حقایق جالبی که باید در مورد دانمارک بدانید

 

 

کشور کوچک دانمارک با ۵ میلیون جمعیت در گوشه ای از اسکاندیناویِ سرد در زیر پرچم اجداد خود؛ وایکینگ ها زیست می کند. اگر می خواهید بیشتر در مورد این کشور بدانید، قاصدک ۲۴ خواندن این مطلب را به شما توصیه می کند.

 • نام دانمارک به احتمال بسیار زیاد به معنای سرزمین دان ها می باشد. نخستین اشاره به نام پادشاهی دانمارک نیز به سال ۹۰۰ پس از میلاد و ترجمه کتاب مشهور جغرافیا توسط آلفرد کبیر؛ شاه انگلستان؛ بر می گردد. سرزمین دان ها در حقیقت شبه جزیره ای متشکل از ۱۰۰ جزیره است که برخی از آنها قابل سکونت نیستند.

 

-denmark

 

 • در دانمارک هر ثانیه یا باران می بارد و یا برف! دانمارک به طور متوسط ۱۷۱ روز با متوسط بیشتر از ۰٫۱ میلی متر بارش در سال دارد. در سال ۲۰۰۹ نیز این کشور ۱۸۴ روز با بارندگی داشته است. علاوه بر بارندگی، باد نیز پدیده ای مرسوم در دانمارک به شمار می آید. متوسط سرعت باد نیز ۱۳ مایل در ساعت است. در طول طوفان آلن در اکتبر ۲۰۱۳ متوسط سرعت باد در این کشور حتی به ۸۸ مایل در ساعت نیز رسید.

 

winter-in-denmark

 

 • پادشاهی دانمارک قدیمی ترین پادشاهی مستمر در جهان است که برای بیش از ۱۰۰۰ سال تداوم داشته است.

 

Frederiksborg-Castle-Hillerod-Denmark

 • آنچه که در خیابان های دانمارک بیشتر از ماشین به چشم می خورد، دوچرخه است؛ ۴٫۲ میلیون دوچرخه در مقابل ۱٫۸ میلیون ماشین. مردم کپنهاگ روزانه بیش از ۱٫۱۳ کیلومتر با دوچرخه رکاب می زنند.

 

denmark_bikes

 

 • دانمارک در سال ۲۰۱۶ در لیست شادترین کشورهای جهان رتبه اول را به خود اختصاص داد. در سال های بعدی نیز با یک پله سقوط در جایگاه دوم و سوم کشورهای شاد جهان قرار گرفت. اما این تنها دستاورد دانمارکی ها نیست. این کشور در سال ۲۰۱۶ عنوان کشوری با کمترین میزان فساد را نیز به خود اختصاص داد. اینکه چرا دانمارک در سال ۲۰۱۸ در جایگاه سوم قرار گرفت را هم می توانید در مسیر شادی از کدام کشورها می گذرد؟ بخوانید.

 

 • نوبل یکی از آن چیزهاییست که دانمارکی ها به آن علاقه خاصی دارند. این کشور شاد تا سال ۲۰۱۳، ۱۴ جایزه نوبل دریافت کرده است که ۴ تای آن در ادبیات و ۵ تای آن نیز در پزشکی و روانشناسی بوده است. این حجم از جایزه بدون شک در مقایسه با جمعیت اندک این کشور، بالاترین میزان جایزه به ازای هر نفر در جهان می باشد.

 

 • اهالی اسکاندیناوی به ویژه دانمارکی ها، بیشترین مصرف کنندگان قهوه در جهان می باشند. برای مثال دانمارکی ها به طور متوسط ۴ فنجان قهوه در روز می نوشند و به همین دلیل پس از سوئدی ها و فنلاندی ها در جایگاه سوم قرار می گیرند.

 

 • دانمارکی ها شناگران ماهری هستند. تمام مردم دانمارک شنا کردن بلد هستند و دورس آموزش شنا به عنوان بخشی از برنامه درسی اجباری در تمام مدارس دولتی گنجانده شده است.

