حقایق جالبی که باید در مورد هاوایی بدانید

مجمع الجزایر هاوایی که در اقیانوس آرام جای گرفته و یکی از ۵۰ ایالت آمریکا به شمار می رود، سرزمینی پر از زیبایی و شگفتی است که گردشگران زیادی را مسحور خود کرده است. هر کدام از جزایر هاوایی که سرزمبن خدایان نیز لقب گرفته، یک ویژگی منحصر به فرد دارند که آنها را در جهان زبانزد می کند؛ از مرتفع ترین صخره دریایی تا فعال ترین آتشفشان جهان. اگر کنجکاو هستید با این سرزمین پر از شگفتی بیشتر آشنا شوید، در ادامه این مطلب با قاصدک ۲۴ همراه شوید.

 

 • نام مستعار هاوایی ایالت آلوها(Aloha State) است که از کلمه پروتو-پولینزی آلوفا(Alofa) به معنای عشق، شفقت و بخشندگی گرفته شده است. از کلمه آلوها هم برای سلام کردن و هم خداحافظی نیز استفاده می شود.

 

Hawaii

 

 • هاوایی تنها ایالتی است که به لحاظ جغرافیایی در آمریکای شمالی واقع نشده، کاملا با آب احاطه شده و خط مستقیمی در مرز خود ندارد. در حقیقت این جزیره ۲ هزار و ۳۹۰ مایل از نزدیک ترین قاره یعنی آمریکای شمالی فاصله داشته و دورافتاده ترین مرکز تجمع جمعیت در جهان است. در روزهای نخست شکل گیری این سرزمین هم بذرها و گیاهان از طریق باد، پرندگان و آب به آن آورده شدند.

 

 • باراک اوباما که در هاوایی متولد شده، تنها رئیس جمهوری است که در خارج از ایالات متحده به دنیا آمده است.

 

 • هاوایی دو زبان رسمی دارد: زبان هاوایی و انگلیسی. هر چند که زبان های دیگری چون سامون، تونگان و پیجین(Pidgin) نیز در این ایالت سخنگویانی دارند.

 

 • در سال های دهه ۶۰ میلادی فضانوردان با راه رفتن بر روی زمین هایی متشکل از گدازه های سخت شده در منطقه مائونا لوئا(Mauna Loa) هاوایی برای سفر به ماه آموزش می دیدند. گفتنی است که این منطقه شباهت زیادی به سطح ماه دارد.

 

mauna-loa

 

 • هاوایی زیستگاه یک گونه منحصر به فرد از عنکبوت به نام “عنکبوت شاد” است. پشت شکم این عنکبوت خاص شباهت بسیار زیادی به یک چهره خندان دارد.

 

happy-face-spider

 

 • یکی از نخستین نمونه های بیماری ایدز در ایالات متحده در هاوایی به ثبت رسیده است. در می ۱۹۷۸ یک زن ۵۰ ساله آسیایی مبتلا به این بیماری تشخیص داده شد و در آگوست همان سال نیز جان خود را از دست داد.

 

 • تنها مار خشکی که در حیات وحش هاوایی یافت شده، مار کور کوچک هاوایی نام دارد که گمان می رود در سال ۱۹۲۹ از فیلیپین به زمین های مدرسه کامه هامه ها(Kamehameha) آورده شده باشد.

 

blind-snake

 

 • هاوایی تنها دو گونه پستاندار بومی دارد که یکی از آنها خفاش سفید مایل به خاکستری و دیگری گونه ای از سیل(Seal) است. این ایالت بسیاری از گونه های خود را از دست داده و یکی از بیشترین گونه های در حال انقراض را در آمریکا دارد. گفته می شود که تقریبا تمام پرنده های بومی این ایالت در خطر انقراض قرار دارند.

 

hoary-bat

 

 • ۸ خط راه راه افقی بر روی پرچم هاوایی نشان دهنده هر کدام از جزیره های اصلی این ایالت هستند. در گوشه سمت چپ بالایی پرچم نمونه کوچکی از پرچم بریتانیا جای گرفته که به احترام کاپیتان بریتانیایی جرج ونکوور می باشد که نخستین پرچم این ایالت را در سال ۱۷۹۴ برای هاوایی به ارمغان آورد.

