از طعم خوش تا آفتاب سوختگی؛ واقعیت های جالب در مورد پرواز

واقعیت های پرواز با هواپیما بسیار گسترده تر از آن چیزی هستند که فکرش را بکنید. از ترس از پرواز گرفته تا چگونه خوابیدن در هواپیما و باید و نبایدهای سفر با هواپیما. حتی در مورد غذای هواپیما و آشپزخانه های پروازی هم بسیار گفته شده است. اما شاید دو واقعیت جالب در پرواز با هواپیما که یکی چندان خوشایند نیست و دیگری به مذاق خیلی از مسافران خوش بیاید را کمتر در جایی دیده و دربازه اش شنیده باشیم. قاصدک 24 شما را به خواندن این واقعیت ها دعوت می کند.

در هواپیما هم احتمال آفتاب سوختگی هست

اگر فکر می کند که بستن کمربند ایمنی یا رعایت نکاتی در خصوص چگونه خوردن یا خوابیدن در هواپیما تنها مواردی هستند که باید رعایت کنید، سخت در اشتباه هستید. اگر هم فکر می کنید تنها در ساحل و زیر نور مستقیم آفتاب است که نیاز به استفاده از کرم ضد آفتاب است، باز هم اشتباه می کنید. محققان در مجله دیلی میل تحقیقی را به چاپ رسانده اند که نشان می دهد هر بار که سوار هواپیما می شویم، خود را در معرض آفتاب سوختگی قرار می دهیم؛ پس بهتر است از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم.

دوریس دِی متخصص پوست می گوید: در حقیقت پرواز در ارتفاع 60 هزار پایی برای حداقل 1 ساعت می تواند به اندازه 20 دقیقه خوابیدن در یک دستگاه سولاریوم خطرناک باشد. اگر این نکته را در نظر بگیرید که در حین پرواز در چنین ارتفاعی، نسبت به زمانی که کنار یک ساحل هستید، شش مایل به خورشید نزدیک تر هستید، خواهید فهمید که نور آفتابی که از پنجره هواپیما به درون می تابد، چقدر می تواند مخرب باشد.

آفتاب سوختگی در هواپیما

اگرچه شیشه پنجره اشعه های استاندارد یو وی بی را مسدود می کند، بیشتر اشعه های مضر یو وی ای می توانند از پنجره عبور کرده و به پوست ما برسند. اکنون روشن شده است که تمام طول موج های اشعه ماوراء بنفش سرطان زا هستند. قرار گرفتن در معرض این اشعه ها می تواند منجر به سرطان پوست و پیری زودرس شود.

با این تفاسیر هیچ کس به اندازه خلبان ها در معرض خطر سرطان پوست نیست. در واقع کارشناسان این گمان را مطرح می کنند که میزان بالای سرطان پوست در آنها می تواند ناشی از زمان منظم و زیاد پرواز در مقابل یک پنجره بزرگ باشد. حتی اگر در کنار یک پنجره کوچک هم نشسته باشید و کمتر از خلبان ها وقت خود را در آسمان ها بگذرانید، بهتر است در هنگام سفر اقدامات احتیاطی را رعایت کنید. خبر خوب این است که شما مجبور نیستید از صندلی کنار پنجره صرف نظر کنید.

تا جایی که می توانید پرده ها را پایین نگه دارید و از کرم ضد آفتابی استفاده کنید که پوست شما را از اشعه یو وی ای محافظت کند. اگر از آن دسته مسافرانی هستید که مدام با هواپیما سفر می کنید، این توصیه ها برای شما به کار می آید.

خطر سرطان پوست برای خلبان ها

چرا آب گوجه در هواپیما طعم بهتری دارد؟

شاید تا کنون به این موضوع دقت نکرده باشید که برخی غذاها در هواپیما مزه متفاوت تری از وقتی دارند که روی زمین آنها را می چشید. خوب باید بگوییم که این موضوع هیچ ارتباطی به شما ندارد. در واقع یک دلیل علمی بسیار جالب پشت این موضوع وجود دارد که چرا برخی چیزها مانند آب گوجه در ارتفاع 35 هزار پایی مزه متفاوت تر و حتی بهتری دارند. بر اساس مقاله ای که اخیرا در مجله لوس آنجلس تایمز منتشر شده، مطالعات اثبات کرده اند که آنهایی که معمولا علاقه ای به نوشیدن آب گوجه فرنگی ندارند، تمایل زیادی به نوشیدن آن در هواپیما نشان می دهند.

آب گوجه

عوامل چندی وجود دارند که باعث چنین اتفاقی می شوند. به محض اینکه قدم به هواپیما می گذارید، حواسی مانند بویایی و چشایی به خاطر رطوبت پایین کند می شوند و از آنجایی که شما چندین کیلومتر از زمین فاصله دارید، این حواس به طور کامل تغییر پیدا می کنند. در حقیقت در این حالت، چشایی یا بویایی شبیه وقتی است که سرما خوردگی داشته و تلاش می کنید مزه ها و بوها را احساس کنید.

در آسمان تشخیص مزه های شیرین و شور بسیار دشوار می شود و برای احساس کردن مزه ها نیاز به چشایی فوق العاده قوی دارید. در هواپیما هوای خشک کابین گیرنده های بویایی ما را مختل کرده و باعث می شود تا غذاها را بیمزه تر از حد معمول احساس کنیم. مطالعه ای که در سال 2010 به انجام رسید، نشان داد که تشخیص طعم های شیرین و شور تا 30 درصد مشکل تر می شود. به همین دلیل است که آب گوجه ای که ما روی زمین و در یک فشار نرمال می نوشیم در هواپیما شیرین تر می شود.

تغییر مزه ها در پرواز

علاوه بر این آب گوجه از مزه دیگری که با نام اومانی شناخته می شود، برخوردار است؛ مزه ای که بسیاری آن را دلچسب و لذت بخش می دانند. از آنجایی که مزه اومانی بر خلاف سایر مزه ها تحت تأثیر ارتفاع قرار نگرفته و حتی بهتر هم می شود، این مزه در آب گوجه برجسته تر شده و آن را برای خیلی ها در هواپیما خوشمزه می کند.

منبع: travelandleisure.com