آن را می توان در ساختمان پارلمان این کشور که در کوتایسی قرار دارد، مشاهده کرد. این ساختمان در محل یادبود قربانیان جگ جهانی دوم بنا شده و یک گنبد شیشه ای 100 در 150 متری است. ساختمان پارلمان که در سال 2012 بنا شد در واقع نماد گرجستان جدید به شمار می رود.

راهنمای سفر به گرجستان را ببینید:

راهنمای سفر به گرجستان