حقایق جالبی که باید در مورد ایتالیا بدانید

 

ایتالیا نام خود را با هنر، مد، فوتبال و پیتزا در ذهن مردم جهان پیوند زده است. اما بیش از هر چیز این تاریخ و معماری ایتالیا است که این کشور به آن می بالد. برای میلیون ها نفری که هر سال برای گردش به مرکز مد اروپا سفر می کنند، بهانه های زیادی وجود دارد. اگر سفر به ایتالیا را در برنامه خود گنجانده اید، بهتر است با این کشور بیشتر آشنا شوید. این آشنایی را قاصدک ۲۴ برای شما رقم می زند.

 

 • نام ایتالیا (Italy) از کلمه italia به معنی سرزمین گوساله ها گرفته شده است. دلیل آن هم می تواند این باشد که گاو زمانی نماد قبایل ایتالیای جنوبی بوده است. این کشور به همراه جزایر سیسیل و ساردینیا نزدیک به ۱۱۶ هزار مایل مربع مساحت دارد که کمی بزرگ تر از ایالت آریزونای آمریکا است. نام رسمی ایتالیا هم جمهوری ایتالیا است.

 

italy

 

 • آنگونه که گفته می شود ایتالیا بیش از هر کشور دیگری در دنیا شاهکار هنری به ازای هر مایل مربع دارد. از همین رو است که سالانه نزدیک به ۵۰ میلیون توریست از این کشور بازدید می کنند. در حقیقت گردشگری بخش مهمی از اقتصاد ایتالیا بوده و ۶۳ درصد از درآمد ملی این کشور را تأمین می کند.

 

trevi-fountains

 • نزدیک به ۸۵ درصد ایتالیایی ها کاتولیک هستند. پروتستان ها، یهودیان و مسلمانان هم اقلیت های مذهبی این کشور به شمار می روند. بر اساس اسناد تاریخی یهودیان ایتالیا در جریان کشتار یهودیان آلمان توسط هیتلر در جنگ جهانی دوم از ترس مجبور به پنهان شدن در دخمه های قدیمی این کشور بودند.

 

roman-catholic

 

 • رم پایتخت ایتالیا که شهر ابدی نامیده می شود، ۳ هزار سال قدمت دارد. این شهر از سال ۱۸۷۱ پایتخت این کشور بوده و محل بسیاری از جاذبه های توریستی مانند گنبد سنت پیتر، کلیسای سیستین، کولسئوم و فواره مشهور ترِوی است.

 

Sistine-Chapel

 

 • ایتالیایی ها ادعا می کنند که آشپزی را به تمام دنیا آموزش داده اند. در حقیقت ایتالیا مسئول آشنایی دنیا با بستنی (از طریق چینی ها)، قهوه و پای های میوه ای مختلف است. به علاوه ایتالیا در کنار بلژیک و فرانسه ادعا می کند که نخستین سیب زمینی سرخ کرده (French Fries) را تهیه کرده است. اولین کتاب آشپزی ایتالیایی هم در سال ۱۴۷۴ توسط بارتولومو سیسی به رشته تحریر درآمد. بد نیست بدانید پنیر پارمسان که برای آشپزها و عاشقان غذا نام شناخته شده ای است در اصل متعلق به منطقه ای به نام پارما در ایتالیا می باشد. علاوه بر این ایتالیایی ها پنیرهای متنوع زیادی را تهیه کرده اند که از جمله آنها می توان به ریکوتا و موزارلا اشاره کرد. هر چند کسی در مورد تاریخ ابداع پیتزا اطلاعی ندارد، اما این مردم ناپل بودند که آن را به شهرت رساندند.

 

pizza

 

حقایق جالبی که باید در مورد سوئیس،هند و کاستاریکا بدانید

 

 • دانشگاه رم یکی از قدیمی ترین دانشگاه های جهان است که در سال ۱۳۰۱۳ پس از میلاد توسط کلیسای کاتولیک تأسیس شد. این دانشگاه که اغلب La Sapienza (دانش) نامیده می شود، با ۱۵۰ هزار دانشجو بزرگ ترین دانشگاه اروپا به شمار می رود.

 

 • دو ایالت خودمختار در داخل کشور ایتالیا وجود دارد: سن مارینو با ۲۵ مایل مربع مساحت و واتیکان با ۱۰۸٫۷ هکتار. سن مارینو قدیمی ترین جمهوری جهان است که قدمت آن به ۳۰۱ پس از میلاد باز می گردد. این منطقه خودمختار امروز کمتر از ۳۰ هزار جمعیت داشته و عنوان قدیمی ترین قانون اساسی مستمر جهان را با خود به دوش می کشد. واتیکان هم تنها کشوری در دنیا است که می تواند شب هنگام دروازه های خود را قفل کند! این منطقه کوچک شرکت تلفن، ارتش، ایستگاه های رادیو تلویزیون، پول و تمبر مختص به خود را هم داراست.

 

Vatican-City

 

 • ایتالیایی ها بیش از هر کشور دیگری در اروپا زلزله را تجربه کرده اند. در زلزله ای که در سال ۱۶۹۳ در سیسیل اتفاق افتاد نزدیک به ۱۰۰ هزار نفر جان خود را از دست دادند. مرگبارترین زلزله اخیر در ایتالیا هم به زلزله سال ۱۹۸۰ ناپل باز می گردد که در جریان آن سه هزار نفر جان خود را از دست دادند. به علاوه هیچ کشوری در اروپا به اندازه ایتالیا آتشفشان ندارد. دلیل آن هم این است که شبه جزیره ایتالیا بر روی یک گسل قرار گرفته است. سه آتشفشان مهم اِتنا، وزوو و استرومبولی در صد سال گذشته بارها فوران کرده اند.

 

 • گالیله دانشمند مشهور اهل ایتالیا بود. وقتی وی برای نخستین بار موضوع چرخش زمین به دور خورشید را مطرح کرد، کلیسای کاتولیک او را در خانه خود زندانی کرد. جالب است بدانید که کلیسا بیش از ۳۰۰ سال بعد و در سال ۱۹۹۲ یک عذرخواهی رسمی را در این زمینه منتشر کرد. دندان ها، انگشت شست و سایر انگشتان او در فلورانس در معرض دید عموم قرار دارند. این اعضا ۹۵ سال پس از مرگ او در جریان یک مراسم تدفین از بدن وی جدا شدند.

 

galileo

 

 • پرچم ایتالیا که تا حدی از پرچم فرانسه متأثر شده است، در طول چند صد سال دستخوش تغییر شده است. پرچم به صورت عمودی به سه بخش یکسان به رنگ های سبز، سفید و قرمز تقسیم شده است که نماد امید، ایمان و نیکوکاری می باشند. تعبیر دیگر این است که رنگ سبز نماد سرزمین ایتالیا، سفید نماد کوه های پوشیده از برف آلپ و قرمز هم نماد خونی است که در راه استقلال این کشور ریخته شده است.

 

italian-flag

 

 • در حدود چهار پنجم از مساحت ایتالیا یا از مناطق کوهستانی و یا تپه تشکیل شده است.

 

 • بسیاری از ایتالیایی ها تا سن ۳۰ سالگی با والدین خود زندگی می کنند؛ حتی اگر شغل هم داشته باشند. خانواده در مرکز جامعه ایتالیایی قرار دارد.

 

italian-family

 

منبع: factretriever.com