حقایق جالبی که باید در مورد دانمارک بدانید

کشور کوچک دانمارک با 5 میلیون جمعیت در گوشه ای از اسکاندیناویِ سرد در زیر پرچم اجداد خود؛ وایکینگ ها زیست می کند. اگر می خواهید بیشتر در مورد این کشور بدانید، قاصدک 24 خواندن این مطلب را به شما توصیه می کند.

 • نام دانمارک به احتمال بسیار زیاد به معنای سرزمین دان ها می باشد. نخستین اشاره به نام پادشاهی دانمارک نیز به سال 900 پس از میلاد و ترجمه کتاب مشهور جغرافیا توسط آلفرد کبیر؛ شاه انگلستان؛ بر می گردد. سرزمین دان ها در حقیقت شبه جزیره ای متشکل از 100 جزیره است که برخی از آنها قابل سکونت نیستند.

دانمارک سرزمین دان ها

 • در دانمارک هر ثانیه یا باران می بارد و یا برف! دانمارک به طور متوسط 171 روز با متوسط بیشتر از 0.1 میلی متر بارش در سال دارد. در سال 2009 نیز این کشور 184 روز با بارندگی داشته است. علاوه بر بارندگی، باد نیز پدیده ای مرسوم در دانمارک به شمار می آید. متوسط سرعت باد نیز 13 مایل در ساعت است. در طول طوفان آلن در اکتبر 2013 متوسط سرعت باد در این کشور حتی به 88 مایل در ساعت نیز رسید.

زمستان در دانمارک

 • پادشاهی دانمارک قدیمی ترین پادشاهی مستمر در جهان است که برای بیش از 1000 سال تداوم داشته است.

پادشاهی دانمارک

 • آنچه که در خیابان های دانمارک بیشتر از ماشین به چشم می خورد، دوچرخه است؛ 4.2 میلیون دوچرخه در مقابل 1.8 میلیون ماشین. مردم کپنهاگ روزانه بیش از 1.13 کیلومتر با دوچرخه رکاب می زنند.

دوچرخه سواری در دانمارک

 • دانمارک در سال 2016 در لیست شادترین کشورهای جهان رتبه اول را به خود اختصاص داد. در سال های بعدی نیز با یک پله سقوط در جایگاه دوم و سوم کشورهای شاد جهان قرار گرفت. اما این تنها دستاورد دانمارکی ها نیست. این کشور در سال 2016 عنوان کشوری با کمترین میزان فساد را نیز به خود اختصاص داد. اینکه چرا دانمارک در سال 2018 در جایگاه سوم قرار گرفت را هم می توانید در مسیر شادی از کدام کشورها می گذرد؟ بخوانید.
 • نوبل یکی از آن چیزهاییست که دانمارکی ها به آن علاقه خاصی دارند. این کشور شاد تا سال 2013، 14 جایزه نوبل دریافت کرده است که 4 تای آن در ادبیات و 5 تای آن نیز در پزشکی و روانشناسی بوده است. این حجم از جایزه بدون شک در مقایسه با جمعیت اندک این کشور، بالاترین میزان جایزه به ازای هر نفر در جهان می باشد.
 • اهالی اسکاندیناوی به ویژه دانمارکی ها، بیشترین مصرف کنندگان قهوه در جهان می باشند. برای مثال دانمارکی ها به طور متوسط 4 فنجان قهوه در روز می نوشند و به همین دلیل پس از سوئدی ها و فنلاندی ها در جایگاه سوم قرار می گیرند.
 • دانمارکی ها شناگران ماهری هستند. تمام مردم دانمارک شنا کردن بلد هستند و دورس آموزش شنا به عنوان بخشی از برنامه درسی اجباری در تمام مدارس دولتی گنجانده شده است.
 • اگر استرالیا را قاره در نظر بگیریم، گرینلند را می توانیم بزرگ ترین جزیره جهان بدانیم. این جزیره مساحتی نزدیک به 2 میلیون کیلومتر مربع دارد و 80 درصد آن نیز توسط یک صفحه عظیم یخ به قطر 3 کیلومتر پوشیده شده است. از سال 1953 این سرزمین به عنوان بخشی از قلمرو پادشاهی دانمارک شناخته می شود.

گرینلند

 • یکی از نام های مشهور در صنعت شیرینی و شکلات دنیا، بُن بُن از دانمارک بر آمده است؛ نامی که در میان کودکان دانمارکی هم بسیار محبوب بوده و محصولات خود را به نام های gull droppings،burping duck و rich swine به بازار عرضه می کند.

شکلات بُن بُن

 • دانمارکی ها در مسئله ازدواج سخت گیری زیادی به خرج نمی دهند! آمار طلاق در این کشور یکی از بالاترین آمارهای اروپاست. 20 درصد دانمارکی ها نیز بدون ازدواج رسمی در کنار یکدیگر زندگی می کنند.
 • پرچم ملی دانمارک قدیمی ترین پرچم مورد استفاده در جهان توسط یک کشور است که از سال 1219 میلادی به رسمیت شناخته شده است. بر اساس افسانه های تاریخی، این پرچم در میانه نبرد قرن سیزدهم هجری از آسمان افتاده و شاه دانمارک نیز آن را قبل از برخورد به زمین گرفته است. گویی این پرچم بعدها سپاهیان دانمارک را برای پیروزی بسیج می کرده است.

پرچم ملی دانمارک

 • در حدود دو سوم دانمارکی ها در انتهای نام خانوادگی خود سِن دارند. امروزه در لیست محبوب ترین نام های خانوادگی دانمارکی، کمتر از 21 اسم را می توان یافت که به سن ختم نشده باشند. این در حالیست که تا چند نسل قبل پسوند سن تنها به خانواده های ثروتمند و نخبگان دانمارک تعلق داشت. با این حال در سال 1856 دانمارک قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن تمام شهروندان باید با دو نام تعیین هویت شوند که یکی از آنها نام خانوادگی بود که باید به سن ختم می شد.

حقایق جالبی هم در مورد یونان، کره جنوبی، نروژ، آفریقا، تایلند، فیلیپین، اندونزی، چین، مالزی، گرجستان و ترکیه بخوانید

 • شاید مشهورترین دانشمند دانمارکی را بتوان دانشمند هسته ای نیلز بوهر دانست که در سال 1922 به واسطه کار روی ذرات اتم برنده جایزه نوبل شد. بوهر در سافل 1942 به آمریکا رفت و روی پروژه بمب اتمی مشغول به کار شد. پسر بوهر به نام آگه نیز در سال 1975 موفق به کسب جایزه نوبل در زمینه فیزیک شد.
 • مشهورترین نویسنده دانمارکی هانس کریستین اندرسن است که نویسنده داستان های تخلی به شمار می آید. اندرسن در سال 1805 میلادی در یک خانواده فقیر در شهر اودنس در جزیره فونن به دنیا آمد. وی در سن سی سالگی یکی از دست وشته های خود با عنوان داستان هایی برای کودکان را منتشر کرد. اندرس در مجموع 24 کتاب داستان نوشت که یکی از آنها تنها سه سال قبل از مرگش در سال 1875 بود.

هانس کریستین اندرسن

در مورد اندرسن نقل شده است که وی همیشه همراه خود در سفر ابزارهای عجیبی حمل می کرده است. از جمله آنها نیز یک طناب بود که قرار بوده برای فرار از یک پنجره به هنگام آتش سوزی مورد استفاده قرار بگیرد. اندرسن هرگز ازدواج نکرد و مزار او نیز در گورستان کپنهاگ واقع شده است.

گورستان کپنهاگ

منبع: factretriever.com