حقایق جالبی که باید در مورد چین بدانید

چین فقط به واسطه جمعیت عظیم و دیوار معروفش، شناخته شده نیست. دنیای امروز، مدیون بسیاری از اختراعات چینی هاست. اگر چین را تنها با جمعیت عظیم و جنس های بنجلش می شناسید، قاصدک24 خواندن این مطلب را به شما توصیه می کند تا به شگفتی های این کشور پی ببرید.

 • چین بعد از روسیه، کانادا و آمریکا چهارمین کشور بزرگ جهان است. مساحت این کشور به بیش از 3 میلیون متر مربع می رسد که تنها اندکی کوچک تر از آمریکاست. مجموع مرزهای این کشور با سایر نقاط جهان نیز به بیش از 117 هزار مایل می رسد. گفته می شود که در حدود 5 هزار جزیره در سواحل چین قرار دارند.

دیوار بزرگ چین

 • چینی ها یکی از مهم ترین مخترعان در جهان بوده اند. آنها کاغذ، باروت، چاپ و قطب نما را به دنیا هدیه داده اند. علاوه بر این اختراعات مهم، بادبادک نیز از ابداعات آنها به شمار می رود. در حدود 3 هزار سال پیش، چینی ها با استفاده از بادبادک دشمنان خود را در جنگ ها می ترساندند. مارکوپولو، جهانگرد مشهور هم به این موضوع اشاره می کند که چینی ها علاوه بر جنگ، از بادبادک برای پیش بینی موفقیت سفرهای دریایی استفاده می کرده اند. رها کردن یک بادبادک به صورت تعمدی هم نشانه بدشانسی تلقی می شده است.
 • سنت بستن پاها که سنت زنبق های طلایی نیز نامیده می شود، ابتدا در میان زنان هنرمند و اعضای سیستم قضایی چین و در زمان سلسله سونگ انجام شد. بستن پاها با استفاده از باند و به صورت محکم، به تدریج قوس پاها را شکسته و منجر به این می شد که پاشنه و پنجه پای زنان چینی به داخل و به سمت یکدیگر رشد کنند. در نتیجه ماهیچه پای آنها ضعیف و به صورت غیرنرمالی ضعیف می شد. نکته عجیب تر این که چینی ها معتقد بودند این کار بر جذابیت زنان می افزاید!

سنت بستن پاها

 • مطابق افسانه های چینی، ابریشم در سال 3000 قبل از میلاد، توسط ژی لینگ سوی، همسر امپراتور هوآنگ دی کشف شد. وقتی یک پیله کرم ابریشم به صورت اتفاقی به داخل فنجان چای داغ او افتاد، تارهای ظریف پیله در آب داغ شروع به از هم باز شدن کرده و ابریشم متولد شد.
 • سیاست تک فرزندی در این کشور منجر به افزایش سقط جنین در میان زنان شده و گونه ای عدم توازن جنسیتی را در این کشور به وجود آورده است. طبق آخرین آمار، 32 میلیون پسر بیشتر از دختر در چین وجود دارد. نگرانی ها از این است که در آینده، میلیون ها مرد، قادر به پیدا کردن همسر نباشند. برخی ادعا می کنند که این عدم تعادل برای امنیت جهانی تهدیدی جدی تلقی خواهد شد.
 • طبق اسناد تاریخی چین، بیش از 3 هزار سال پیش، اولین مصرف قارچ در چین مشاهده شده است. در سال 1996 نیز چینی ها 600 هزار تن قارچ تولید کرده و این کشور را در لیست بزرگ ترین تولیدکننده قارچ در جهان قرار دادند. گفته می شود که 60 درصد گون های مختلف قارچ در چین رشد می کند.
 • ققنوس مهم ترین پرنده در افسانه های چینی است و نشان دهنده قدرت زنانه امپراتوران زن تاریخ چین می باشد. مرغ ماهیخوار که نماد یک زندگی طولانیست هم دومین پرنده مهم در افسانه های چینی است. افسانه های چینی همچنین اردک را نماد مهمی تلقی کرده که شادی و وافاداری به زندگی زناشویی را نشان می دهد.

ققنوس

 • اگرچه اژدها در فرهنگ غربی معمولا به عنوان نماد شر در نظر گرفته می شود، اما در اسطوره شناسی چینی جایگاه نخست را در میان چهار موجود(ققنوس، ببر و لاک پشت) به خود اختصاص داده است. اژدها در فرهنگ چینی معمولا با مفهوم امپراتور مرتبط است.

اژدها

 • از آنجایی که زنجره(نوعی حشره)، با 17 سال طولانی ترین چرخه حیات را در میان حشرات داشته و پوست اندازی می کند، برای مدت های طولانی نماد تولد دوباره در میان چینی ها بوده است. چینی های باستان در دهان مردگان خود این حشرات سبز رنگ را قرار می دادند. زیرا به اعتقاد آنها، این کار فرایند فساد جسد را کندتر کرده و تولد مجدد در دنیای دیگر را سرعت می بخشیده است.
 • اگر فکر می کردید که تنها حیواناتی که در خانه نگهداری می شوند، سگ ها و گربه های دوست داشتنی هستند، در اشتباه بوده اید. بسیاری از بچه های چینی جیرجیرک را به عنوان حیوان خانگی خود انتخاب می کنند. اما قضیه به همین جا ختم نمی شود. تماشای نبرد جیرجیرک ها هم یکی از سرگرمی های محبوب چینی ها به شمار می رود.

جیرجیرک ها در چین

 • چینی های باستان عقیده داشتند که آینه ها صاحبان خود را از شر محافظت، روح های پنهان را آشکار و رازهای آینده را آشکار می کرده اند. آنها همچنین بر این باور بودند که فردی که از روح وحشت کرده، با نگاه کردن در آینه درمان می شده است. آینه ها اغلب از سقف مقبره ها آویزان می شده است.
 • از هر پنج نفر در جهان، یک نفر چینی است. طبق آخرین آمارها تا پایان سال 2016، جمعیت این کشور 1 میلیارد و 379 میلیون نفر بوده است که این رقم چهار برابر بیشتر از جمعیت ایالات متحده آمریکاست.
 • چین اغلب به عنوان مستمرترین تمدن جهان تلقی می شده است. برخی مورخان آغاز تمدن چین را به 6 هزار پیش از میلاد مرتبط می دانند. علاوه بر این، چینی ها یکی از مداوم ترین زبان های مکتوب جهان را دارا می باشند.

منبع: factretriever.com

راهنمای سفر به چین را ببینید:

راهنمای سفر به چین