حقایق جالبی که باید در مورد اندونزی بدانید

مجمع الجزایر اندونزی با جزایر بیشمار و جنگل های وسیعش، گستره بزرگی از قاره آسیا را اشغال کرده است. این کشور بیشترین ها و بزرگ ترین ها همچنین بزرگ ترین جمعیت مسلمان دنیا را نیز میزبانی می کند. برای اینکه بیشتر با اندونزی و ویژگی های جالبش آشنا شوید، با قاصدک 24 همراه شوید.

 • نام اندونزی از کلمه ایندوس(indus) به معنای بومی و کلمه یونانی nesos به معنای جزیره مشتق شده است. اندونزی در اصل جزیره بومیان شرقی نامیده می شده است. به علاوه نام اندونزی در سال 1850 میلادی توسط جیمز لوگان، سردبیر مجله آسیای شرقی ابداع شد.

اندونزی

 • اندونزی بزرگ ترین کشور جهان است که فقط از جزیره تشکیل شده است. گفته می شود که این کشور نزدیک به 17.508 جزیره دارد که 6 هزار آن قابل سکونت هستند. این کشور همچنین با 238 میلیون جمعیت، چهارمین کشور پرجمعیت جهان پس از چین، هند و آمریکا است. جزیره جاوه نیز با 140 میلیون جمعیت، پرجمعیت ترین جزیره مسکونی جهان به شمار می رود.
 • نکته جالبی که در مورد جاکارتا، پایتخت اندونزی باید بدانید این است که این شهر پرجمعیت ترین شهر جهان است که از سیستم حمل و نقل قطار شهری محروم است. از این رو یکی از وحشتناک ترین ترافیک های دنیا را می توان در جاکارتا دید.
 • مردم اندونزی یکی از خرافاتی ترین مردم جهان شمرده می شوند. یکی از خرافات اندونزیایی ها، در هنگام ترسیدن برای زنانی است که از چیزی مانند صدای بلند دچار وحشت می شوند. همین خرافات باعث می شود که زنانی که از صدای بلند یا چیزی شبیه آن دچار ترس می شوند، به هذیان گویی پرداخته یا خود را به روی زمین پرت کنند. مردم اندونزی معتقدند که این کار به این خاطر است که در هنگام وحشت ناگهانی، روح بدن را برای مدت کوتاهی ترک می کند.
 • بزرگ ترین دریاچه آتشفشانی دنیا به نام دانائو توبا در سوماترا اندونزی واقع شده و گفته می شود که بزرگ ترین فوران آتشفشانی دنیا چیزی بین 69 تا 77 هزار سال پیش در آن اتفاق افتاده است. فورانی که بزرگ ترین در طول عمر 25 میلیون ساله زمین به شمار می رود.

این مطالب را هم بخوانید:

شگفتی های طبیعت در مجمع الجزایر اندونزی

 • اندونزی بزرگ ترین صادر کننده تخم قورباغه به دنیا است. در طول یک دهه گذشته اروپایی ها به تنهایی 4 هزار و 600 تن واردات سالانه تخم قورباغه از این کشور داشتند. فرانسه، بلژیک و هلند در این میان پیشتاز بودند.
 • اقلیت هندوی اندونزی در جزیره بالی ساکن هستند. یکی از خرافات هندوهای جزیره بالی که تا امروز همچنان به قوت خود باقی مانده، این است که پاهای نوزادان تا شش ماه اول زندگی آنها نباید با زمین تماس پیدا کند! دلیل آن هم جلوگیری از ورود شر به وجود نوزاد است. اما داستان به همین جا ختم نمی شود. تمام اهالی این جزیره دندان های خود را با سوهان تراشیده اند! چون معتقدند شش گناه اصلی یعنی خشم، حسادت، طمع، شهوت، مستی و شکم پرستی همه از طریق شش دندان بالایی وارد بدن می شوند. پس با تراشیدن این دندان ها، این گناهان نیز از بدن دور می شوند.

تراشیدن دندان ها با سوهان

 • در سال 2003 میلادی، باستان شناسان در جزیره فلورز در اندونزی اسکلت یک کودک سه ساله را یافتند که دندان های آن پوسیده و ساخت استخوان نیز به شکل استخوان یک بزرگسال بود. آنها این اسکلت را homo floriensis نامیدند که بعدها به هابیت معروف شد. کارشناسان معتقدند که هابیت ها بخشی از یک گونه خاص به نام هومو ارکتوس هستند که در حدود دو میلیون سال پیش از آفریقا به آسیا گریخته و در سراسر این قاره ساکن شدند.
 • دومین زلزله بزرگ تاریخ به بزرگی 9.3 ریشتر در سال 2004، ساحل جزیره سوماترا در اندونزی را تکان داد و منجر به سونامی شد که کشورهای حاشیه اقیانوس اندونزی را در نوردید. بیش از 300 هزار کشته و مفقود و میلیون ها بی خانمان حاصل این زلزله عظیم بود. گفته می شود که شدن زلزله به حدی بوده که کره زمین روی محورهای خود تلوتلو خورده و توده زمین های اطراف آن در حدود 36 متر جابجا شده است.
 • یکی از عجیب ترین جانوران اندونزی میمون شب گرد است. این جانور که در جزایر سولاوِسی این کشور یافت می شود، بیشتر به خاطر چشم هایش شناخته شده است. گفته می شود که چشم های این موجودات بامزه، به بزرگی معده آنهاست. آنقدر بزرگ که حتی نمی توانند چشم های خود را بچرخانند. اما خوب خوشبختانه سر آنها قابلیت چرخش تا 360 درجه را دارد!

میمون شب گرد

 • یکی از عجیب ترین صادرات اندونزی کوپی لوواک(kopi luwak) است. یکی از گران ترین نوشیدنی های جهان که ارزش هر گرم آن 1000 دلار است. اما کوپی لوواک چگونه تهیه می شود؟ از تغذیه حیوانات کوچکی شبیه گربه با دانه های قهوه! این دانه ها بعد از دفع توسط این حیوانات، جمع آوری، شسته و تبدیل به قهوه می شوند که به نظر می رسد مقوی تر و البته اندکی هم تلخ تر هستند.

کوپی لوواک

منبع: factretriever.com