کدام قسمت هواپیما مکان مناسبتری جهت نشستن است ؟

366

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برخی مواقع در مورد سفر با هواپیما دچار تردید شده باشید اما این تردیدها تنها به هزینه ی  بالایی که ممکن است برای یک بلیط هواپیما بپردازید خلاصه نمی شود؛ برای بسیاری از ما این لرزش ها و تکان های هواپیما در حین پرواز است که آزار دهنده و ترسناک است. تکان هایی که در خوشبینانه ترین حالت، موجب لک شدن پیراهنمان با چای یا قهوه می شوند نه حوادث و سانحه های هوایی!

coffee-stain-on-dress-shirt

اما آیا می توان با انتخاب یک صندلی در یک بخش خاص از هواپیما از این وقایع جلوگیری کرد و پرواز ایمن تری را تجربه کرد؟
برای رسیدن به پاسخ این سوال با ما همراه باشید.

اغلب ما برای سفرهای هوایی کوتاه مدت، پرواز با هواپیماهای کوچکتر و کلاس پروازی اکونومی را ترجیح می دهیم اما در واقع چیز زیادی از صندلی ها و بخش های مختلف هواپیما نمی دانیم. به طور مثال خیلی کمتر پیش می آید که در هنگام گرفتن کارت پرواز به صندلی ای که نصیبمان می شود دقت کنیم؛ شاید با خود فکر کنید خب چه تفاوتی می کند که روی کدام صندلی بنشینم؟
قاصدک شما را در رسیدن به پاسخ یاری می دهد.

صندلی های کنار پنجره در پروازهای اکونومی چشم انداز بهتری دارند اما صندلی های مشرف به راهرو فضای بیشتر و راحتتری را در اختیارتان قرار می دهند؛ صندلی های میانی هیچگونه از این مزایا را ندارند و تقریبا خنثی هستند. صندلی های انتهایی هواپیما هم، دید بهتر و زیباتری دارند و صندلی های جلویی تنها به نمایش بال ها می پردازند. اما همه چیز به فضای حرکتی ای که یک صندلی در اختیار شما می گذارد یا دید آن خلاصه نمی شود، برای بسیاری از ما نشستن به روی صندلی ای که کمتر تکان بخورد، ارجح تر است.

دکتر اشنایدر، یکی از متخصصین در این رابطه می گوید: برای آنکه در هواپیما لرزش های کمتری را تحمل کنید، بهتر است پرواز هایی را انتخاب کنید که با هواپیماهای بزرگتر و در ارتفاع های بیشتری صورت می گیرند و اگر امکان انتخاب این نوع از هواپیماها را نداشتید، صندلی های ردیف ۱۰ تا ۳۰ می توانند مناسبترین انتخاب برای شما باشند. این صندلی ها دقیقا روی بال ها قرار گرفته اند و نسبت به صندلی های نزدیک دماغه یا صندلی های انتهای هواپیما، لرزش کمتری را جذب می کنند. صندلی های ردیف ۱۰ تا ۳۰ با اینکه به طور کامل از تکان ها و لرزش های هواپیما در امان نیستند اما می توانند در انتقال کمتر آنها به مسافر تاثیر به سزایی داشته باشند.

102

کاپیتان چلسی نیز در تایید صحبت های دکتر اشنایدر اضافه می کند: نزدیک بودن صندلی های روی بال ها به مرکز ثقل هواپیما موجب جذب لرزش های کمتری می شود. البته تمریناتی نیز برای کمتر کردن ترس از تکان خوردن هواپیما نیز وجود دارد؛ به این ترتیب که به مسافران توصیه می شود قبل از پرواز به عنوان یک مسافر سوار یک خودرو شوند و با تمرکز و دقت لیستی از صداها و لرزش هایی که حس می کنند، تهیه کنند. این کار به مسافران کمک می کند تا به چیزهایی که افراد در حالت عادی به آن دقت نمی کنند، توجه ی بیشتری نشان دهند و از تکان خوردن هواپیما هراس کمتری داشته باشند چرا که یک خودروی در حال حرکت به مراتب تکان های بیشتری را نسبت به یک هواپیما متحمل می شود.

Happy girl in car with window blowing hair, eyes closed, Portlan

با این حال طبق آمارهای موجود، مسافران  صندلی های عقب هواپیما در تصادفات هوایی شانس بیشتری برای نجات دارند.

چند نکته ی کلی برای انتخاب صندلی:

* اگر احتیاج به فضای بیشتری دارید، صندلی های انتهایی را انتخاب کنید. این ردیف از صندلی ها، صندلی وسط ندارند.

* اگر به بو یا رفت و آمد حساس هستید، صندلی های کنار توالت هواپیما و صندلی های کنار کابین آشپزخانه مکان مناسبی برای نشستن شما نخواهند بود.

* اگر از آن دسته از مسافران هستید که در هنگام پرواز می خوابید، از صندلی های انتهایی هر بخش دوری کنید. این صندلی ها امکان خم کردن به عقب و لم دادن به روی پشتی را ندارند.

 

نکته ی آخر اینکه شما در هر جای هواپیما که بنشینید، به هر حال متوجه ی اندکی لرزش خواهید شد. اما اگر با تمرین و تمرکز ذهن خود را برای پرواز آماده کرده باشید و صندلی ای مناسبی نیز نصیبتان شود به مراتب پرواز آرامتر و لذت بخش تری را تجربه خواهید کرد.

پاسخ دهید

*