آیا بلیط چارتر هواپیما همیشه ارزان است؟

ارائه بلیط هواپیما سیستمی توسط ایرلاین ها

بلیط چارتر از جمله انواع بلیط هواپیما است که در سالهای اخیر تنها برای پرواز به مقصد چند شهر خاص نظیر کیش، قشم و مناطق نفتی در کشور به فروش می‌رسد. این نوع بلیط که در گذشته برای سفر به اکثر شهرهای توریستی ایران به فروش می‌رسید همواره با نوساناتی در قیمت مواجه است. امری که سبب می‌شد تا برخی از چارتر کنندگان از این شرایط سو استفاده کنند و این نوع بلیط را با قیمت هایی نجومی به فروش برسانند. از این رو می‌توان گفت که بر خلاف تصور عموم، بلیط چارتر همان بلیط ارزان هواپیما نیست. اما چرا قیمت بلیط چارتر به طور مداوم تغییر می‌کند؟ برای یافتن پاسخ این سوال با قاصدک 24 در ادامه این مطلب با عنوان ” آیا بلیط چارتر هواپیما همیشه ارزان است؟ ” همراه باشید.

بلیط چارتر هواپیما چه نوع بلیطی است؟

قبل از اینکه بخواهیم در خصوص تغییرات قیمت بلیط هواپیما چارتر صحبت کنیم بهتر است بدانیم که بلیط چارتر هواپیما چه نوع بلیطی است. بسیاری از مسافران با دو اصطلاح چارتر و سیستمی در بلیط های هواپیما آشنا هستند. با این حال اگر بخواهیم تعریفی از این دو نوع بلیط به طور مختصر ارائه دهیم باید بگوییم بلیط هواپیما سیستمی است بلیطی است که توسط ایرلاین های مختلف به مسافران ارائه می‌شود و قیمت آن در تمامی روزهای باقی مانده به سفر یکسان است و تغییری نخواهد کرد.

در حالی که بلیط هواپیما چارتر توسط چارتر کنندگان به مسافران ارائه می‌شود. یعنی یک آژانس مسافرتی تمام یا بخشی از صندلی های یک پرواز را در یک مسیر خاص، پیش خرید یا کرایه می‌کند و سپس آن را با نرخ مورد نظر خود به مسافران می‌فروشد. بنابراین بلیط هواپیما چارتر بلیطی است که توسط چارترکننده در سامانه های خرید اینترنتی بلیط سفر به فروش می‌رسد و قیمت آن ممکن است در هر یک از روزهای باقی مانده به سفر تغییر کند.

ارائه بلیط هواپیما سیستمی توسط ایرلاین ها

چرا بلیط هواپیما چارتر، ارزان می‌شود؟

بلیط چارتر ارزان در واقع همان بلیط لحظه آخری است، یعنی همان بلیطی که ساعتی بیشتر به پرواز هواپیمای آن باقی نمانده است اما هنوز به فروش نرسیده و به همین دلیل چارتر کننده قیمت آن را کاهش داده است. به عبارت دیگر هرچه بیشتر به زمان پرواز نزدیک می شویم بهای بلیط چارتر ارزان تر می شود تا زودتر به فروش برسد. دلیل این موضوع آن است که چارترکننده بیم آن دارد که ممکن است همه ظرفیت اجاره شده پر نشود. به همین دلیل قیمت آن را پایین می‌آورد تا با کاهش قیمت انگیزه مضاعفیرا برای مسافران این مسیر پروازی ایجاد نماید. بنابراین کسی که بلیط چارتر هواپیما را در چنین شرایطی خریداری می‌کند در حقیقت در یک معامله برد – برد شرکت کرده است. چرا که طی این پروسه مسافر به بلیط ارزان قیمت مورد نظر خود می‌رسد و چارترکننده نیز از خسارات احتمالی جلوگیری می‌کند و بلیط های باقیمانده هر چند ارزان اما با کمترین ضرر می‌فروشد. البته همه چیز نیز به ساعت پرواز خلاصه نمی‌شود و گاهی نیز در شرایط بدی آب و هوا که سفر کمتر انجام می شود نیز قیمت بلیط چارتر کاهش می یابد.

چه زمانی قیمت بلیط هواپیما چارتر افزایش می‌یابد؟

همانطور که گفتیم بلیط چارتر همیشه ارزان نیست. چرا که شرایط همیشه هم به ضرر چارتر کننده و به نفع خریدار باقی نمی‌ماند. تصور کنید قصد سفر به یک مقصد توریستی را در روزهای خاصی از سال نظیر ایام نوروز دارید. در چنین شرایطی اغلب بلیط های سفر اعم از بلیط قطار، بلیط هواپیما سیستمی و اتوبوس در زمانی کوتاه به فروش می‌رسند. از این رو اگر شما هنوز هم مصر به انتخاب راه های هوایی برای سفر خود باشید باید به  ناچار هم که شده یک بلیط چارتر را برای سفر خود خریداری کنید. در چنین شرایطی در صورتی که چارتر کننده احساس کند تقاضا برای آن بلیط چارتر و پروازهای چارتری زیاد است و در واقع مسافرت زیادی قرار است در آن زمان انجام شود ممکن است قیمت بلیط خود را افزایش دهد. این اتفاق یعنی افزایش قیمت بلیط هواپیما چارتر، به کررات در سال اتفاق می افتد. مثلا در زمانی مثل عید نوروز یا فصل تابستان یا برخی مناسبتهای مذهبی، ملی و یا تعطیلات خاص تقاضا برای سفر زیاد است و نرخ بلیط چارتر افزایش می یابد.

سفر به کیش در پیک سفر

خرید بلیط چارتر داخلی و خارجی از قاصدک 24

جالب است بدانید بلیط چارتر علاوه بر مسیرهای داخلی، در برخی از مسیرهای پروازی خارجی نیز به فروش می‌رسد. مسیرهایی که اغلب، بیشترین مسافر را در بازه زمانی خاصی از سال دارند و به همین دلیل نیز چارتر کنندگان، بلیط هواپیمای آنها را چارتر می‌کنند. نکته قابل توجه در این میان این است که انواع بلیط چارتر داخلی و خارجی در اغلب سامانه های خرید آنلاین بلیط سفر و خدمات گردشگری نظیر قاصدک 24 به فروش می‌رسند. در نتیجه مسافران برای خرید این نوع بلیط ها تنها کافی است سری به بخش مربوط به فروش بلیط هواپیما در قاصدک 24 بزنند و با محدود نمودن فهرست نتایج به بلیط چارتر سریع تر به بلیط هواپیما مورد نظر خود دست یابند.

در پایان یادآور می‌شویم سامانه جامع خرید بلیط سفر قاصدک 24 علاوه بر انواع بلیط هواپیما، بلیط اتوبوس و قطار را نیز به فروش می‌رساند. بنابراین مسافران برای فراهم کردن مقدمات هر دو نوع سفر هوایی و زمینی می‌توانند به این سامانه مراجعه نمایند. همچنین امکان خرید آنلاین بیمه مسافرتی و رزرو هتل در سراسر کشور نیز از طریق سایت و اپلیکیشن قاصدک 24 فراهم است که کاربران محترم می‌توانند در صورت نیاز از این خدمات نیز بهره بگیرند.