هتل های سنتی ایران

4ه

برای بسیاری از ما، مقصد و اقامتگاه سفر از بلیط و چمدان و سایر ملزومات یک مسافرت مهم تر است تا جایی که قبل از آنکه سفرمان را آغاز کنیم به فکر جایی هستیم که بتوانیم در آن، کمی استراحت کنیم و آرامش بگیریم. هتل ها یکی از این سکونتگاه های موقتند.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید همه ی هتل ها به یک شکل نیستند، به طور مثال ما انواع و اقسام متفاوتی از این نوع اقامتگاه را در کشور داریم. هتل های ساحلی (در کنار ساحل دریا یا رودخانه بنا شده اند)، هتل های صخره ای ( در دل کوه ها و صخره ها بنا شده اند)، هتل های زیارتی (در نزدیکترین محل ها به مکانهای زیارتی بنا شده اند) و…
یکی از انواع هتل، هتل های تاریخی و سنتی است. منظور از هتل های سنتی اغلب خانه های تاریخی و قدیمی شهرند که بازسازی شده یا تغییر کاربری داده اند و با چیدمانی نو و مملو از اشیاء سنتی به عنوان یک هتل مشغول به فعالیت شده اند.
در ادامه به معرفی برخی از هتل های سنتی کشور می پردازیم.

۱- هتل صخره ای بین المللی لاله کندوان

این هتل تنها هتل صخره ای در ایران با ظرفیت ۱۲۰ نفراست که دارای اتاق های معمولی، جکوزی دار و نیز سوئیت های رویال  و امپریال با طراحی طبیعی و منحصر به فرد است. هتل کندوان با وجود رستوران صخره ای زیبا و بی نظیر، کافی شاپی آرامش بخش و تنها سالن کنفرانس صخره ای جهان، در کنار مجهزترین سیستم های تهویه هوا و سایر امکانات رفاهی، هرساله گردشگران بسیاری را از اقصی نقاط ایران و جهان به خود جذب می کند.
علاوه بر معماری خاص این هتل و همگونی آن با طبیعت، قرار گرفتن روستای تاریخی کندوان در محدوده حفاظتی زیست محیطی و دربرگیری حیات وحشی زیبا، آب و هوای منحصر بفرد همراه با چشم اندازی بسیار خاص از سبزی بی پایان و چشمه های غنی آب معدنی همه و همه بر جذابیت های تنها هتل صخره ای ایران زمین افزوده است.
 1ه

۲- هتل عباسی اصفهان

کاروانسرای عباسی که پس از تغییر کاربری به هتل عباسی معروف شده است؛ در زمان سلطنت شاه حسین صفوی ساخته شد. این هتل دارای معماری بسیاری شگفت انگیزی از دوران صفویه است و نمایانگر آن دوره از تاریخ می باشد.

2هه

۳- هتل خانه سنتی منوچهری کاشان

این هتل پس از گذشت ۴۰۰ سال از زمان ساخت، هنوز هم یکی از گنجینه های بی نظیر معماری سنتی ایران محسوب می شود که با الهام گیری از سنن و فرهنگ منطقه کویری ساخته شده است.
از جمله تجهیزات اقامتی هتل خانه ی منوچهری می توان به ۹ اتاق در سه سوی حیاط  مشرف به محیط داخلی، باغچه و حوض آب اشاره کرد.

