حقایق جالبی که باید در مورد تایلند بدانید

تایلند کشور محبوب گردشگران، در شبه جزیره هندوچین در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته و اعداد نشان از اقبال شمار زیادی به این کشور دارد. اینکه در طی کمتر از یک سال، نزدیک به ۳۰ میلیون نفر راه تایلند را در پیش گرفته اند، حکایت از وجود شگفتی های بسیار در این کشور دارد. این بار قاصدک ۲۴ به دنبال حقایق جالبی رفته که شاید دوست داشته باشید در مورد تایلند بدانید.

معابد تایلند

 • نام تایلند در زبان تای “پرادت تای” (Prathet Thai) است که به معنی سرزمین آزاد می باشد. تایلند تنها کشور آسیای جنوب شرقی است که هرگز تحت استعمار هیچ کشور اروپایی نبوده است. نام تایلند همچنین می تواند اشاره به گروه قومی ای داشته باشد که بسیاری از تای ها از نوادگان آنها به شمار می روند.
 • تایلند در طول قرن ها نام های متفاوتی داشته است. این کشور برای صدها سال با نام شهرهای مهمش مانند سوخوتای (Sukhothai)، آیوت هایاAyutthaya( و تونبوری (Thonburi) شناخته می شده است. از سال ۱۸۰۰ میلادی تایلند بارها بین نام های سیام (Siam) به معنای سیاه یا قهوه ای و نیز تایلند در رفت و برگشت بوده است.
 • تایلند با چهار کشور میانمار از سمت شمال و غرب، لائوس از شمال و شرق، کامبوج از جنوب شرقی و مالزی از جنوب مرز مشترک دارد. این کشور جمعیتی بالغ بر ۶۷ میلیون و ۹۱ هزار نفر دارد و بیستمین کشور پر جمعیت دنیا است.
 • تایلند کشور بزرگ ترین ها شناخته می شود. این کشور بزرگ ترین مجسمه طلای بودا، بزرگ ترین زیستگاه کروکودیل ها، بزرگ ترین رستوران، طولانی ترین پل معلق و نیز بلندترین هتل جهان را دارد. تایلند همچنین زیستگاه بزرگ ترین ماهی جهان است که با نام کوسه نهنگ شناخته شده و ۱۲متر طول دارد.

تایلند بزرگ ترین زیستگاه کروکودیل ها

 • در گذشته تمام مردان جوان تای تا قبل از بیست سالگی دوره ای کوتاه از زندگی خود را به عنوان یک راهب بودایی می گذراندند. اما امروزه تعداد کمتری تمایل به این کار نشان می دهند.
 • بزرگ ترین مذهب تایلند بودایی است و نزدیک به ۹۴٫۶ درصد جمعیت این کشور بودایی هستند. بعد از بودیسم، اسلام با ۴٫۶، مسیحیت با ۰٫۷ و سایر ادیان با ۰٫۱ درصد ادیان دیگر غالب در تایلند به شمار می روند. ۷۵ درصد مردم تایلند از قوم تای، ۱۴ درصد چینی و ۱۱ درصد نیز از سایر اقوام هستند.
 • کوچک ترین پستاندار جهان که خفاشی به نام Craseonycteris thonglongyai است در تایلند یافت شده است. این خفاش که به آن خفاش زنبور عسل نیز گفته می شود، در غارهای رودخانه ای زیست می کند و تنها ۳۳ میلی تر طول و ۲ گرم وزن دارد. همچنین یک دهم از تمام گونه های جانوری زمین در این کشور زیست می کنند.
 • بلندترین نقطه مرتفع در تایلند دوی اینتانون (Doi Inthanon) نام دارد که ۲۵۹۵ متر ارتفاع داشته و یکی از جاذبه های توریستی محبوب در این کشور به شمار می آید. گفته می شود هر سال در روز اول سال نو بیش از ۱۲ هزار نفر از این نقطه دیدار می کنند.

دوی اینتانون

 • یکی از عجیب ترین اتفاقاتی که در تایلند رخ داده ازدواج دو گونه نادر گربه چشم الماسی به نام های فِت (Phet) و پِلوی (Ploy) در سال ۱۹۹۶ در یکی از هتل های مجلل تایلند است. این ازدواج، گران ترین مراسم ازدواج حیوانات خانگی در جهان به حساب می آید.