 

hawaii-flag

 

 • مردم هاوایی در هنگام نوشتن به زبان انگلیسی تنها از ۱۲ حرف و یک نماد(‘) استفاده می کنند.

 

 • پشه هایی که در روز نیش می زنند، برای نخستین بار در سال ۱۸۷۲ و از طریق مسافران قاچاق یک کشتی تجاری وارد هاوایی شده و به همراه خود بیماری هایی چون مالاریا و طاعون را به این جزیره آوردند.

 

 • هاوایی به دلیل فوران های پی در پی آتشفشانی تنها سرزمینی در جهان است که سطح زمین های آن در حال افزایش است. در سال ۱۹۷۰ نیز آتشفشان کیلائو(Kilauea) در یکی از جزایر این منطقه فوران کرده و بیش از ۵ هزار نفر را به کام مرگ فرستاد؛ فورانی که مرگبارترین در تاریخ ایالات متحده بود. این آتشفشان همچنین یکی از فعال ترین آتشفشان ها در جهان است.

 

 • هاوایی جوانترین ایالت آمریکاست که در سال ۱۹۵۹ به این کشور پیوسته است. این ایالت همچنین جنوبی ترین ایالت آمریکا به شمار می رود.

 

Hawaii.jpg1

 • رقص “هولا” در اصل شکلی از نیایش بود که توسط مردان آموزش دیده ای انجام می شد که گفته می شد این رقص را از خدای هاوایی یعنی “لوکا” یاد گرفته اند. مردم این سرزمین همچنین از کوسه به عنوان یکی از خدایان خود یاد کرده و با آن برخورد محترمانه ای دارند!

 

 • جزیره مولوکای(Molokai) در هاوایی بیش از ۷ هزار سکنه دارد. این جزیره به احتمال زیاد بیشتر به واسطه گذشته خود شناخته شده است که از آن به عنوان محل قرنطینه جذامی ها یاد می شده است. بلندترین صخره های دریایی جهان هم در این جزیره واقع شده اند.

 

 • پر باران ترین مکان روی زمین در کوه وایالیل(Waialeale) در جزیره کائوی(Kauai) در هاوایی قرار گرفته است که متوسط بارندگی سالانه در آن به ۴۵۰ اینچ می رسد.

 

-mount-waialeale

 

 • زمانی که کاپیتان کوک در سال ۱۹۷۸ به هاوایی قدم گذاشت، مردم این منطقه از او به عنوان خدای لونو(Lono) استقبال کردند؛ چرا که او درست در میانه یک فستیوال مقدس به آنجا رسیده بود. مردم هاوایی در ابتدا فکر می کردند که کشتی های کوک در حقیقت جزایر شناور هستند!

 

 • موج سواری که مردم هاوایی به آن هینالو(Heenalu) می گویند، هزاران سال پیش توسط پولینزی ها ابداع شد که نخستین ساکنان هاوایی بودند. تخته های آنها بیش از ۱۵۰ پوند وزن و ۲۰ پا طول داشتند.

 

 • نخستین مبلغان مسیحی که در سال ۱۸۲۰ به هاوایی رسیدند با چند موضوع عجیب مواجه شدند: نخست اینکه مادران این سرزمین نوزادان خود را در صورت معلولیت، بیماری یا داشتن فرزند زیاد به قتل می رساندند. دوم اینکه مردم هاوایی سوگ و ماتم خود را برای عزیزان از دست رفته شان به شکل های عجیبی نشان می دادند؛ شکل هایی مانند بیرون کشیدن دندان ها یا خالکوبی کردن زبان خود!

 

 • جامعه باستانی هاوایی به طبقات اجتماعی تقسیم می شد. پایین ترین طبقه اجتماعی کائوا(Kauwa) نام داشت که از زندانیان جنگی یا ساکنان اولیه ای تشکیل می شد که ساکنان بعدی بر آنها غلبه کرده بودند. در این میان افراد بدشانسی هم بودند که به عنوان قربانی برای خدایان انتخاب می شدند!

 

 • اگرچه بیشتر مردم فلوت را با دهان خود می نوازند، اما هاوایی های باستان اغلب این کار را با بینی خود انجام می دادند. به احتمال زیاد این کار از یک باور قدیمی ریشه می گرفته که بینی را خالص تر و پاک تر از دهان می دانستند که قابلیت گفتن چیزهای زیادی دارد.

 

منبع: factretriever.com