3ه

۴- هتل خانه بهروزی قزوین

هتل خانه بهروزی قزوین که در دوران قاجار بنا شده است؛ دارای یک حیاط مرکزی و دو حیاط جانبی و همچنین یک حیاط اندرونی با تناسبات نیم کشکولی می باشد.
هتل خانه ی بهروزی اقامتی به یاد ماندنی را با امکاناتی نظیر حمام سنتی، رستوران و آتلیه عکاسی برایتان به ارمغان خواهد آورد.
4هه 4ه 


۵- هتل ملک التجار یزد

این هتل که در خانه ای تاریخی به همین نام تاسیس شده است؛ متعلق به فردی به نام حاجی علی عسکر شیرازی (ملقب به ملک التجار) از تجار با سابقه یزدی بوده است که تا چهار نسل بعد از او نیز در اختیار و مورد سکونت خانواده اش قرار داشته است.
هتل آنتیک ملک التجار یزد اولین هتل خشتی در جهان است و دارای ۲۳ اتاق می باشد. این هتل از سال ۱۳۷۶ فعالیت خود را آغاز کرد و به دلیل زیبایی های انحصاری اش به مکانی ایده آل برای میهمانان و گردشگران با سلیقه و در جستجوی آرامش و زیبایی بدل گشت.

5ه

۶- هتل بالی خور

گرچه طبیعت کویر کمی سخت به نظر می رسد اما سادگی سحرانگیز آن هرساله گردشگران بسیاری را به سمت خود می کشاند.
هتل بالی که در کویر خور اصفهان قراردارد؛ از جمله هتل های کویری ایران است که با دیوارهای کاه گلی و سادگی بی نظیرش تحمل روزهای گرم کویر و تماشای زیبایی های آسمان پرستاره اش را در شب مهیا می کند.
 6ه 6هه

۷- هتل بین المللی بیستون کرمانشاه

این هتل با مساحتی بالغ بر ۶۰۰۰ متر بر سر راه قدیمی کرمانشاه به همدان و در دامنه ی کوه بیستون، مقابل اثر تاریخی فرهاد تراش قرار دارد. زیبایی هتل بیستون علاوه بر ساختا ر برگرفته از معماری دوران صفوی، با قرارگیری در دل کوهستان زیبا و سایت جهانی بیستون چندین برابر شده است.
در این هتل می توانید امکانات مدرنی را نظیر لم کده، رستوران سنتی و رستوران تابستانی بیابید.
 7ه

۸- هتل سنتی شوشتر

این هتل سنتی در منزل تاریخی سرابی با قدمتی ۱۵۰ ساله بنا شده است. اقامت در این منزل تاریخی، با سرو غذاهای سنتی شهرستان شوشتر و نمایش اشیای تاریخی این شهر همراه خواهد بود.
هتل شوشتر  دارای ۲۵ تخت است که همگی به نمادهای تاریخی این شهر مزین گشته اند.

8هه 8ه

۹- هتل نیایش شیراز

این هتل اولین هتل سنتی شهر شیراز است و در یکی از محله های قدیمی این شهر که تا شعاع ۱۵۰ متری آن خیابانی قرار ندارد، واقع شده است.
هتل نیایش در کنار مجموعه ای از مساجد، کلیساها و آتشکده های این منطقه، نشانگر معماری بسیار زیبا و تحسین برانگیز شیراز است.
 9ه

۱۰- هتل خانه نعمت زاده تبریز

خانه نعمت زاده یکی از خانه های تاریخی شهر تبریز می باشد که در خیابان ارتش جنوبی واقع شده است.
سالها پیش این خانه با تغییر کاربری به اولین هتل سنتی شهر تبریز بدل گشت و امکانات مدرنش در فضایی که مملو از تزئینات و معماری دوره ی قاجار بود، فضا و اقامتگاهی متفاوت را برای گردشگران ایرانی و خارجی مهیا ساخت.

10هه 10ه
نکته ی آخر اینکه شاید برخی از ما که غرق در زندگی روزمره شده ایم، محیط های مدرن و مجلل را به هتل های سنتی ترجیح بدهیم اما بد نیست برای یک بار هم که شده اقامتی متفاوت را تجربه کرده و علاوه بر حمایت از میراث و آثار باستانی کشور، سفری هم به گذشته داشته باشیم.

قاصدک۲۴ اقامتی دلپذیر را برایتان آرزومند است.

5 نظر

پاسخ دهید

*