مراسم ازدواج حیوانات خانگی

این مطالب را هم بخوانید:

حقایق جالبی که باید در مورد ترکیه بدانید

حقایق جالبی که باید در مورد گرجستان بدانید

حقایق جالبی که باید در مورد فیلیپین بدانید

حقایق جالبی که باید در مورد اندونزی بدانید

حقایق جالبی که باید در مورد چین بدانید

حقایق جالبی که باید در مورد مالزی بدانید

 • تایلند یک قرن پیش از جنگل های متراکم پوشیده بود. اما امروز تنها یک چهارم کشور را جنگل تشکیل داده است و گفته می شود که این کشور دومین کشور در میزان بالای فرسایش جنگل ها در جهان پس از سنگاپور است. از همین رو امروزه چوب بری فعالیتی غیر قانونی در این کشور به حساب می آید.
 • زبان رسمی تایلند تای است که بسیاری از دانشمندان آن را شکلی از زبان چینی می دانند که در طول زمان و بین قرن های هفتم تا سیزدهم به این ناحیه آورده شده است. زبان تای نیز مانند زبان های لائوسی، ویتنامی و چینی بسیار آهنگین است. الفبای زبان تای ۳۲ واکه و ۴۴ حرف صامت دارد.
 • در باورهای سنتی مردم تایلند، پا بی ارزش و دون تلقی می شود، چرا که به نوعی نماد اتصال انسان به زمین و دلیلی برای رنج بشری است. از همین رو شخص در هنگام دعا در معبد نباید به گونه ای بنشیند که پای او به مجسمه بودا یا حتی اشخاص دیگر اشاره داشته باشد. پاها همیشه باید زیر بدن جمع شده باشند. از سوی دیگر مهم ترین عضو بدن نیز سر است. به همین دلیل هرگز نباید سر فردی را لمس کرد. تایلندی ها همیشه سعی می کنند سر خود را از سر فرد بزرگ تر یا مهم تر پایین تر نگه دارند تا احترام خود را به او نشان دهند.
 • برادران دوقلویی که اصطلاح دوقلوهای سیامی از آنها گرفته شد در سال ۱۸۱۱ در یک دهکده در نزدیکی بانکوک متولد شدند. این دوقلوها به نام های اِنگ و چانگ که از ناحیه سینه به یکدیگر چسبیده بودند، در ۱۷ سالگی تایلند را به مقصد آمریکا ترک کردند. هر کدام از آنها سپس ازدواج کرده و در مجموع صاحب ۲۲ فرزند شدند. هر چند که اِنگ در سال ۱۸۳۷ بر اثر ذات الریه فوت کرد و برادرش نیز تنها چند ساعت پس از او از دنیا رفت.

برادران دوقلوی بهم چسبیده

 • یکی از واقعیت های تلخ در مورد تایلند این است که اولین مورد اچ آی وی در سال ۱۹۸۴ در این کشور گزارش شده است و امروز نیز بالاترین میزان شیوع ایدز در همین کشور است.
 • شمال تایلند در سال های دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی تولید کننده اصلی تریاک به شمار می رفت و منبع مهم درآمد قبایل این منطقه به شمار می آمد. بخش شمالی تایلند، بخش غربی لائوس و گوشه شرقی میانمار امروزه مثلث طلایی را شکل داده اند که منبع اصلی تولید و قاچاق تریاک و هروئین در جهان به شمار می رود.
 • یکی از عجیب ترین گونه های جانوری دنیا و تایلند گونه ای ماهی است که می تواند روی خشکی راه رفته و از درخت بالا برود. این ماهی از بال های خود برای راه رفتن استفاده کرده و می تواند از طریق پوست خود اکسیژن را جذب کرده و آن را به دهانش منتقل کند. این ماهی بیشتر وقت خود را در بیرون از آب می گذراند و از جلبک تغذیه می کند.

راهنمای سفر به تایلند را ببینید:

راهنمای سفر به تایلند

منبع: factretriever.com