این شهرهای شمالی در تابستان خنک ترند!

همه ما به محض رسیدن تابستان شال و کلاه می کنیم و عازم شمال می شویم. تعجب هم ندارد. آب و هوای شمال و جنگل و دریا به اندازه کافی فریبنده هستند. البته تابستانِ شمال همیشه هم روبه راه نیست. مثلا در برخی شهرها آب و هوای شرجی امان شما را می بُرد. به همین خاطر ما در قاصدک 24 به شما توصیه می کنیم که راه ییلاقات و مناطق مرتفع شمال را در پیش بگیرید، در این میان اگر مجبور به پوشیدن لباس گرم شدید هم ایرادی ندارد. به نظر شما کدام شهرها و مناطق شمال در اوج گرما، آغوش خنک خود را به روی شما باز می کنند؟

ماسوله؛ ایستاده در مه

ماسوله را بسیاری با خانه های پلکانی و معماری خاصش می شناسند. اما شاید کمتر کسی بداند که ماسوله در تابستان یکی از خنک ترین شهرهای شمال کشور است. این شهرِ 800 ساله که 60 کیلومتر با رشت فاصله دارد، هم جاذبه های تاریخی دارد و هم جلوه های زیبای طبیعی. برای آنها که در تابستان از گرما کلافه می شوند، ماسوله از آن جهت یک مقصد ایده آل است که کوهستان های سر به فلک کشیده، جنگل و ییلاقات سرسبز آن هوایی مطبوع را وارد ریه های ما می کند. علاوه بر این آنهایی که به کوهنوردی علاقه مند هستند، در تابستان عازم بلندترین نقطه گیلان یعنی قله شاه معلم می شوند. برای رسیدن به ماسوله هم انتخاب با خودتان است. می توانید بلیط اتوبوس تهران به رشت را تهیه کرده، از رشت با اتوبوس یا اتوموبیل به فومن و از آنجا هم با مینی بوس یا تاکسی به ماسوله بروید.

ماسوله

داماش؛ سرزمین سوسن چلچراغ

نام داماش شاید به گوش خیلی ها نخورده باشد؛ آن هم به عنوان یک مقصد عالی برای سفر تابستانی. اما این موضوع چیزی از زیبایی های داماش کم نمی کند؛ منطقه ای ییلاقی در بخش عمارلو شهرستان رودبار که در میانه جاده رشت به تهران و بین لوشان و منجیل قرار گرفته است. داماشِ خوش آب و هوا به چشمه های گوارایش مشهور است و البته گونه ای نادر از گلی به نام سوسن چلچراغ. طبیعت سبز این منطقه با فرشی از سوسن های زیبا که حتی در تابستان هم قطره های باران بر صورتتان خواهد خورد، سفر را به کامتان شیرین می کند. شاید تعجب کنید اما هوای داماش در اوج گرما به قدری خنک است که ممکن است به خود بلرزید.

داماش

فیلبند؛ روی ابرها راه بروید

اگر می خواهید روی ابرها باشید، ما به شما روستای فیلبند یا همان بام مازندران را پیشنهاد می کنیم. فیلبند در جنوب بابل قرار گرفته و 27 هزار متر از سطح دریا ارتفاع دارد. به همین دلیل است که در تابستان یکی از خنک ترین روستاهای مازندران است و تماشای پدیده اقیانوس ابر یک تجربه متفاوت را برای شما رقم می زند. برای رسیدن به فیلبند باید از جاده هراز بگذرید و این خود لذت دو چندان است، 100 کیلومتر که در جاده هراز برانید به فرعی روستا می رسید. توصیه می کنیم از هیچ کدام از زیبایی های مسیر چشم پوشی نکنید؛ از درختان و دشت های سبز تا چشمه های کوچک و بزرگ. این نکته را هم باید بدانید که شب های فیلبند خنک است و شاید بهتر باشد چندان هم دست خالی عازم آن نشوید. دیگر اینکه در فیلبند از هتل یا مسافرخانه خبری نیست و باید شب را در خانه های محلی و ویلاها سپری کنید.

فیلبند

در فیروزکوه توقف کنید!

بیشتر ما از فیروزکوه عبور می کنیم تا به مازندران برسیم و بنابراین کمتر در آن توقف می کنیم. اما اگر به شما بگوییم که فیروزکوه در تابستان یکی از خنک ترین شهرستان های ایران است، چه؟ فیروزکوه در کنار جاده تهران به قائمشهر قرار گرفته و زیبایی هایش از همان جاده فیروزکوه شروع می شود و به آب و هوای کوهستانی و دلچسب، تنگه واشی معروف با آن رودخانه اش که در دل یک کوه سنگی جا خوش کرده، چشمه آب معدنی خمده، غار بورنیک، تنگه میشینه مرگ با مجسمه های میش و دریاچه سد لزور می رسد.
اگر هوس کردید در کنار جاذبه های طبیعی سری هم به دیدنی های تاریخی فیروزکوه بزنید، حتما از تپه های باستانی سرتپه، قلعه لاجورد و کاروانسری گدوک یا همان قتلگاه نادر شاه هم دیدن کنید. و بالاخره اینکه فیروزکوه هتل ندارد، اما می توانید شب را در ویلا یا سوئیت سپری کنید.

فیروزکوه

جهان نما؛ جهانی در گلستان

دنبال یک جای بکر و خنک و سرسبز می گردید که فارغ از غوغای جهان، چند روزی را در آن نفس بکشید؟ منطقه جهان نما چطور است؟ تا به حال اسمش را شنیده اید؟ منطقه ای ییلاقی و حفاظت شده در جنوب شرقی کردکوی در استان گلستان که یک کلکسیون کامل برای سفری تابستانه را در اختیارتان می گذارد. از ارتفاعات خنک که به پایین خیره شوید، زمین زیر پایتان سبز می شود. جنگل های بکر و خارق العاده هیرکانی را که سرمایه گرانقدری برای مردم این منطقه هستند، تماشا کنید؛ چرای گوسفندان در مراتع سرسبز را نظاره گر باشید و یاد هایدی و دامنه های زیبای آلپ بیفتید و پاهایتان را در چشمه های خنک شاهپسند، مارسنگ، مرادچشمه، قل‌قل و کلی چال بگذارید. انتظار نداشته باشید که در چنین منطقه بکری، هتل پیدا کنید. کلبه های روستایی و چادر بهترین جا برای اقامت در جهان نما است.

جهان نما

سوادکوه؛ به زیبایی های مازندران پل بزنید

وقتی می گوییم سوادکوه بهشت مسافران در فصل گرم تابستان است، منظورمان دریاچه ها، روستاها، جنگل ها، آبشارها و البته پل زیبای ورسک است. سوادکوه مازندران که در ناحیه البرز مرکزی قرار گرفته، یکی از خوش آب و هواترین مناطق ایران در تابستان است و دلیل آن هم واقع شدن در دل دره و مجاورت با دریای خزر است. سوادکوه که رفتید، دریاچه لفور را از قلم نیندازید. دور تا دور دریاچه را جنگل های سبز لفور فرا گرفته که تا دلتان بخواهد امکانات توریستی دارد. جنگل های راش از یک طرف و دریاچه شورمست، روستای آلاشت و غار آهکی زنگیان از سوی دیگر انتظار شما را می کشند. اگر می خواهید با بلیط قطار از زیبایی های این منطقه حظ وافر ببرید، به شما توصیه می کنیم حتما قطار گردشگری را امتحان کنید.

شورمست