حقایق جالبی که باید در مورد مصر بدانید

مصر سرزمینی با تمدن باستانی و شگفتی های بسیار است که در قلب دنیای عرب و خاورمیانه قرار گرفته است. این کشور که فرهنگ و تمدن دنیا، وامدار آن است، همواره به واسطه اهرام خود شناخته شده است؛ اهرامی که دنیایی اسرارآمیز و باشکوه را در مقابل دیدگان بیننده به نمایش می گذارند. برای آنکه بیشتر با اسرار و رموز این کشور کهن آشنا شوید، قاصدک 24 شما را به خواندن حقایق جالبی درباره این کشور دعوت می کند.

 • مصر بزرگ ترین جمعیت عرب را در جهان دارد. نام رسمی مصر هم در واقع جمهوری عربی مصر است. 90 درصد از جمعیت این کشور را مسلمانان سنی، 9 درصد را قبطی ها و 1 درصد را هم مسیحیان تشکیل می دهند. مصر تا جولای 2011 نزدیک به 83 میلیون جمعیت داشت و پانزدهمین کشور پر جمعیت جهان به شمار می رفت. جالب است بدانید که در حدود 99 درصد از جمعیت این کشور تنها در 5.5 درصد از مساحت آن زندگی می کنند.

مصر پر جمعیت ترین کشور عرب

 • مصریان باستان عقیده داشتند که مومیایی کردن در واقع گذار ایمن به زندگی پس از مرگ را تضمین می کرده است. پروسه مومیایی کردن هم دو مرحله داشت: نخست معطر کردن بدن و سپس پیچیدن و دفن آن. اندام های بدن در خمره هایی ذخیره می شدند که هر کدام نماینده یکی از خدایان بودند. به علاوه مصریان باستان تنها انسان ها را مومیایی نمی کردند، بلکه به مومیایی کردن حیوانات نیز می پرداختند. برای مثال باستان شناسان یک کروکودیل مومیایی شده به طول 4.5 متر را کشف کرده اند. از این کروکودیل در کتاب باستانی مردگان با عنوان “بلعنده قلب انسان” یاد شده است.

مصریان باستان

 • پرچم مصر مشابه پرچم سوریه، عراق و یمن است و از سه رنگ قرمز، سفید و مشکی تشکیل شده که رنگ های اصلی جنبش آزادی عرب هستند و عقاب طلایی که روی قسمت سفید پرچم قرار گرفته هم نماد صلاح الدین ایوبی است. در پرچم مصر رنگ سیاه نمادی از بیداد و ستم، قرمز نماد مبارزه خونین علیه بیداد و سفید هم نماد آینده ای روشن است.

پرچم مصر

 • تاریخ مصر در حقیقت از 3200 سال پیش از میلاد آغاز شده است، زمانی که شاه منِس که نارمِر هم نامیده می شد، نواحی بالایی و پایینی پادشاهی را با یکدیگر متحد کرد. آخرین سلسله بومی این کشور در سال 341 پیش از میلاد به دست ایرانی ها سقوط کرد و پس از آن نیز یونانی ها، رومی ها و بیزانسی ها به جای آن نشستند. در واقع عرب ها اسلام و زبان عربی را در قرن هفتم میلادی وارد مصر کردند.
 • بر اساس اسناد تاریخی زنان مصر باستان از حقوق و امتیازات بالاتری نسبت به سایر زنان در دنیای باستان بهره مند بودند. برای مثال آنها حق مالکیت اموال، انجام معاملات تجاری و درخواست طلاق را داشتند. زنان خانواده های ثروتمندتر حتی می توانستند پزشک یا روحانی هم بشوند.

