برخی از جاذبه های محبوب و دیدنی ایران

برای شروع یک سفر خاطره انگیز تابستانی هم باید مقصد خوبی داشته باشید و هم وسیله سفر مناسب! برای انتخاب مقصد، اگر نظر ایرانگردان خبره را در این موردجویا شوید؛ می توانیم از هزاران جاذبه ی گردشگری ایران نمونه های بی نظیری را معرفی نماییم. نمونه هایی که هرکدام دنیایی از شگفتی و زیبایی را برای شما به ارمغان می آورد تا خاطره یک سفر بیادماندنی و گشت و گذار تابستانه را فراموش نکنید. برای انتخاب وسیله سفر هم در صورتیکه هواپیما را انتخاب کنید براحتی می توانید بلیط آن را از قاصدک 24 تهیه نمایید و بدین ترتیب لذت سفر خود را دوچندان کنید. با هم برخی از این نمونه های جاذبه های محبوب و دیدنی ایران را مرور می کنیم تا با نگاهی بهتر یک سفر تابستانه لذت بخش را آغاز نماییم.

پل معلق- آمل

پل معلق- آمل

پل فلزی یا همان پل معلق آمل که مربوط به دوره پهلوی است؛ در داخل شهر آمل، جنب پل دوازده چشمه واقع شده‌ است. این پل در واقع دو پل معلق یک سان کنار هم است و جزو یکی از صدها ابنیه ی با شکوه و ارزشمند توریستی شهر آمل به حساب می آید. پل معلق یکی از اولین نمونه‌های پل‌های بزرگ و جدید ایران است و دلیل نامگذاری آن نیز ساختار این پل است که در صورت تخریب پایه‌های زیرین بر اثر سیل، کمانهای بالای توانایی نگهداری آن را دارند. با وجود اینکه این پل ساخته ی مهندسان آلمانی است اما سازه ی آن به عنوان یک سازه ی معماری ایرانی شناخته می شود. این اثر در تاریخ ۱۳۵۳/۱۲/۰۳ با شمارهٔ ثبت ۱۵۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

غار علیصدر

غار علیصدر

غار علیصدر که بر اساس نظر کارشناسان مطرح زمین شناسی دنیا یکی از بی ‌نظیرترین و بزرگ‌ترین غارهای آبی جهان است؛ در دوره ژوراسیک ( دوره دوم زمین‌شناسی 190- 136میلیون سال پیش ) شکل گرفته است. این غار زیبا در 65 کیلومتری شمال غربی همدان و در یکی از مرتفع ترین مناطق استان در دامنه رشته کوه های زاگرس واقع شده و در سال‌های 1341-42 توسط تعدادی از کوه نوردان و غارنوردان گروه سینای همدان و جمعی از اهالی روستای علیصدر شناسایی شده است. لازم به ذکر است نام این غار که برگرفته از نام روستایی در نزدیکی آن است؛ طی سالیان گذشته از علی‌سد به علی‌سرد و در نهایت به علیصدر تغییر یافته است.
همچنین ذکر این نکته قابل توجه است اولین بار قایقرانی در این غار شگفت‌انگیز با وسایل ابتدایی، در سال 1346 به همت دست‌اندرکاران امر و تعویض ورودی غار میسر شد. بر اساس تحقیقات و مستندات موجود بخش‌های ورودی غار در دوره صفویان مورد استفاده اهالی آن منطقه قرار می‌گرفته به طوری که از مدخل ورودی آن به عنوان پناهگاه و از آب آن به صورت آب انبار برای مصارف کشاورزی استفاده می‌کردند.

