نقش سفر بر پرده مشهورترین سینماهای جهان

Sci-Fi-Dine-In-Theater_1

 

لذت دیدن صحنه های نفسگیر بر پرده بزرگ سینما تنها یکی از دلایلی است که بسیاری را به این سالن های تاریک می کشاند. برخی دیگر نیز در سالن های سینما ردپای گذشته را نه تنها بر روی پرده که در معماری و گوشه گوشه آن می جویند. در دنیا سالن هایی هستند که ارزش خود را نه فقط از فیلم های خود بلکه از علاقه گردشگران به گذراندن اوقاتی متفاوت در آنها به دست می آورند. با قاصدک ۲۴ خود را بر صندلی سینماهای مشهور جهان حس کنید.

 

سان پیکچر، بروم، استرالیا

هرچند که این سینما در مقایسه با سینماهای سر باز چندان لوکس به نظر نمی رسد، اما هیچکدام از آنها از جهت جذابیت و طول عمر به پای این ساختمان چوبی ساده در مرکز بروم (Broome) نیستند. این سینما در سال ۱۹۱۳ افتتاح شده و قدیی ترین سینمایی است که در فضای باز ساخته شده است. هر چند این سالن روزهای سیاه تبعیض نژادی را هم به خود دیده است. زمانی که سفیدپوستان بر صندلی های راحت در مرکز سالن می نشستند، در حالی که سیاه پوستان مجبور بودند در قسمت انتهایی سالن و بر روی صندلی های چوبی بنشینند.

 

sun-picture

 

تئاتر چینی، لوس آنجلس

این سالن که بیشتر با نام تئاتر چینی گرومان شناخته می شود، بیشتر با یک رخداد به شهرت رسید: پیاده روی شهرت هالیوود. تئاتر چینی را سید گرومان در سال ۱۹۲۷ افتتاح کرد و نخستین فیلمی که در آن نمایش داده شد، فیلم شاه شاهان بود. اما نکته مهم تر در مورد این تئاتر میزبانی پی در پی آن برای مراسم اسکار است. هر چند که امروز بیشتر برای پروژه هایی چون افتتاحیه فیلم های بزرگ بر روی فرش قرمز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

Chinese-Theatres

 

آمفی تئاتر کینو، اسلو

آمفی تئاتر کینو که در سال ۱۹۲۱ ساخته شده یکی از خاطره انگیزترین ساختارهای معماری در دنیای سینما به شمار می رود. گنبد این آمفی تئاتر اندازه ای برابر با یکی از گنبدهایی دارد که میکل آنژ برای کلیسای سنت پیتر در رم طراحی کرده است. آمفی تئاتر کینو شباهت زیادی به سنت پیتر داشته و حتی داخل آن باشکوه تر نیز هست. سیستم صدا در این آمفی تئاتر نیز جالب است. صدا به دور خط های منحنی پشت بام انعکاس پیدا کرده و حالتی مقدس را به وجود می آورد. این را هم باید گفت که فیلم های خارجی در این سالن به زبان اصلی خود و با زیر نویس نروژی نمایش داده می شوند.

 

Colosseum-Kino-in-Oslo-Norway

 

سالن اسکی-فی (Sci-fi) در والت دیزنی فلوریدا

این سالن در وسط یک پارک موضوعی قرار گرفته و شما قرار است در غرفه های فایبر گلسی بنشینید که شباهت زیادی هم به ماشین های مسابقه ای ۶۰ سال پیش دارند. در این فضا شما می توانید ضمن لذت بردن از یک نوشیدنی یا غذا از دیدن کلیپ هایی از فیلم های کلاسیک دهه ۵۰ هم لذت ببرید.

