حقایق جالبی که باید در مورد آفریقا بدانید

 

آفریقا قاره تناقض های زمین است. در این قاره پهناور جهان، همه چیز در هم آمیخته شده است. طبیعت و حیات وحش در حالی شکوه خود را به رخ ساکنان این سرزمین می کشد که فقر، قحطی و خشکسالی، زندگی را بر مردم این قاره تلخ کرده است. با قاصدک ۲۴ باشید تا به حقایقی در مورد آفریقا پی ببریم.

 • آفریقا گرم ترین قاره و دومین قاره خشک جهان می باشد. آفریقا همچنین دومین قاره چهان به لحاظ وسعت است که ۲۲ درصد از حجم کلی خشکی های زمین و نیز ۶ درصد از سطح زمین را به خود اختصاص داده است. علاوه بر این آفریقا را با ۱٫۱ میلیارد جمعیت، دومین قاره پر جمعیت دنیا می دانند. قاره ای که ۱۶ درصد از جمعیت دنیا را در خود جای داده است. پیش از آفریقا نیز آسیا با ۴٫۴ میلیارد و ۵۹ درصد جمعیت دنیا، قرار گرفته است.

 

africa-

 • متأسفانه آمار چندان خوبی از قاره سیاه بیرون نمی آید. این قاره در حقیقت فقیرترین و توسعه نیافته ترین قاره دنیاست. اعداد نشان می دهند که هر فرد ساکن در جنوب صحرای آفریقا به طور متوسط تنها ۷۰ دلار در روز درآمد دارد. ضمن اینکه ۴۰ درصد آفریقایی ها بی سواد هستند که دو سوم این میزان نیز از آن زنان است. با این وجود بیش از نیمی از جمعیت آفریقا جوان هستند و آفریقا دومین فاره جوان دنیا به شمار می رود.

 

africa1

 • سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده که نزدیک به ۲۵ میلیون نفر در آفریقا به ویروس اچ آی وی مبتلا بوده و تا کنون ۱۷ میلیون نفر نیز از این بیماری جان خود را از دست داده اند. علاوه بر این بیماری خانمان سوز، از تمام موارد مالاریا در جهان، ۹۰ درصد آن در آفریقا اتفاق می افتد.

 

 • بیش از ۲۵ درصد گونه های پرنده جهان در آفریقا زیست می کنند. همچنین آفریقا زیستگاه چهار حیوان از ۵ حیوان سریع دنیاست: یوزپلنگ، شیر، گوزن یالدار و غزال تامسون. جالب است بدانید که تمام این حیوانات می توانند با سرعت ۵۰ مایل در ساعت بدوند. برای مثال یوزپلنگ خود به تنهایی می تواند با سرعت ۷۰ مایل در ساعت بدود. به علاوه بزرگ ترین حیوان خشکی جهان یعنی فیل آفریقایی که بین ۶ تا ۷ تن وزن دارد نیز ساکن آفریقاست. این را هم باید بدانید که کشنده ترین حیوان آفریقا، کرگدن است.

 

africa-continent

 • تمام کشورهای آفریقایی به جز اتیوپی و لیبریا در طول دوران تقلا برای آفریقا مستعمره یکی از قدرت های خارجی بوده اند. این دوره در حقیقت به دورانی از تاریخ نئوامپریالیسم گفته می شود که طی سال های ۱۸۸۱ و ۱۹۱۴ اتفاق افتاد.

 

 • دریاچه ویکتوریا بزرگ ترین دریاچه آفریقا و دومین دریاچه بزرگ آب شیرین در جهان است. با این حال زنان و کودکان آفریقایی برای رسیدن به آب آشامیدنی مورد نیاز خود باید روزانه ۳٫۷ مایل پیاده روی کنند.

 

lake-victoria

 • مصر که پر جمعیت ترین مقصد توریستی آفریقاست، سالانه ۱۰ میلیون گردشگر را به خود جذب می کند. اگرچه مصر بیشتر به واسطه اهرام خود شناخته شده است، تعداد این اهرام در جمهوری سودان به ۲۲۳ می رسد که دو برابر تعداد آنها در مصر است.

 

pyramids-

 • چارلز داروین نخستین کسی بود که اعلام کرد انسان نخستین در آفریقا می زیسته است. با این حال نگرش های تعصب آمیز و افراطی او نسبت به این قاره نگرش بسیاری از مردم غرب را به آفریقا تا قرن بیستم میلادی تحت تأثیر قرار داد. اما در سال ۱۹۷۴ بود که دانشمندان قدیمی ترین اجداد بشر را در اتیوپی کشف کردند. اسکلتی ۳٫۲ میلیون ساله که به او نام لوسی را دادند.

 

شما همچنین می توانید حقایق جالبی نیز در مورد تایلند، مالزی، فیلیپین، اندونزی، چین، گرجستان و ترکیه بخوانید

 

darwin-

 • بیشتر دیرینه شناسان معتقدند که کلمه آفریقا از آفری مشتق شده است که عنوان گروهی از افراد است که در آفریقای شمالی در حوالی قرن سوم پیش از میلاد سکونت داشتند. کلمه کا نیز از پسوند یونانی برای کشور یا سرزمین به کار می رفته است. بیش از هزار زبان هم در آفریقا مورد استفاده قرار می گیرد. حتی برخی از دانشمندان این رقم را بالغ بر ۲ هزار زبان می دانند.

 

 • بزرگ ترین دین آفریقا اسلام است و پس از آن هم مسیحیت قرار دارد. این دو مذهب رویهمرفته ۸۵ درصد از جمعیت آفریقا را تشکیل می دهند. در حالی که ۱۵ درصد دیگر جمعیت به هیچ مذهبی اعتقاد نداشته و یا پیرو مذاهب سنتی آفریقا می باشند.

 

 • در آفریقای جنوبی افراد برای جلوگیری از به سرقت رفتن ماشین های خود، شعله افکن روی آن نصب می کنند.

 

 • آفریقا با ۵۴ کشور پادشاهی دارد که این رقم بیش از هر قاره دیگری در جهان می باشد.

 

منبع: factretriever.com