منارجنبان

منارجنبان

این بنا به‏ صورت یک بقعه و دو مناره است که بر روى قبر “عمو عبدالله” از زهاد و صُلحاى معروف قرن هشتم هجرى بنا شده است. ایوان منارجنبان یکى از نمونه‏ هاى ابنیه سبک مغولى در ایران است و از آن دوره کاشى‏کارى‏هایى هم به یادگار دارد.
بنای اولیه آن تنها شامل یک بقعه بوده و مناره‏ ها بعدها و در تاریخی نامشخص که برخی آن را اواخر عصر صفویه می دانند؛ به ایوان مزبور اضافه شده اند.
شهرت این بنای تاریخی از آن جهت است که هر گاه یکى از مناره‏هاى طرفین ایوان به جنبش درآید؛ این حرکت نه تنها به مناره دیگر بلکه به تمامى ساختمان انتقال می یابد و کل بنا مرتعش مى‏شود. چگونگى این حرکت و انتقال آن به مناره دیگر اگر چه در دیرباز تعجب بسیارى از مردم و بازدیدکنندگان آن را بر مى ‏انگیخته است اما از دیدگاه صاحب نظران عرصه ی معماری، چندان شگفت انگیز و غیر طبیعى نیست؛ زیرا این حرکت درتمام بناهایى که چنین شکل و مناره هایى دارند؛ صورت می گیرد و اگر در اینجا بسیار چشمگیرتر است؛ تنها دلیل آن باریکى و سبکى مناره هاست. وگرنه جهانگردان و سیاحان بارها به مناره ‏ها و ساختمان هایى در دیگر نقاط جهان که به همین طریق مى ‏جنبیده ‏اند؛ اشاره کرده ‏اند.

آبشار مارگون سپیدان

آبشار مارگون سپیدان

مارگون نام آبشاری واقع در دره‌های غرب شهرستان سپیدان است. ارتفاع این آبشار به ۷۰ متر و عرض آن به ۱۰۰ متر می‌رسد.این آبشار که در روستای مارگون واقع شده است؛ یکی از بزرگ‌ترین و با شکوه‌ ترین آبشارهای ایران است و از نظر زیبائی، بزرگی و حجم آب خروجی با آبشار شوی لرستان رقابت می‌کند. فاصله آبشار مارگون از اردکان فارس حدود 48 کیلومتر است اما اگر از شهر یاسوج قصد عزیمت به این آبشار را داشته باشید؛ طول مسیر به 65 کیلومتر افزایش می یابد. بد نیست بدانید؛ در میانه راه پس از کیلومتر 29 جاده یاسوج به اقلید و انتخاب جاده آبشار مارگون می توانید به این آبشار زیبا برسید و راه ماشین رو را تا حدود ۸۰۰ متری آبشار ادامه دهید اما از آن پس بقیه راه تا آبشار را باید پیاده و از راه سنگفرش بپیمایید.

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو

دریاچه مهارلو که به واسطه همجواری با کلانشهر شیراز یکی از مناطق گردشگری و تفرجگاهی محسوب می‌شود؛ در حدود 18 کیلومتری جنوب شرقی این شهر و در ارتفاع 1560 متری از سطح دریا قرار دارد. این دریاچه به وسیله سه رودخانه خشک، حمزه، سروستان و همچنین آبهای جاری کوه‌های مجاور تغذیه می‌شود. مهارلو که مساحت کلی آن 257 کیلومتر مربع است؛ 28 کیلومتر طول و 10 الی 15 کیلومتر عرض دارد.
مهارلو راهی به دریای آزاد ندارد واز آنجایی که میزان تبخیر در این منطقه بالاست؛ اغلب بخشی از بستر دریاچه را لایه‌ای از نمک می‌پوشاند و فقط در بخش‌های شمالی و مرکزی آن با عمق بسیار کم و شوری زیاد، آب وجود دارد. یکی از پدیده‌های جالب این دریاچه “کشند قرمز” است. کشندهای قرمز نوعی از جلبک‌ها می‌باشند که نسبت به شوری مقاوم بوده و زمانی که شوری آب بالا می‌رود؛ رشد و تکثیر می‌یابند. تکثیر بیش از حد این گیاهان موجب تراکم بیش از حد جلبک‌ها در سطح آب شده؛ به طوری که لایه‌ای از آنها که در سطح قرار می گیرد مانع از تبادل هوا با آب و در نهایت کاهش اکسیژن می‌شود. شرایط فوق موجب می شود برخی از این جلبکها سمّی را تولید ‌کنند که برای آبزیان یک خطر بالقوه به شمار می‌رود. از این رو کشند قرمز می تواند حیات آبزیان و جانوران مجاور دریاچه را به خطر ‌اندازد. از جمله مهم‌ترین جانورانی که در مجاورت مهارلو زندگی می‌کنند می توان از فلامینگو، مرغابی، تنجه، اردک سرسبز، آبچلیک، چوکا و آنقوت نام برد.

