حقایق جالبی که باید در مورد کره جنوبی بدانید

ببر آسیا نامی است که بسیاری بر این کشور نهاده اند؛ کشوری در شرق آسیا با شگفتی های بیشمار: کره جنوبی. سرزمینی که گذشته و حال را به یکدیگر پیوند زده و قصرها و کاخ های سنتی اش در کنار آسمان خراش ها و برج های مدرن به خودنمایی مشغولند. قاصدک ۲۴ این بار حقایق جالبی در مورد کره جنوبی را برای شما آشکار می کند.

 

south-korea

 • نام کره از کلمه گوریو گرفته شده که در حقیقت نامی است که به سلسله ای داده شده که توسط ژنرال وانگ جئون در سال ۹۱۸ پس از میلاد تأسیس شده است. گوریو به معنای عالی و شفاف است. برخی برداشت های شاعرانه از نام کره جنوبی نیز معنای سرزمین کوه های بلند و رودهای درخشان و نیز سرزمین رودهای آرام را به آن داده اند.

 

 • بیشتر رستوران ها از جمله مک دونالد غذا را مستقیما به خانه های افراد در کره جنوبی می فرستند.

 

 • تنها ۳٫۲ درصد کره ای ها اضافه وزن دارند که در واقع پس از ژاپن با کمترین میزان اضافه وزن در دنیا قرار می گیرند.

 

 • مردان کره جنوبی علاقه خاصی به آرایش دارند و سالانه نزدیک به ۹۰۰ میلیون دلار خرج لوازم آرایشی می کنند. نزدیک به ۲۰ درصد جمعیت مردان کره ای به طور مرتب از لوازم آرایشی استفاده می کنند.

 

 • اگر نام یک کره ای با جوهر قرمز نوشته شود، نشان دهنده این است که فرد یا قرار است بمیرد یا اینکه از دنیا رفته است!

 

 • کره جنوبی به خاطر قانونی شناخته شده است که به آن خلق دوباره جرم گفته می شود. بر اساس این قانون مظنونان جرایمی چون قتل و تجاوز توسط پلیس و در دستبند به صحنه جرم هدایت شده و از آنها خواسته می شود تا در ملأ عام صحنه جرم را بازسازی کنند. برای اینکه این عمل هر چه بیشتر تحقیر کننده باشد، از رسانه ها برای گرفتن عکس و انتشار جزییات دعوت به عمل می آید.

 

 • کره ای ها معتقدند که روشن گذاشتن یک فِن برقی تا نیمه شب منجر به مرگ فردی خواهد شد که به صورت مستقیم زیر آن خوابیده است.

 

 • در جِجو (Jeju)؛ بزرگ ترین جزیره کره جنوبی؛ مجسمه های سنگی غول پیکری در امتداد ساحل قرار گرفته اند که به نام پدربزرگ پیر شناخته می شوند. زنان تازه ازدواج کرده معتقدند که دست زدن به بینی پهن و دراز این مجسمه ها باروری آنها را بیشتر خواهد کرد.

 

old-grandfather

 • همانگونه که در برخی فرهنگ ها ۱۳ عدد نحسی تلقی می شود، برای کره ای ها نیز ۴ عدد بداقبالی است و با مرگ پیوند مستقیم دارد. به نظر می رسد این باور از سرزمین چین وارد کره شده باشد.

 

 • کره جنوبی بزرگ ترین بازار جراحی پلاستیک به ازای هر فرد در جهان است. تخمین زده می شود که بین یک پنجم و یک سوم زنان در سئول حداقل یک بار زیر تیغ جراحان پلاستیک رفته اند. همچنین جراحی پلک چشم یکی از شایع ترین جراحی های پلاستیک در این کشور است. به طوری که بیشتر جوانان ثروتمند کره جنوبی تا ۱۶ سالگی حداقل یک بار این عمل را انجام داده اند. دلیل این کار هم این است که دوست دارند هر چه بیشتر شبیه غربی ها به نظر برسند.

 

 • ساکنان کره جنوبی هم مانند ساکنان توکیو کمترین ساعات خواب را در میان شهرهای مهم جهان دارند؛ کمتر از ۶ ساعت در شبانه روز.

