حقایق جالبی که باید در مورد اسپانیا بدانید

اسپانیا یا بهتر بگوییم پادشاهی اسپانیا که در جنوب غربی اروپا قرار گرفته، پنجمین کشور بزرگ اروپا است و یکی از قدیمی ترین مراکز تمدن در جهان به شمار می رود. آنگونه که منابع تاریخی هم نشان می دهند انسان مدرن برای اولین بار در حدود ۳۵ هزار سال پیش قدم به شبه جزیره ایبریا گذاشته است. برای اینکه بیشتر با اسپانیا؛ مرکز موسیقی، رقص و ورزش های عجیب آشنا شوید، حقایق جالبی در مورد اسپانیا را در قاصدک ۲۴ بخوانید.

 • گروه های قومی مختلفی در طول تاریخ در اسپانیا سکونت داشته اند که از جمله آنها می توان به رومی ها، فینیقی ها، سلتی ها، یونانی ها و مورها (مسلمانانی که از آفریقای شمالی به این کشور آمدند) اشاره کرد. نام رسمی اسپانیا هم پادشاهی اسپانیا است.

اسپانیا

 • پایدارترین سهمی که اسپانیایی ها در جهان داشته اند به زبان اسپانیایی مربوط می شود که با گسترش امپراتوری اسپانیا در قرن ۱۶ میلادی به آمریکا هم وارد شد. در حال حاضر بیش از ۴۰۰ میلیون نفر در ۲۲ کشور از جمله ۳۵ میلیون نفر در ایالات متحده به زبان اسپانیایی صحبت می کنند.
 • از آنجایی که کوه های پیرنه یک مانع مهم در شمال اسپانیا بوده و این کشور هم تنها ۹ مایل در جنوب با موروکو فاصله دارد، اسپانیا با آفریقا اشتراکات تاریخی زیادی دارد. اسپانیا در اصل از ۱۷ منطقه تشکیل شده است که ۱۵ تای آن در خاک اسپانیا و بقیه نیز جزایر جداگانه ای هستند. جزایر بالریک در خارج ساحل شرقی اسپانیا و جزایر قناری نیز در ساحل غربی موروکو قرار دارند.

جزایر قناری

 • در طول عصر یخبندان بیشتر اروپا از یخچال های طبیعی پوشیده شد. اما از آنجایی که بخش زیادی از مساحت اسپانیا به اندازه کافی برای گریز از یخبندان با بخش های دیگر فاصله داشت، پوشش گیاهی که در اروپا از بین رفت، در اسپانیا باقی ماند. در حال حاضر اروپا نزدیک به ۹ هزار گونه گیاهی وجود دارد که بیش از ۸ هزار گونه آن در اسپانیا است. ۲ هزار گونه نیز مختص این کشور است.
 • برای نزدیک به ۵۰۰ سال مذهب کاتولیک، مذهب رسمی اسپانیا بود، اما در سال ۱۹۷۷ وضعیت تغییر کرد. امروزه نزدیک به ۸۵ درصد اسپانیایی ها خود را کاتولیک می دانند و ۴۰ درصد آنها به طور مرتب به کلیسا می روند. به علاوه نزدیک به ۳۵۰ هزار پروتستان، ۴۰۰ هزار مسلمان و ۱۵ هزار یهودی در این کشور زندگی می کنند.

کلیسا

 • گاوبازی برای هزاران سال در اسپانیا یک ورزش محبوب بوده است. این ورزش که در زبان اسپانیولی کوریداس نامیده می شود، از نظر برخی یک رقابت، هنر و مهارت و از نگاه بعضی دیگر یک ورزش بی رحمانه است.

گاوبازی

 • در حال حاضر بیش از ۵۰۰ هزار جیپسی یا کولی در اسپانیا زندگی می کنند که نیمی از آنها در جنوب کشور ساکن هستند. به نظر می رسد که جیپسی ها در اصل در قرن ۱۵ میلادی از هند وارد اسپانیا شده باشند. اگرچه امروزه بیشتر آنها به مناطق شهری اسپانیا کوچ کرده اند و هنوز تعداد زیادی نیز به سنت جیپسی گری که سفر مداوم است، پایبند هستند.

جیپسی یا کولی

 • اسپانیا کشوری با کمترین تراکم جمعیتی در اروپا است؛ تنها ۲۰۲ نفر به ازای هر مایل مربع در این کشور زندگی می کنند. با این حال اسپانیا در اوائل دهه ۸۰ میلادی بیشترین میزان رشد جمعیت را در اروپا داشت. اما در سال ۲۰۰۰ شاهد کمترین نرخ تولد در جهان بود؛ ۱٫۱۹ کودک به ازای هر زن. پیش بینی می شود که نیاز باشد تا هر سال ۳۰۰ هزار مهاجر به این کشور وارد شوند تا نرخ رو به کاهش جمعیت جوان در این کشور به تعادل برسد.

حقایق جالبی که باید در مورد ایتالیا، سوئیس، هند، کاستاریکا، نیوزیلند، اتریش و آلمان بدانید

 • اسپانیا در طول جنگ جهانی اول و دوم بیطرف بود اما در طول سال های ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹ درگیر یک جنگ داخلی شد که در طی آن بیش از ۵۰۰ هزار نفر کشته شدند. پس از پیروزی فرانسیس فرانکو در این جنگ ها نیز وی به عنوان یک دیکتاتور بی رحم تا سال ۱۹۷۵ میلادی بر این کشور حکمرانی کرد. پس از مرگ او اسپانیا به ندرت به یک کشور مدرن صنعتی و دموکراتیک تبدیل شد.

فرانسیس فرانکو

 • در جزایر قناری در اسپانیا گونه ای درخت به نام درخت اژدها می روید که زمانی آن را منبع خون اژدها می دانستند. چرا که میوه های نارنجی رنگ این درخت مایعی غلیظ و قرمز رنگ از خود خارج می کنند. قدیمی ترین و بلندترین درخت اژدها هم در جزیره تنریف است که نزدیک به ۷۰ پا ارتفاع دارد. اسپانیا همچنین زیستگاه گونه ای میمون بی دم است، تنها گونه از میمون وحشی که در اروپا زندگی می کند.

درخت اژدها

 • اسپانیا بزرگ ترین تولید کننده روغن زیتون در جهان است که ۴۵ درصد سهم جهانی را به خود اختصاص داده است.
 • نخستین دانشگاه اسپانیا را مسلمانان در سال ۱۲۰۹ میلادی در والنسیا تأسیس کردند.

منبع: factretriever.com