دیدنی ترین مساجد جهان

بیش از یک چهارم از جمعیت جهان را مسلمانان تشکیل می دهند و مساجد مسلمانان با نماهای آجری و مرمری، گنبدها و مناره های باشکوه، از بی نظیر ترین نمادهای این دین بزرگ به شمار می رود. اگرچه نخستین مسجد مسلمانان در مدینه در واقع خانه پیامبر اسلام بوده است، اما قرن ها و سال ها بعد از آن در گوشه و کنار دنیا، مسجدهایی برای نیایش ساخته شد. با قاصدک24 نگاهی به این بناهای باشکوه بیندازید.

مسجد سلطان احمد(مسجد آبی) در استانبول

این مسجد که در اوایل قرن هفدهم میلادی ساخته شده یکی از خوش عکس ترین ساختمان های استانبول است که نام دیگر خود را(مسجد آبی) از کاشی های آبی که در طراحی داخلی آن به کار رفته، به دست آورده است.

مسجد سلطان احمد(مسجد آبی) در استانبول

مسجد نصیرالملک در ایران

پنجره های شیشه ای رنگی این مسجد باشکوه که در میان مساجد دیگر منحصر به فرد به نظر می رسد، فرش های ایرانی گسترده در این مسجد را با نورهای منقش تابیده شده از پس این شیشه ها، روشن می کنند.

مسجد نصیرالملک در ایران

مسجد استقلال در جاکارتا

این مسجد در زمان ساخت خود در اواخر قرن بیستم به خاطر مناره وگنبدهای خود برای جمعیت مسلمان این کشور بیشتر از حد عربی به نظر می آمد. دلیل آن هم این است که به شکل سنتی مساجد اندونزی یا شرق آسیا سبکی لایه لایه متشکل از سه سقف دارند.

مسجد استقلال در جاکارتا

مسجد جامع در هند

مسجد جامع هند از سنگ های قرمز و نمای بیرونی مرمر و برای ادای احترام به امپراتور مغول ساخته شده و بخش اعظم معماری آن تحت تأثیر معماری ایرانی است.

مسجد جامع در هند

مسجد شیخ زاید در ابوظبی

مسجد عظیم شیخ زاید در ابوظبی بیش از 40 هزار نماز گزار را در حیاط و سالن نماز خود جای می دهد. بزرگ ترین فرش ایرانی جهان نیز در داخل مسجد و زیر لوسترهای کریستالی وارد شده از آلمان گسترده شده است.

مسجد شیخ زاید در ابوظبی

مسجد سلطان حسن در قاهره

این بنا که برای نزدیک به 300 سال هم به عنوان مدرسه و هم مسجد مورد استفاده قرار می گرفته،  نمونه اصلی یک مسجد را برای کارشناسانی فراهم می کند که می خواهند شرحی جامع از فلسفه اسلامی فراهم آورند.

مسجد سلطان حسن در قاهره

مسجد شاه در اصفهان

یکی از مهم ترین ویژگی های مسجد بزرگ اصفهان توسعه و گسترش آن برای بیش از ده قرن است که نزدیک به هزار سال هنر و معماری اسلامی را به تصویر می کشد.

مسجد شاه در اصفهان

مسجد ملی مالزی

نکته جالب در مورد این مسجد این است که سقف مسجد ملی مالزی که در اواخر قرن بیستم در مالزی ساخته شده از بخش زیرین یک چتر باز الهام گرفته شده است.

مسجد ملی مالزی

مسجد شهر آموزش(Education City) در دوحه

این مسجد در شهر دوحه و بر روی پنج ستون بالا رفته که نشان دهنده پنج ستون دین اسلام است؛ شهادتین، نماز، روزه، حج، زکات. باید بدانید که هر کدام از این ستون ها با آیه های قرآن به طرز زیبایی خوشنویسی شده اند.

مسجد شهر آموزش(Education City) در دوحه

مسجد حسن(2) در کازابلانکا

سمبولیک ترین مسجد کازابلانکا در مراکش مناره ای به ارتفاع 700 پا دارد که بلندترین مناره در جهان به شمار می رود.

مسجد حسن(2) در کازابلانکا

مسجد Ibn Tulun در مصر

یکی از بهترین مسجدهای محافظت شده در مصر این مسجد با شکوه با آجرهای قرمز است که در سال 876 میلادی توسط حاکم ترک مصر و سوریه ساخته شد.

مسجد Ibn Tulun در مصر

مسجد سلیمانیه در استانبول

مساجد عثمانی مانند مسجد سلیمانیه به صورت تعمدی به تقلید از کلیسای سابق(مسجد فعلی) ایاصوفیه ساخته شده اند که مقصد توریستی مهم دیگری در همین شهر می باشد.

مسجد سلیمانیه در استانبول

مرکز اسلامی در واشنگتن

مرکز اسلامی واشنگتن به خاطر گردآوردن سبک ها و تأثیرات فرهنگی گوناگون در کنار یکدیگر به ویژه از ایران، ترکیه و مصر مشهور است.

مرکز اسلامی در واشنگتن

مسجد شاه فیصل در اسلام آباد

این مسجد که در اواخر دهه 70 میلادی در اسلام آباد ساخته شد، یک مسجد مدرن متعلق به سنی ها می باشد با این حال برگزاری مراسم متعلق به تمام مذاهب گوناگون در دنیای اسلام در آن بدون اشکال می باشد.

مسجد شاه فیصل در اسلام آباد

مسجد جامع کایروآن(Kairouan) تونس

این نخستین شهر اسلامی در شمال آفریقا و یکی از چهار شهر مقدس برای مسلمانان، اعتبار مذهبی خود را مرهون مسجد جامع خود می باشد. بنایی که در بین تونسی ها به خاطر تأثیر پذیرفتن از معماری خانه حضرت محمد( نخستین مسجد مسلمانان در شهر مدینه) محبوبیت فوق العاده ای دارد.

مسجد جامع کایروآن(Kairouan) تونس

منبع: نشنال جئوگرافیک