آیا پرواز با هواپیما برای بیماران سکته مغزی خطرناک است؟

از آنجایی که سفر با هواپیما یکی از ایمن ترین شیوه های سفر است، مطالعات زیادی به انجام رسیده تا شرایط هر چه بیشتر برای مسافران از گروه های مختلف ایمن سازی شود. به همین دلیل است که ایرلاین ها در مورد شرایط پرواز برای کودکان، زنان باردار، بیماران، افراد چاق و دیگر گروه ها تمهیداتی را اندیشیده و متخصصان نیز در مورد چگونگی غذا خوردن یا خوابیدن در هواپیما توصیه هایی کرده اند. برای مثال بسیاری از آنهایی که از یک سکته مغزی جان سالم به در برده اند و نیز خانواده های آنها نگرانی هایی در مورد پرواز با هواپیما بعد از این تجربه تلخ دارند. در این مطلب قاصدک 24 به این مطلب پرداخته است که آیا پرواز برای بیماران دارای تجربه سکته مغزی خطرناک است یا خیر؟

آیا پرواز با هواپیما می تواند منجر به سکته مغزی شود؟

آنگونه که داده ها نشان می دهد شرایط پزشکی اورژانسی در طول پرواز به ندرت اتفاق می افتد و احتمال وقوع سکته مغزی به ویژه در طول یک پرواز مسافری بسیار پایین است. گروهی از محققان پزشکی استرالیایی بعد از بررسی 131 میلیون مسافر در فرودگاه ملبورن بین سال های 2003 و 2014 به این نتیجه رسیدند که حمله مغزی مرتبط با سفر هوایی در کمتر از یک مسافر به ازای یک میلیون مسافر اتفاق افتاده است. آنها همچنین دریافتند که نیمی از افرادی که در جریان پرواز دچار سکته مغزی شده بودند، بیماری قلبی ای داشته اند که منجر به سکته مغزی شده است.

این ناراحتی های قلبی که در بالا به آنها اشاره شد تقریبا شایع هستند. بنابراین یافته ها در خصوص میزان بسیار پایین سکته مغزی در طول سفر هوایی نشان می دهد که خطر فزاینده سکته قلبی نمی تواند ناشی از پرواز بوده باشد. گروه دیگری از محققان اهل اسپانیا دریافتند که از هر 35 هزار پرواز، تنها یک مورد سکته مغزی اتفاق افتاده است. به علاوه آنها به این نتیجه رسیدند که بیش از 70 درصد آنهایی که در هواپیما دچار سکته مغزی شده بودند، تنگی شریان کاروتید داشته اند که رگ های خونی موجود در گردن را باریک کرده و می تواند منجر به سکته مغزی شود.

پرواز با هواپیما

شرایط پرواز برای بیماران سکته مغزی

همانطور که دیدید سکته مغزی باعث ایجاد خطر برای مغز در طول پرواز با هواپیما نمی شود. بنابراین تجربه سکته مغزی در گذشته به این معنی نیست که شما نمی توانید دیگر به عنوان مسافر سوار بر هواپیما شوید. اما علاوه بر سکته مغزی ضایعه ای به نام حمله ایسکمی گذرا (Transient Ischemic Attack) یا TIA که در واقع همان سکته خفیف است وجود دارد که آسیب دائمی به مغز وارد نمی کند. این ضایعه شباهت زیادی به سکته مغزی دارد و در واقع نوعی هشدار برای وقوع سکته مغزی است. بیشتر پزشکان در طول ارزیابی پزشکی حمله ایسکمی گذرا، بیماران را از سفر هوایی منع نمی کنند.

با این وجود باید خاطر نشان کرد که تعداد معدودی از اختلالات پزشکی که می توانند منجر به حمله ایسکمی گذرا شوند، ممکن است خطر اندکی را در پرواز متوجه مسافر کنند. این اختلالات شامل گشادی دریچه قلب و آمبولی شریان ریوی می شود. بنابراین اگر سابقه هر یک از این اختلالات را دارید، باید تحت درمان پزشکی مناسب قرار بگیرید.

چگونه از پس بیماری حرکت در هواپیما برآییم؟

واقعیت های روانشناسی جالب در مورد پرواز با هواپیما

توصیه های سفر برای بیماران مبتلا به سرطان

چه زمانی پرواز برای بیماران سکته مغزی خطرناک است؟

همانگونه که در بالا گفتیم، آمبولی شریان ریوی حالتی است که ممکن است منجر به شکل گیری لخته خونی شود. در واقع چندین سندروم لخته کننده خون منجر به گرفتگی رگ های خونی می شوند. بیشتر سکته های مغزی هم در نتیجه اختلال در جریان خون حاصل از لخته های خون در مغز ایجاد می شوند. پرواز برای مسافت های طولانی می تواند منجر به افزایش خطر شکل گیری لخته های خونی در افرادی شود که زمینه آن را دارند. از این رو اگر در دسته افراد با سابقه گرفتگی رگ های خونی قرار دارید، بهتر است پیش از سفر با هواپیما با پزشک خود مشورت کرده تا ببینید که ایا نیاز به انجام اقدام خاصی دارید یا خیر.

بیماران سکته مغزی

اگر در پرواز دچار سکته مغزی شدیم، چه؟

هر چند که امکان وقوع سکته مغزی در طول پرواز بسیار پایین است، اما محال نیست. از آنجایی که مهمانداران هواپیما آموزش های لازم را دیده اند، به محض اطلاع از وقوع شرایط اورژانسی پزشکی در پرواز به سرعت واکنش نشان می دهند. اگر شما یا یکی از اطرافیان شما در هواپیما دچار سکته مغزی شود، به احتمال زیاد مسافران کنار دستی و افراد متخصص متوجه خواهند شد و درخواست کمک فوری خواهند کرد. در موارد نادر پروازهای مسافری به خاطر شرایط اورژانسی از مسیر خود منحرف می شوند تا بیمار را به یک مرکز پزشکی یا بیمارستان انتقال دهند.

توصیه های بیشتر پروازی برای بیماران سکته مغزی

همانطور که می دانید سکته مغزی می تواند طیف وسیعی از نارسایی های عصبی را برای بیمار به همراه داشته باشد. برخی از نارسایی هایی که از سکته مغزی ناشی می شوند عبارتند از: از دست دادن قدرت تکلم، تغییرات در بینایی و توانایی راه رفتن که می توانند توان فرد برای ادامه زندگی و ارتباط با دیگران را دچار اختلال کنند.

به علاوه بیماران سکته مغزی ممکن است در ادراک خود از فضای اطراف دچار اختلال شوند. این یعنی خطر گم شدن در فرودگاه وجود دارد. در واقع مشکلات ارتباطی پس از سکته مغزی حتی می توانند منجر به درک نادرست از اطلاعات پروازی شوند. دشواری راه رفتن در فرودگاه هم می تواند ناشی از ضعف و مشکلات حاصل از سکته مغزی باشد. در پایان باید گفت که به دلایل عملی نیاز است تا بسیاری از بیماران سکته مغزی همراه با یک همراه سفر کنند.

منبع: verywellhealth.com