با خطرناک ترین فرودگاه جهان آشنا شوید

فرودگاه ها اگر خطرناک نباشند، اما کسل کننده به نظر می رسند به خصوص اگر با صف های طولانی در گیت ها و انتظار طولانی برای پرواز در ذهن مسافران جای گرفته باشند. اما در آسیا فرودگاهی وجود دارد که از آن به عنوان خطرناک ترین فرودگاه دنیا تعبیر می شود. اگر می خواهید بدانید چرا، با قاصدک ۲۴ همراه شوید.

به فاصله چهل دقیقه از کاتماندو پایتخت نپال خطرناک ترین فرودگاه کره زمین قرار گرفته است: فرودگاه لولکا.

فرودگاه لولکا علاوه بر اینکه ریسکی ترین و خطرناک ترین فرودگاه نپال لقب گرفته، عنوان پرتردد ترین فرودگاه کشور را هم یدک می کشد که به عنوان بندر اصلی ورودی و خروجی برای کوهنوردانی شناخته می شود که به امید صعود به ارتفاعات اورست به این کشور می آیند.

اگرچه تنها باند فرودگاه لولکا در سال ۲۰۰۱ مورد بازسازی قرار گرفت، در سال ۱۹۶۴ توسط سِر ادموند هیلاری کوه نورد اهل نیوزیلند ساخته شد که یه دهه قبل نخستین کوهنوردی بود که قدم به قله کوه اورست گذاشته بود. باند فرودگاه لوکا تنها ۵۲۷ متر طول داشته که در مقایسه با باند شمالی فرودگاه هیثرو لندن که ۳٫۹۰۲ تر است، بسیار عجیب به نظر می رسد.

 

Lukla.airport3

 

یکی از دلایل خطرناک بودن این فرودگاه نیز به کوتاه بودن باندهای پرواز برمی گردد. زیرا خلبان در باندهای کوتاه مجبور است فضا را برای نشاندن و بلند کردن هواپیما از روی زمین به صورت ایمن، محدود کند. دیگر جنبه خطرناک در مورد فرودگاه لولکا این است که در ارتفاع ۹۵۰۰ پایی از سطح دریا قرار گرفته است. با افزایش ارتفاع تراکم هوا کمتر شده و این به معای آنست که هواپیماها باید با سرعت بیشتری به زمین بنشینند.

علاوه بر خطرات ذکر شده در بالا، فرودگاه لولکا به خاطر چشم انداز خشنی که آن را احاطه کرده نیز خطرناک تلقی می شود. در بخش انتهایی باند فرودگاه که به نشستن هواپیماها اختصاص دارد؛ یک دیوار سنگی و یک کوه هموار قرار گرفته است. اگر هواپیما به موقع توقف نکند، زمین آن را متوقف خواهد کرد. از آنجایی که آن بخش از باند فرودگاه که برای برخاستن هواپیما در نظر گرفته شده، به لبه یک صخره هموار منتهی می شود، اگر خلبان نتواند هواپیما را به هوا بلند کند، به داخل کوهستان سقوط خواهد کرد.

 

Lukla-Airport

 

نکته دیگر این است که جمعیت روبه رشدی که به واسطه فرودگاه جذب این منطقه شده اند، از مشکلات ناشی از کمبود شدید آب رنج می برند. وقتی که ابرهایی از مه غلیظ در طول فصل شلوغ پرواز در اکتبر فرودگاه را می پوشاند، پروازها ممکن است برای روزها لغو شوند. گاهی اوقات حتی ۲۵۰۰ مسافر ممکن است بدون مکان و با غذای اندک به حال خود رها شوند. فرودگاه لولکا حتی در بهترین روزهای خود تنها برای چندین ساعت باز است.

 

-lukla-takeoff

 

تمام این خطرات نشست و برخاست هواپیما را تقریبا غیر ممکن می کند و حداقل حاشیه خطا را برای خلبانان به وجود می آورد. علاوه بر این شرایط جوی نیز در این منطقه به طور مداوم تغییر می کند و آسمان می تواند به شدت از ابر پوشیده شود. این اتفاق می تواند به تکان های شدیدی شود که اگرچه خطرناک نیستند، تحمل آنها برای مسافران بسیار سخت است. به هر حال این سفر قرار نیست سفر دلچسب و راحتی باشد. خبر بد این است که سقوط یک هواپیما در می ۲۰۱۷ نام این هواپیما را به عنوان خطرناک ترین فرودگاه جهان به صدر اخبار آورد. البته این تنها حادثه در این فرودگاه نبود و در سال ۲۰۰۸ نیز ۱۸ نفر بر اثر برخورد هواپیما به کناره فرودگاه و بروز آتش سوزی کشته شدند. بنابراین برای کسانی که قصد صعود به قله اورست را دارند، رفتن با ماشین کم خطر تر از رفتن به فرودگاه لولکا به نظر می رسد.

 

Lukla-Airport.jpg1

 

مطالب بیشتر در مورد فرودگاه ها:

ده چیزی که انتظار دیدن آنها را در فرودگاه ندارید

چگونه در فرودگاه بخوابیم؟

فرودگاه های آینده