 

 • اگر استرالیا را قاره در نظر بگیریم، گرینلند را می توانیم بزرگ ترین جزیره جهان بدانیم. این جزیره مساحتی نزدیک به ۲ میلیون کیلومتر مربع دارد و ۸۰ درصد آن نیز توسط یک صفحه عظیم یخ به قطر ۳ کیلومتر پوشیده شده است. از سال ۱۹۵۳ این سرزمین به عنوان بخشی از قلمرو پادشاهی دانمارک شناخته می شود.

 

greenland

 

 • یکی از نام های مشهور در صنعت شیرینی و شکلات دنیا، بُن بُن از دانمارک بر آمده است؛ نامی که در میان کودکان دانمارکی هم بسیار محبوب بوده و محصولات خود را به نام های gull droppings،burping duck و rich swine به بازار عرضه می کند.

 

bon-bon-chocoate

 

 

 • دانمارکی ها در مسئله ازدواج سخت گیری زیادی به خرج نمی دهند! آمار طلاق در این کشور یکی از بالاترین آمارهای اروپاست. ۲۰ درصد دانمارکی ها نیز بدون ازدواج رسمی در کنار یکدیگر زندگی می کنند.

 

 • پرچم ملی دانمارک قدیمی ترین پرچم مورد استفاده در جهان توسط یک کشور است که از سال ۱۲۱۹ میلادی به رسمیت شناخته شده است. بر اساس افسانه های تاریخی، این پرچم در میانه نبرد قرن سیزدهم هجری از آسمان افتاده و شاه دانمارک نیز آن را قبل از برخورد به زمین گرفته است. گویی این پرچم بعدها سپاهیان دانمارک را برای پیروزی بسیج می کرده است.

 

denmark-flag

 

 • در حدود دو سوم دانمارکی ها در انتهای نام خانوادگی خود سِن دارند. امروزه در لیست محبوب ترین نام های خانوادگی دانمارکی، کمتر از ۲۱ اسم را می توان یافت که به سن ختم نشده باشند. این در حالیست که تا چند نسل قبل پسوند سن تنها به خانواده های ثروتمند و نخبگان دانمارک تعلق داشت. با این حال در سال ۱۸۵۶ دانمارک قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن تمام شهروندان باید با دو نام تعیین هویت شوند که یکی از آنها نام خانوادگی بود که باید به سن ختم می شد.

 

حقایق جالبی هم در مورد یونان، کره جنوبی، نروژ، آفریقا، تایلند، فیلیپین، اندونزی، چین، مالزی، گرجستان و ترکیه بخوانید

 

 

 • شاید مشهورترین دانشمند دانمارکی را بتوان دانشمند هسته ای نیلز بوهر دانست که در سال ۱۹۲۲ به واسطه کار روی ذرات اتم برنده جایزه نوبل شد. بوهر در سافل ۱۹۴۲ به آمریکا رفت و روی پروژه بمب اتمی مشغول به کار شد. پسر بوهر به نام آگه نیز در سال ۱۹۷۵ موفق به کسب جایزه نوبل در زمینه فیزیک شد.

 

 • مشهورترین نویسنده دانمارکی هانس کریستین اندرسن است که نویسنده داستان های تخلی به شمار می آید. اندرسن در سال ۱۸۰۵ میلادی در یک خانواده فقیر در شهر اودنس در جزیره فونن به دنیا آمد. وی در سن سی سالگی یکی از دست وشته های خود با عنوان داستان هایی برای کودکان را منتشر کرد. اندرس در مجموع ۲۴ کتاب داستان نوشت که یکی از آنها تنها سه سال قبل از مرگش در سال ۱۸۷۵ بود.

 

_HansAndersen-a

 

در مورد اندرسن نقل شده است که وی همیشه همراه خود در سفر ابزارهای عجیبی حمل می کرده است. از جمله آنها نیز یک طناب بود که قرار بوده برای فرار از یک پنجره به هنگام آتش سوزی مورد استفاده قرار بگیرد. اندرسن هرگز ازدواج نکرد و مزار او نیز در گورستان کپنهاگ واقع شده است.

 

cpoenhagen-cemetery

 

منبع: factretriever.com