چگونه در هوای سرد، گرم بمانیم؟

how-to-stay-warm

یک ضرب المثل معروف می گوید: “هوای بد وجود ندارد، آنچه بد است، طرز لباس پوشیدن شماست”. بنابراین اگر دمای پایین هوا شما را مجبور می کند تا در خانه بمانید و به جای گردش و تفریح، به کانال تلویزیون چشم بدوزید، نگران نباشید. این مشکل بدن شما نیست، بلکه مشکل از طرز لباس پوشیدن تان ناشی می شود. به هر دلیلی اگر شما هم در دست بالا قرار می گیرید، قاصدک ۲۴ به شما پیشنهاد می کند تا نکاتی را که از زبان کارشناسان و افراد خبره برآمده است، به کار ببندید تا در اوج سرما گرم بمانید.

 

how-to-stay-warm

 

چگونه گرم بمانید؛ چه بپوشید؟

ممکن است جایی که برای تفریح در نظر گرفته اید به قدری سرد باشد که گمان کنید در قطب هستید. اما اصول لباس پوشیدن دقیقا مشابه همانی است که شما زمانی که در آب و هوای سرد هستید، رعایت می کنید. به گفته افراد متخصص قابلیت تنفس در سیستم لباس شما در گرم نگاه داشتن تان یک امر حیاتی است چرا که کار تنظیم دما برای بدن شما وقتی که گرما و رطوبت به راحتی بتوانند از لباس خارج شوند، راحت تر است.

 

باید و نبایدهای استفاده از وای فای در مکان های عمومی

توصیه های سفر برای بیماران مبتلا به سرطان

خلاقیت زیر سر شما؛ عجیب ترین بالش های سفر

اشتباهاتی که سفر اولی ها مرتکب می شوند

به همین منظور از یک لباس کشی چسبان و تنگ که قابلیت خارج کردن رطوبت را داشته باشد در زیر لباس اصلی خود استفاده کنید. سپس یک هودی نیمه گرم روی آن بپوشید که آستر پشمی نازک داشته باشد. در زیر شلوار خود هم مانند لباس، یک شلوار کشی چسبان بپوشید و روی آن هم یک شلوار نیمه گرم.

 

Best-Base-Layer

 

توصیه این است که لباس روی خود را ضخیم تر انتخاب کنید که به راحتی قابلیت پوشیدن و در آوردن داشته باشد؛ چیزی مانند یک نیم تنه از پوست حیوانات. در حقیقت پوشیدن چند تکه لباس کم حجم و سبک، گرم و با قابلیت تنظیم دما روی هم می تواند به شما کمک کند تا در شرایط متغیر دمایی بدون اینکه احساس گرما یا سرمای زیادی کنید، راحت باشید.

اشتباه بزرگی که مسافرانی که دائم در سفر هستند، انجام می دهند این است که بیش از حد انتظار روی لباس ها و کت های سنگین حساب باز می کنند؛ لباس هایی که به راحتی نمی توانید آنها را در صورت لزوم از تن خود به در آورده یا به تن کنید. در نقطه مقابل لباس های سبک بهترین انتخاب هستند.

 

چگونه گرم بمانید: مراقب انگشتان دست و پای خود باشید

برای دست های خود بسته به اینکه هوا چقدر سرد باشد، از یک آستر نازک پشمی در زیر دستکش های ضخیم استفاده کنید. هر چند که استفاده از دستکش هایی که به آنها mitten گفته می شود، دست های شما را گرم تر نگاه می دارد، اما انجام کار با آنها دشوارتر است. در واقع انتخاب دستکش مناسب با عایق مناسب و نیز ژاکتی که جیب های گرمی داشته باشد که بتوانید دست های خود را در آن قرار دهید، اهمیت زیادی دارد. این نکته را فراموش نکنید که شما ۲۰ درصد از گرمای بدن خود را از راه سر از دست خواهید داد. بنابراین پوشیدن کلاه حتی به گرم نگاه داشتن انگشتان دست تان نیز کمک خواهد کرد. برای پاهای خود هم فکری بکنید. پوشیدن جوراب های پشمی با کیفیت و چکمه های ضخیم بهترین کار است.

 

gloves

bambas-mens-merino-wool-socks

 

به جای لباس های نخی از لباس های پشمی استفاده کنید

سعی کنید لباس هایی که در زیر می پوشید هم پشمی باشد. چرا؟ قابلیت تصفیه در پارچه های پشمی باعث شده تا این ماده به یک انتخاب عالی برای استفاده در هوای سرد بدل شود. به عبارت دیگر پشم در مقایسه با دیگر بافت های مصنوعی در انواع مختلف دما، راحت تر و بادوام تر است و با استفاده زیاد بو نمی گیرد، ضمن اینکه از لحاظ محیط زیستی نیز بیشتر به سود آن است.

 

wool-cloths

 

شاید خیلی ها پشم را به خاطر بافت خشن و زمخت آن دوست نداشته باشند. اما خوبی لباس های پشمی جدید این است که به طرز شگفت انگیزی راحت هستند. هر چند لباس های پشمی اندکی گران تر هستند اما با خرید آنها در واقع شما ضرر نکرده اید. چرا که این نوع لباس های در مقایسه با الیاف مصنوعی دوام بیشتری دارند. یادتان باشد که هرگز از لباس های نخی در فصل سرما استفاده نکنید.

 

توصیه مهم: نوشیدن آب را فراموش نکنید

وقتی هوا گرم است و مرتب عرق می کنیم، نوشیدن آب کار راحتی است. اما این به معنای آن نیست که در هوای سرد نباید آب بنوشیم. در واقع در هوای سرد به دلیل اینکه رطوبت بدن از راه تنفس و هوای خشک تری که معمولا به دنبال هوای سرد می آید، از بین می رود؛ بدن به آب نیاز دارد. در دمای پایین نوشیدن آب کافی به گردش بهتر خون در اندام ها کمک می کند؛ پس نوشیدن آب را فراموش نکنید. در هوای سرد ممکن است چندان میلی به نوشیدن آب نداشته باشید، بنابراین آن را در یک بطری گرم نگاه دارید تا بیشتر میل به نوشیدن داشته باشید. از خوردن نوشیدنی های الکلی یا کافئین دار هم اجتناب کنید. زیرا نوشیدنی های الکلی باعث انبساط عروق خونی شما شده و گرمای بدنتان زودتر از بین می رود. کافئین هم رگ های عروقی را جمع کرده و گردش خون را دشوارتر می کند و هر دوی این مواد پروسه از دست دادن آب بدن را سرعت می بخشند.

 

cold-weather-hiking-liquids

 

منبع: smartertravel.com

 

پاسخ دهید

*