از دوچرخه تا تراموا؛ آشنایی با وسایل گشت و گذار در ترکیه

برای کشوری به وسعت ترکیه که از دماغه یونان تا سوریه، از بلغارستان تا ایران و از عراق تا گرجستان و ارمنستان گسترش پیدا کرده، زندگی کردن بدون وسیله نقلیه غیر ممکن به نظر می رسد. در واقع وسایل نقلیه این کشور یکی از نقاط قوت آن به شمار می روند؛ چه قرار باشد با اتوبوس خیابان های شهر را طی کنید و چه سوار بر قطار دل به جاده بزنید. در این مطلب قاصدک 24 درباره گشت زدن در شهرهای ترکیه با وسایل نقلیه گوناگون برای شما می نویسد.

پرواز با هواپیما، سیر در آسمان ترکیه

سفر کردن با هواپیما به ترکیه کار سختی نیست. ایرلاین های داخلی و خارجی زیادی به این کشور پرواز می کنند که می توانید متناسب با بودجه خود بلیط هواپیما ترکیه را خریداری کنید. حتی ترک ها که به لحاظ سنتی به سفرهای جاده ای علاقه مند هستند، این روزها بیش از گذشته پرواز می کنند. دلیل آن هم کاهش قیمت ها و سرعت بالای سفرهای هوایی است. برای مثال پرواز از ازمیر به استانبول تنها 1 ساعت طول می کشد، در حالی که با اتوبوس این زمان به بیشتر از 10 ساعت می رسد.

ترکیش ایرلاین

همانطور که می دانید ایرلاین اصلی کشور ترکیه، ترکیش است که نه تنها پروازهای داخلی بلکه پروازهای خارجی را هم در اختیار مسافران قرار می دهد. برای مسیرهای کوتاه داخلی، پگاسوس ایرلاینز و اطلس جت هم امکان خرید را برای مسافران فراهم کرده اند. این نکته را هم باید افزود که هر سه ایرلاین مهم ترکیه به مقصد فرودگاه های مهم ترکیه پرواز می کنند که از جمله آنها می توان به فرودگاه آتاتورک استانبول، فرودگاه عدنان مندرس ازمیر و نیز فرودگاه های میلاس، دالامان و آنتالیا اشاره کرد. در ایران هم شرکت های هوایی ایران ایر، ماهان و کیش به فروش بلیط هواپیما ترکیه می پردازند.

کرایه ماشین؛ راه کمتر متداول گشت و گذار در ترکیه

کرایه ماشین در ترکیه؟عقل خود را از دست داده اید؟ این مرسوم ترین پاسخی است که می توانید از مسافرانی بشنوید که قبلا این راه را امتحان کرده اند. اما اگر شما از آن دسته افراد صبوری هستید که به بوق زدن هم علاقه دارید، رانندگی کردن در خیابان های ترکیه تجربه لذتبخشی برای شما خواهد  بود. اگر می خواهید این هیجان را تجربه کنید، به خاطر داشته باشید که علائم جاده ای اغلب توسط رانندگان دیگر مورد بی توجهی قرار می گیرند و استفاده نادر از علامت دور زدن دقیقا معنای عکس آن چیزی را دارد که شما فکر می کنید.

باید بدانید که کرایه کردن ماشین در ترکیه مادامی که کارت شناسایی مانند پاسپورت و گواهینامه رانندگی همراه داشته باشید، راحت است. بیشتر رانندگان البته اهل اروپا و آمریکای شمالی می توانند از گواهینامه رانندگی کشور خود به جای گواهینامه بین المللی هم استفاده کنند، اما قبل از هر چیز با شرکت کرایه دهنده ماشین خود هماهنگ کنید. به علاوه در حال حاضر گاز در این کشور یکی از گران ترین سوخت های موجود بوده و جریمه های مربوط به آن هم بسیار گران تمام خواهد شد.

