حقایق جالبی که باید در مورد برزیل بدانید

برزیل کشور وسیع قاره آمریکای جنوبی که با کارناوال های خیابانی شاد و رنگارنگ و ستارگان فوتبال خود شناخته شده است، سرشار از زیبایی های طبیعی بسیار است. سبزی جنگل ها و آبی رود آمازون شکوه ویژه ای به این کشور تاریخی بخشیده است. برای آشنایی با این کشور شگفت انگیز، پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب را در قاصدک 24 بخوانید.

 • نام رسمی برزیل جمهوری فدراتیو برزیل است. نام برزیل هم به معنای سرخ مانند اخگر است که از کلمه pau brasil گرفته شده است؛ درختی که زمانی به صورت انبوه در سواحل برزیل رشد می کرد و رنگ قرمز تیره ای داشت. این درخت ارزش زیادی برای تاجران اروپایی داشت که در قرن شانزدهم میلادی از سواحل پرتغال برای معامله با بومیان برزیل به این کشور می آمدند. در حقیقت این پرتغالی ها بودند که به صورت رسمی آنچه را که ما امروز به عنوان برزیل می شناسیم، نامگذاری کردند.

جمهوری فدراتیو برزیل

 • رود آمازون که نیمی از آن از برزیل عبور می کند، بزرگ ترین رود جهان به لحاظ حجم به شمار می رود. این رود 6400 کیلومتر مربع طول دارد و در طول فصل بارندگی عرض آن به بیش از 190 کیلومتر می رسد. این کشور همچنین 7 هزار و 491 کیلومتر خط ساحلی دارد که برزیل را در جایگاه شانزدهمین خط ساحلی طولانی در جهان قرار می دهد. جنگل های آمازون نیز بزرگ ترین جنگل جهان بوده و یک پنجم از ذخایر آب شیرین جهان را در خود جای داده و یک سوم از اکسیژن زمین را نیز تأمین می کنند. نزدیک به 60 درصد از جنگل های آمازون در برزیل قرار گرفته اند.

رود آمازون

 • نخستین توریست ها به صورت رسمی در اول ژانویه سال 1502 میلادی و در قالب یک تیم تحقیقاتی پرتغالی به رهبری آندره کونکالوِس وارد برزیل شدند. از آن پس خلیجی که کونکالوس و همراهانش به آن قدم گذاشتند، ریو دو ژانیرو یا خلیج ژانویه نامگذاری شد. البته این خلیج بعدها به گوانابارا (Guanabara) تغییر نام داد و ریودو ژانیرو مهم ترین شهر این خلیج شد.

گوانابارا

 • برزیل بزرگ ترین کشور پرتغالی زبان دنیا و تنها کشور در قاره آمریکاست. به لحاظ جمعیت نیز این کشور تا سال 2016 با حدود 201 میلیون جمعیت ششمین کشور پر جمعیت دنیا به شمار می رفت. بزرگی و وسعت این کشور تنها به جمعیت محدود نمی شود. برزیل همچنین بزرگ ترین بازار کراک دنیا (نوعی کوکائین) به شمار می رود.
 • برزیل با 8.45 میلیون کیلومتر مربع، پنجمین کشور وسیع جهان به شمار می رود. برزیل همچنین در منطقه آمریکای جنوبی و سراسر آمریکای لاتین، بزرگ ترین کشور است.
 • در طول سه قرن و در فاصله سال های 1500 تا 1800 میلادی نزدیک به 3 و نیم میلیون برده که برای کار در مزارع نیشکر برزیل از روی اقیانوس اطلس به این کشور می رفتند، نجات پیدا کرده و زنده ماندند.
 • بزرگ ترین خشکسالی تاریخ برزیل بین سال های 1877 تا 1879 رخ داد که شدیدترین فاجعه طبیعی در تاریخ این کشور بوده و منجر به مرگ نزدیک به 500 هزار نفر شد.
 • در حال حاضر برازیلیا پایتخت برزیل و سومین شهر بزرگ این کشور از زمان استقلال می باشد. برازیلیا که به طور رسمی در آوریل 1960 به پایتختی انتخاب شد، در سال 1987 توسط یونسکو به عنوان “میراث فرهنگی و تاریخی بشریت” لقب گرفت.

برازیلیا پایتخت برزیل

 • در پرچم جدید برزیل رنگ سبز نماد جنگل های این کشور، لوزی زرد نماد ثروت و منابع معدنی آن و دایره آبی و ستاره های آن تصویرگر آسمان ریودو ژانیرو در صبح 15 نوامبر 1889 است؛ زمانی که این کشور به صورت رسمی اعلام جمهوریت کرد.

پرچم جدید برزیل

 • برزیل نخستین کشوری در آمریکای جنوبی بود که در سال 1980 عضویت زنان در ارتش را پذیرفت.
 • نخستین ظروف سفالی یافت شده در نیمکره غربی زمین 8 هزار سال قدمت داشته که از حوزه رود آمازون در نزدیکی شهر سانتاریم (Santarem) فعلی در برزیل کشف شده است.
 • فرانسیسکو دِ اورلانا؛ کاوشگر قرن شانزدهم میلادی؛ نخستین اروپایی بود که از طریق پرو و برزیل در سال 1541 به سراسر آمازون سفر کرد. اورلانا به شدت تحت تأثیر زنان جنگجوی بومی این سرزمین ها قرار گرفت که بعدها به آنها لقب آمازونز (Amazons) داده شد.
 • در سال 1908 میلادی کشتی ژاپنی کاساتو مارو با نخستین مهاجران دائمی خود به بندر سانتوس در برزیل رسید. از آن زمان بیش از 250 هزار ژاپنی سرزمین خود را برای همیشه به برزیل منتقل کرده اند.

منبع: factretriever.com