 

 • کره جنوبی با سرعت دانلود ۳۳٫۵ مگابایت در ثانیه سریع ترین خدمات وایرلس (اینترنت پرسرعت) را در دنیا دارد که سه برابر سرعت دانلود در هنگ کنگ می باشد. علاوه بر این متوسط سرعت آپلود در این کشور ۱۷ مگابایت در ثانیه است و ۱۰۰ درصد کره ای ها به اینترنت با پهنای باند بالا دسترسی دارند.

 

 • در سال ۲۰۱۲ یک زندان در شهر پوهانگ کره جنوبی نخستین زندانی شد که نگهبانان آن روبات ها بودند. کره جنوبی همچنین از روبات ها برای محافظت از منطقه غیر نظامی بین دو کره استفاده می کند.

robot-prison

 • کره ای ها عاشق خرید کردن هستند و این کشور بزرگ ترین مجتمع های تجاری دنیا را در خود جای داده است. فروشگاه های کره جنوبی حتی تا ساعت چهار صبح هم باز می باشند، در حالی که بیشتر رستوران ها، بارها و کافه ها تنها تا ساعت ۱۱ شب باز هستند.

 

shoping-mall

 • غذای محلی کره ای ها کیمچی است که ترکیبی از سبزیجات و ادویه جاتی است که برای ماه ها در زیر زمین به عمل آمده اند. این غذا تقریبا با هر غذای دیگری قابل سرو است. به نظر می رسد که اولین نسخه موجود از تهیه این غذا به سال ۱۲۵۰ بعد از میلاد برمی گردد و بیش از ۱۷۰ نوع از این غذا وجود دارد.

 

traditional-napa-cabbage-kimchi

 • گوشت سگ یکی از غذاهایی است که تقریبا در بیشتر رستوران ها و غرفه های خیابانی این کشور سرو می شود. گوشت سگ برای قرن ها در کره یکی از غذاهای محبوب بوده، اما یکی از بحث برانگیزترین غذاها در میان سایر ملل آسیایی به شمار می رود.

 

 • آژانس اطلاعات ملی کره جنوبی تخمین می زند که ۱۴ درصد افراد بین ۹ تا ۱۴ سال در این کشور به اینترنت اعتیاد دارند. از همین رو این کشور در سال ۲۰۱۱ قانونی به نام خاموشی را به تصویب رساند که به موجب آن افراد زیر ۱۶ سال از مراجعه به سایت های بازی آنلاین منع می شوند. هر چند که این قانون مورد بی توجهی بسیاری از افراد قرار می گیرد.

 

net-addiction

 • کره ای ها که در تصویب قوانین در خصوص اینترنت در دنیا پرچمدار هستند در سال ۱۹۹۹ قانونی را به تصویب رساندند که تمام خریدها و فعالیت های بانکی آنلاین را موظف می کرد تا از اینترنت اکسپلورر استفاده کنند؛ قانونی که همچنان در این کشور پابرجاست.

 

 • کره ای ها یکی از یکدست ترین مردم جهان به شمار می روند و به گروه نژادی مغول از جمله چینی تعلق دارند که تقریبا ۷۰ درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند. کره ای ها بیشترین شباهت را با چینی ها، مغول ها و ژاپنی ها دارند.

 

 • کره ای ها در مورد تأسیس کشور خود دو داستان متفاوت دارند. داستان اول معتقد است که یک چهره خداگونه به نام دانگون یا تانگون در سال ۲۳۳۳ پیش از میلاد حکومتی باستانی را در کره شمالی بنیان نهاد. روایت دیگر که در متون چینی نیز به آن پرداخته شده، معتقد است که رئیس یک قبیله مانچو به نام کیجا بعد از سقوط سلسله چینی شانگ در سال ۱۱۰۰ پیش از میلاد، گروهی از پیروان خود را راهی جوسئون (Joseon) کرد.

 

 • در سه هفته اول تولد نوزاد رشته ای از فلفل سبز یا سوزن درخت کاج بر در اتاق کودک آویزان می شود تا ارواح خبیث را از او دور کرده و به افراد برای وارد شدن به اتاق هشدار دهد.

 

منبع:factretriever.com

 

حقایق جالبی که باید در مورد فیلیپین، مالزی، چین، اندونزی، تایلند، ترکیه، نروژ، آفریقا و گرجستان بدانید