تمهیدات امنیتی فرودگاه؛ داستان از چه قرار بوده است؟

هر بار که پس از رزرو بلیط هواپیما به فرودگاه می رویم، می دانیم که هم خودمان و هم چمدان هایمان باید از سد چک های امنیتی فرودگاه بگذرند. بدون شک محدودیت های امنیتی که برای ما و وسایلمان در نظر گرفته شده اند، بی دلیل نبوده اند. هر چند که بسیاری از آنها در نظر ما منطقی به نظر می رسند، اما دلیل برخی دیگر از این محدودیت ها نمی توانند ما را قانع کنند. به همین منظور قاصدک 24 برای شما از پشت پرده محدودیت های امنیتی در فرودگاه ها می گوید.

اسکرین مسافران و چمدان های آنها

دهه 60 میلادی را اوج هواپیماربایی ها در جهان می دانند. در این سال ها بسیاری به هوای فرار از کشوری یا گرفتن باج های سنگین به ربودن هواپیماها اقدام می کردند. در اثر همین حوادث بود که اندکی بعد اوضاع به کل از کنترل خارج شد. برای نمونه در نوامبر 1972 پرواز شماره 49 خطوط هوایی ساوترن تنها لحظاتی پس از برخاستن توسط سه مرد مسلح ربوده شد. این مردان تهدید کرده بودند در صورت نپرداختن 10 میلیون دلار، هواپیما را به یک نیروگاه هسته ای خواهند کوبید.

اسکرین مسافران و چمدان های آنها

خوشبختانه این حادثه هیچ قربانی نداشت و مقامات کوبایی توانستند ربایندگان را محاصره و دستگیر کنند. اما برای پرهیز از چنین حوادثی بود که اداره هوانوردی فدرال تصمیم به تصویب قانون گرفت و از پنجم ژانویه 1973 به بعد تمام مسافران آمریکایی و چمدان های آنها باید اسکرین فیزیکی می شدند. حتی صحبت هایی هم در مورد بهبود ایمنی فرودگاه ها در ایالت های مختلف این کشور مطرح شد. به همین دلیل بعدها چمدان های مسافران هم ملزم به عبور از اشعه ایکس شد.

همه چمدان ها باید از دستگاه اشعه ایکس عبور کنند

پرواز شماره 103 خطوط هوایی پان آم یا همان حادثه بمب گذاری لاکربی در سال 1988 و در یک پرواز عادی از فرانکفورت به دیترویت از طریق لندن و نیویورک اتفاق افتاد. در میانه آسمان یک انفجار درونی در هواپیما رخ داد. بمب جاسازی شده در یک دستگاه کاست رادیویی هیچ مسافری را زنده نگذاشته بود. در واکنش به چنین حوادثی بود که تمام آنچه که به عنوان بار به همراه مسافر وارد هواپیما می شود، در بسیاری از پروازها باید از دستگاه اشعه ایکس عبور کند. ضمن اینکه چمدان ها باید با مسافران هم تطبیق داده شوند. در صورتی که در گذشته تنها چمدان های دستی مسافران باید از این دستگاه ها عبور می کردند.

بازرسی چمدان ها با اشعه ایکس

واقعیت های روانشناسی جالب در مورد پرواز با هواپیما

اقلامی که در فرودگاه جیب شما را خالی می کنند

این اشتباهات را در فرودگاه انجام ندهید

ممنوعیت ورود اشیای تیز و چاقو به داخل هواپیما

همه از وحشتناک ترین حادثه صنعت هوانوردی یعنی 11 سپتامبر آگاهی دارند. تروریست های این حادثه برای انجام عمل تروریستی خود به اسلحه نیازی نداشتند؛ آنها این کار را از طریق یک وسیله کوچک انجام دادند: کاتِر! اما نکته جالب این است که چهار نفر از تروریست ها حتی از سد دستگاه های تشخیص عبور کرده و حتی با ابزارهای دستی هم چک شده بودند. دلیل هم این بود که تا آن زمان همراه بردن این نوع ابزارها با خود به داخل هواپیما مجاز بود.