کرایه ماشین

فراموش نکنید که ماشینی را انتخاب کنید که مجهز به جی پی اس باشد تا اگر گم شدید، به کار شما بیاید. ضمن اینکه این کشور در روزهای خاصی مانند جمعه به دلیل برپایی نماز شلوغ بوده و شما باید بیشتر از هر زمانی مراقب رانندگی خود باشید. همچنین باید افزود که فرمان ماشین درست مثل کشور خودمان در سمت راست قرار دارد.

قطار و تراموا؛ شیوه های دیگر حمل و نقل در ترکیه

یکی از روش های کمتر شناخته شده سفر در ترکیه حتی برای شهروندان این کشور سفرهای ریلی است. با این حال خطوط ریلی وسیعی در شهرهای ازمیر، استانبول و آنکارا کشیده شده است. خطوط ریلی پرسرعتی مانند خط آنکارا-سیواس، آنکارا-بورسا و آنکارا-ازمیر هم قرار است تا سال 2023 کامل شوند. اگرچه داخل ترکیه و بخش شرقی آن مجهز به خط های آهن می باشند، در خطوط ساحلی جنوبی و غربی کشور راه آهنی به چشم نمی خورد.

اگر در استانبول اقامت گزیده اید، یکی از بهترین و امن ترین راه ها برای گشت و گذار در شهر استفاده از تراموا است که از فرودگاه بین المللی تا بخش های اصلی و جاذبه های توریستی شهر شما را می رساند.

قطار و تراموا

اتوبوس و دولموس (Dolmus) یا مینی بوس های ترکیه

محبوب ترین شیوه حمل و نقل در سفرهای بالاتر از 4 ساعت اتوبوس است، در سفرهای کوتاه تر هم دولموس یا مینی بوس به عنوان شیوه مرسوم سفر شناخته می شود. بیشتر ترک ها برای سفرهای ارزان به مناطق اندکی دورافتاده تر از اتوبوس های خاصی به نام کوچ (coach) استفاده می کنند. شاید تعجب کنید اما اتوبوس ها در این کشور یکی از شیوه های مجلل حمل و نقل به شمار می روند. سفر با آنها هم معمولا بیشتر از 2 ساعت به طول می انجامد و بدون پرداخت هیچ مبلغ اضافی هم یک عدد کیک و یک بطری آب معدنی در اتوبوس به شما داده می شود. حتی برخی از این اتوبوس ها اینترنت رایگان هم در اختیار مسافر قرار می دهند. برای سفر با دولموس هم مسیرهای خاصی پیش بینی شده است و با پرداخت تنها دو لیر می توانید چندین کیلومتر را بپیمایید.

اتوبوس و دولموس

کشتی و قایق؛ شیوه خاطره انگیز سفر در ترکیه

کشتی ها و قایق ها یکی دیگر از شیوه های محبوب سفر در ترکیه و به ویژه حوالی استانبول، بر فراز تنگه بسفر، در ازمیر و حوالی آن و نیز از بودروم و مارماریس به جزایر یونان به شمار می آید. از آنجایی که برنامه کشتی ها تغییر می کند، باید قیمت و زمان حرکت آنها را پیشتر چک کنید. باید اضافه کرد که این شیوه سفر در مسیرهای اصلی استانبول قیمت ارزان تری دارد و سفر به جزایر یونان هم در حدود 35 یورو هزینه خواهد داشت.

کشتی و قایق

دوچرخه سواری در ترکیه

دوچرخه سواری هر چند چندان جدی گرفته نمی شود، اما یکی از بهترین روش های دیدن زیبایی های ترکیه است. می توانید از اپراتورهای محلی تور، دوچرخه کرایه کنید و با آن به جاذبه های دیدنی سر بزنید. ضمن اینکه می توانید به گونه ای سلامتی خود را هم در حین سفر حفظ کنید.

دوچرخه سواری در ترکیه

منبع:Smartertravel.com