روستای ابیانه

روستای ابیانه

در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز از استان اصفهان و در دامنه کوه کرکس روستایی کهن و دیدنی قرار دارد که از زمره استثنایی ‏ترین روستاهای ایران به شمار می رود. اعتبار روستای ابیانه به ارزشمندی آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش است. شکوه معماری بومی و سرشار از زیبایی این روستا آن را در شمار نمونه‏ های کم نظیر تاریخی ایران و از اماکن دیدنی اصفهان درآورده است. ابیانه دارای موقعیت طبیعی مساعدی است و یکی از نقطات خوش منظره و خوش آب و هوای اصفهان است که در دوره صفویه میزبان نزدیکان و درباریان شاهان صفوی بوده است؛ در حالیکه تمایل خود پادشاهان صفوی برای اقامت به ییلاقات نطنز بوده است .
در سرشماری سال ۱۳۶۱ شمار خانه ‏های روستای ابیانه برابر با ۵۰۰ واحد برآورد شده است. این خانه‏ ها تماما بر روی دامنه ی شمال رودخانه برزرود بنا شده اند و از سبک معماری خاصی پیروی می کنند؛ به صورتی که پشت بام مسطح خانه‏ های پایین دست، حیاط خانه‏ های بالادست را به وجود آورده است و هیچ دیواری هم آنها را محصور نمی‏سازد. در نتیجه، روستای ابیانه در وهله اول روستایی چند طبقه به نظر می‏آید که در بعضی نقاط آن تعداد این طبقات به چهار می رسد. اتاقهای ابیانه به پنجره ‏های چوبی ارسی مانند مجهزند و برخی از آنها دارای ایوانها و طارمیهای چوبی پیش آمده اند که اغلب مشرف بر کوچه ‏های تنگ و تاریک‏ اند و منظره روستا را بس دیدنی وجالب ساخته اند. نمای خارجی دیوارها هم تماما با خاک سرخی که معدن آن در مجاورت روستاست پوشیده شده است.

قلعه ی فلک الافلاک

قلعه ی فلک الافلاک

یکی از مشهورترین جاذبه‌های تاریخی و گردشگری استان لرستان قلعه فلک الافلاک است. این قلعه در بالای تپه‌ای باستانی و در مرکز شهر خرم‌آباد قرار دارد و از شرق و جنوب شرقی به رودخانه خرم‌ رود، از غرب به خیابان امام خمینی و از شمال به خیابان فلک الافلاک محدودمی شود. اطلاعات دقیقی از تاریخ ساخت قلعه فلک الافلاک و بانی آن در دست نیست اما بر اساس شواهد موجود، بنای اولیه این قلعه به زمان شاپور اول ساسانی در قرن سوم میلادی بازمی‌گردد. ساسانیان که از این دژ به عنوان مرکز حکومتی و نظامی استفاده می‌کردند؛ در حدود منطقه کنونی خرم‌آباد شهری با نام شاپورخواست ساخته بودند که بعدها ویران و در حدود سده هفتم هجری قمری، شهر خرم‌آباد فعلی به جای آن بنا شد. وسعت تقریبی قلعه فلک الافلاک 5300 مترمربع است و دارای 8 برج، 2 صحن و 300 جان‌پناه می‌باشد. فضای داخلی آن نیز به 4 تالار نسبتاً بزرگ پیرامون و تعدادی تالار و اتاق تقسیم شده است. ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه 23 متر و مصالح بکار رفته در ساخت آن، سنگ، آجر، خشت و ملات گچ و آهک است. ورودی بنا که در سمت شمال و در بدنه برج جنوب غربی قرار دارد؛ پس از گذر از راهروی ورودی، به حیاط اول متصل می‌گردد.