زنان مصر

 • نان برای مصری های باستان مهم ترین غذا و آب جو هم نوشیدنی مورد علاقه آنها بود. حتی در مقبره ها نمونه هایی از دستگاه های ساخت آبجو به چشم می خورد تا تضمین کند که فرد متوفی در دنیای دیگر به اندازه کافی آبجو در اختیار خواهد داشت.
 • مصریان باستان 3 تقویم متفاوت داشتند: یک تقویم روزانه کشاورزی، یک تقویم نجومی و یک تقویم قمری. تقویم کشاورزی 365 روزه از سه فصل تشکیل می شد و هر فصل نیز چهار ماه داشت. تقویم نجومی هم بر مبنای مشاهده شباهنگ یا درخشان ترین ستاره آسمان بود که هر سال در شروع فصل بارندگی ظاهر می شود. و بالاخره روحانیون هم یک تقویم قمری داشتند که به آنها زمان انجام اعمال مذهبی برای خدای ماه یا خونسو khonsu را اعلام می کرد.
 • مصر در طول تاریخ طولانی خود به نام های زیادی شناخته شده است. برای مثال در دوران سلطنت باستان یعنی سال های 2650 تا 2134 قبل از میلاد به نام کِمِت یا سرزمین سیاه شناخته می شد که به خاک سیاه و غنی دره نیل اشاره داشت. مصر را همچنین به دلیل بیابان های وسیع آن دِشرِت یا سرزمین سرخ نیز می نامیدند. بعدها به آن Hwt-ka-ptah می گفتند. پتاه در واقع یکی از نخستین خدایان مصری ها بود. اما با ورود یونانی ها به این سرزمین، این نام به ایجپتوس تغییر پیدا کرد.

سرزمین سیاه

 • در مصر هم مردان و هم زنان از نوعی آرایش چشم به نام کُهل (kohl) استفاده می کنند که از مواد خام کوبیده و ترکیب شده با روغن تهیه می شود. مصری ها در گذشته بر این باور بودند که این مواد قدرت شفابخش معجزه آسایی داشتند و می توانستند بینایی ضعیف را بهبود بخشیده و مانع عفونت چشم شوند.
 • تا سال 2009 میلادی نزدیک به 5 میلیون کاربر فیس بوک در مصر وجود داشت که بیشتر از هر کشور دیگری در خاور میانه بود. طبق همین آمار 20 میلیون نفر از مصری ها به اینترنت دسترسی دارند و از این حیث بیست و یکمین کشور جهان هستند. علاقه مصری ها به فیس بوک تا حد زیادی به نقش این شبکه اجتماعی در انقلاب سال 2011 این کشور دارد. تا جایی که حتی پدری نام دختر خود را فیس بوک گذاشت. نام کامل این دختر فیس بوک جمال ابراهیم بود!
 • رامسس دوم که در سال های 1279 تا 1212 پیش از میلاد فرمانروای مصر بود، بزرگ ترین فرعون امپراتوری مصر شناخته می شود. او 60 سال بر مصر حکمرانی کرد و تنها فرعونی بود که عنوان کبیر را به خود اختصاص داد. رامسس نزدیک به 90 فرزند شامل 56 پسر و 44 دختر، 8 زن رسمی و 100 معشوقه داشت. رامسس همچنین موی سرخی داشت که پیوند عجیبی میان وی و خدایی به نام سِت Seth برقرار می کرد.
 • در سال 2011 باستان شناسان یک مجسمه عظیم متعلق به یکی از فراعنه مصر باستان به نام آمن هوتپ 3، پدربزرگ توتنخامون را کشف کردند. این مجسمه یکی از بزرگ ترین مجسمه های کشف شده در طول تاریخ بود که نخستین بار در سال 1923 کشف شده و دوباره مخفی شده بود.

آمن هوتپ 3

 • بررسی های پزشکی نشان می دهند که انگل ها همواره یک معضل جدی برای مصریان باستان بوده اند. یک نمونه از این انگل ها کرمی به نام پیوک بوده که وارد بدن می شده و در داخل آن به طول سه فوت رشد می کرده و سپس بعد از یک سال به شکل دردناکی از طریق پوست خارج می شده است.

منبع: factretriever.com