 

Sci-Fi-Dine-In-Theater_1

 

سالن راجماندیر، جِیپور هند

هر جای هند که هستید سعی کنید یک بعد از ظهر را به ددیدن فیلمی از سینمای بالیوود اختصاص دهید. اگر اتفاقا در جیپور هم هستید, علاوه بر سر زدن به جواهر فروشی ها و شتر سواری در راجستان، به سالن راجماندیر هم سری بزنید. این سالن در واقع خود را افتخار آسیا می نامد که شاید کنایه ای باشد به آثاری چون تاج محل، دیوار چین یا آنگور وات! این سینمای باشکوه که در سال ۱۹۷۶ بنا شده، به عنوان یک دسر صورتی غول پیکر توصیف شده است. در این دسر صورتی بزرگ بیشتر فیلم ها به زبان هندی و با زیر نویس انگلیسی هستند. اگر هم از دیدن فیلم خسته شدید، می توانید از تماشای لوسترهای بزرگ و استشمام عطر گل ها لذت ببرید.

 

raj-mandir

 

سالن فاکس، دیترویت آمریکا

این سالن که در ابتدا ۵ هزار صندلی داشت؛ بزرگ ترین قصر فیلم آمریکایی است که از سال های دهه ۲۰ میلادی باقی مانده است. سالن فاکس که در سال ۱۹۲۸ افتتاح شده، ستاره های بزرگی را خلق کرده است؛ از جمله شرلی تمپل، الویس پریسلی، سیناترا، سمی دیویس و لیزا مینِللی. سالن فعلی بارها مورد بازسازی قرار گرفته است. با این حال معماری آن که به سبک کلیساهای مقدس است، لوستر بزرگ که از ۱۲۰۰ تکه کریستال تشکیل شده و نیز دیوارهای کناری آن که با چهره های انسانی، پرندگان و حیوانات مزین شده، هنوز در این سینما به چشم می خورند.

 

fox

 

سینمای الکترونیک، ناثینگ هیل، لندن

در حال حاضر دو سینمای الکترونیک در لندن وجود دارد که یکی در شورت دیچ واقع شده است. اما سینمای خیابان پورتوبلو در واقع اصلی ترین آن است که در سال ۱۹۱۰ تأسیس شده است. گفته می شود که قاتل معروف جان کریستی زمانی در این سینما اپراتور پروژکتور بود. وی در محله ریلینگتون پلیس زندگی می کرد که بعدها نام فیلمی با بازی ریچارد اتنبرو در نقش کریستی شد. این را هم باید اضافه کرد که سینما در سال ۲۰۰۱ مورد بازسازی قرار گرفته و امروزه تنها ۹۸ صندلی چرمی در سالن اصلی، یک رستوران در همسایگی آن و یک کلوب اعضای خصوصی نیز در طبقه بالا وجود دارد.

 

Electric-Cinema-Notting-Hill_

 

سینه دِچِر، سئول (Cine De cher)

این سینما به عنوان مجموعه ای شامل یک سالن فیلم مجلل و یک رستوران مورد بازسازی قرار گرفته و در آن ۳۰ صندلی وجود دارد. البته با پرداخت ۱۳۰ دلار می توانید بلیطی تهیه کرده و از پارکینگ، اسکورت تا صندلی تان و غذایی خوشمزه که دستپخت یکی از مشهورترین سرآشپزهای کره ای است، بهره مند شوید. ضمن اینکه منو شامل غذاهای غربی هم می شود. البته بسیاری هم ترجیح می دهند غذاهای دریایی و غذاهای سنتی کره ای را امتحان کنند.

 

cine-de-chef-seoul

 

سینه تِکا ماتادِرو، اسپانیا (Cineteca Matadero)

چند سینما می شناسید که قبل از تبدیل شدن به سینما، کشتارگاه بوده باشند؟ کشتارگاه قدیمی و بازار گوشت مادرید از سال ۱۹۹۰ مکان مؤسسات هنری مختلفی از جمله کمپانی باله و رقص ملی اسپانیا بوده است. آن چیزی که می توان آن را  به عنوان زیباترین تبدیل و تغییر کاربری تاریخ نام نهاد. این ساختمان نورگیر به فعالیت های صنعت فیلمسازی اسپانیا اختصاص داده شده از جمله سینما، نمایشگاه، امکانات ساخت مستند و یک آرشیو فیلم. اما حتی اگر اهل تماشای فیلم هم نیستید، می توانید ناهار را در ساختمان کانتینا میل کنید و از معماری زیبای آن هم لذت ببرید.

 

Cineteca-Matadero-in-Madrid-Spain

 

منبع: traveller.com

 

پاسخ دهید

*