ممنوعیت ورود اشیای تیز و چاقو به داخل هواپیما

بعد از این حملات، تمهیدات امنیتی فرودگاه با بهبود اسکرین و چک های تشخیص هویت بهتر شده و آوردن اشیای تیز به هواپیما ممنوع شد. این حادثه همچنین روی امنیت هواپیماها هم تأثیر گذاشت. به طوری که در حال حاضر درهای کابین خلبان در هواپیماها، ضد گلوله بوده و مسافران هم مجاز به عبور از آن نیستند.

کفش های خود را در آورید

تنها چند ماه پس از حملات 11 سپتامبر، القاعده دست به یک حمله دیگر زد که البته با شکست مواجه شد. یک نظامی آمریکایی تلاش کرده بود با عبور از تمام چک های امنیتی، بمبی را که در کفش خود جاسازی کرده بود وارد هواپیما کند. با این حال از آنجایی که چاشنی انفجاری بمب دچار اختلال شده و مهماندار هواپیما هم متوجه حرکت مشکوک وی شده بود، عملیات با شکست مواجه شده بود.

در آوردن کفش ها

برخی فرودگاه ها در کشورهای مختلف جهان برای اطمینان از تکرار نشدن چنین حوادثی، قبل از عبور از اسکنرها از مسافران می خواهند تا کفش های خود را درآورند. هر چند که برخی از مسافران گلایه می کنند که این کار ممکن است موجب ایجاد جراحت در پاهای آنها شود.

بطری های کوچک به جای بطری های بزرگ

با افزایش نگرانی ها و البته تمهیدات امنیتی، تروریست ها هم خلاق تر شدند. در سال 2006 با وجود اسکن های امنیتی کامل، پلیس بریتانیا طرح یک حمله با مواد شیمیایی را در پروازها از بریتانیا به آمریکا و کانادا خنثی کرد. اولین واکنش های امنیتی به این حادثه از سوی طرف های بریتانیایی و آمریکایی بود. برای مثال ممنوعیت های برای ورود مایعات به هواپیما به جز شیر نوزاد در نظر گرفته شدند. با این حال چنین محدودیتی منجر به خشم عمومی شد و خیلی زود لغو شد. در عوض محدودیت های جدیدی در برخی از کشورها، مانند ممنوعیت آوردن مایعات در شیشه های بزرگ تر در کیف های دستی  در اروپا یا قانون 1-1-3 در آمریکا وضع شد.

پک مسافرتی با بطری های کوچک

اسکن کامل بدن

هر چند که اسکنرهای بدن از سال 2007 جایگزین دستگاه های فلزی شده بودند، با این حال در سال 2009 یک حمله ناموفق دیگر رخ داد. یکی از مسافران مواد منفجره پلاستیکی را در لباس زیر خود جاسازی کرده بود که البته در حال تلاش برای منفجر کردن توسط یک مسافر دیگر متوقف شده بود. جدای از بهبود امنیت در روزهای کریسمس، اسکنرهای فوق حساسی هم تعبیه شده اند که حتی می توانند با استفاده از اشعه الکترومغناطیس، اشیای مخفی شده در زیر لباس های مسافران را هم شناسایی کنند.

اسکن کامل بدن

با این وجود بسیاری در مورد آثار زیانبار این دستگاه ها بر سلامتی مسافران سخن گفته اند. برای نمونه گفته می شود که اشعه ایکسی که برای اسکن پشت سر به کار می رود، تأثیرات سرطان زا دارد. ضمن اینکه برخی نگرانی هایی در خصوص حریم شخصی دارند؛ چرا که این دستگاه ها سطح پوست زیر لباس را هم نشان می دهند! سلامتی، امنیت و حریم شخصی؛ مسئله هر چه باشد، مسافران دوست دارند هر سه آنها تضمین شده باشد.

منبع: aerotime.aero