نخستین و قدیمی ترین فرودگاه ایران

masjed3

نخستین و قدیمی ترین فرودگاه تاسیس شده در ایران فرودگاه مسجد سلیمان (Masjed Soleiman Airport) است. مسجد سلیمان نخستین نقطه در خاورمیانه است که به طور رسمی صاحب فرودگاه شد و از آن پرواز صورت می گرفت. تاریخ تاسیس رسمی این فرودگاه و افتتاح آن به سال ۱۲۸۷ باز می‌گردد که همزمان با کشف نفت در مسجد سلیمان است. این فرودگاه که هم اکنون با نام فرودگاه شهید آسیایی شناخته می‌شود؛ به دنبال فعالیتهای کشف میادین نفتی در مسجدسلیمان افتتاح گردید.

در سالهای اولیه ی تاسیس فرودگاه شهید آسیایی شرکتهای هواپیمایی بسیاری در آن مشغول بکار بودند که می توان از میان آنها به شرکت کی ال ام هلند و بریتیش ایرویز انگلستان اشاره کرد. این دو شرکت در اوایل بیشترین فعالیت و خدمات را در این فرودگاه ارایه می‌کردند اما بعدها پس از ملی شدن صنعت نفت و تشکیل وزرات نفت در ایران و به دنبال آن خرید چندین فروند هواپیما برای این وزارت خانه، این هواپیماها نیز در کنار سایر شرکتهای موجود ارائه خدمات در مسیرهای متعددی را به دست گرفتند.

این فرودگاه که تا امروز بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است؛ نخستین بار به مناسبت تولد ۱۰۰ سالگی اولین فرودگاه خاورمیانه و همزمان با یکصدمین سالگرد تاسیس صنعت نفت در ایران، در تاریخ ۷ آبانماه سال ۱۳۸۷ با تخصیص مبلغی بالغ بر ۵ میلیارد تومان از سوی وزارت نفت، تصمیم به مرمت و بازگشایی شد.

به گزارش باشگاه روزنامه نگاران مسجدسلیمان ، عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان در حاشیه جلسه شورای ورزش این استان در آذر ماه سال ۱۳۹۴ اظهار کرده است: “فرودگاه مسجدسلیمان که بازسازی آن از سال ۱۳۸۶ آغاز شده است هم اکنون با دست خالی آماده بهره‌ برداری است؛ ما در این کار ‌با کمک دستگاه‌های مربوطه توانستیم فرودگاه را آماده کنیم و این موضوع به خوبی نشان می‌دهد‌ اگر دستگاه‌های اجرایی با یکدیگر همکاری کنند بسیاری از کارها به آسانی انجام خواهد شد و بر مشکلات و کمبودها فائق می‌شویم”.

وی همچنین خاطرنشان کرده است: “مدیرانی موفق هستند که این سختی‌ها را به پایان رسانده و کسی موفق‌تر است که ورزیده‌ تر و باهوش‌ تر باشد و در شرایط محرومیت‌ها به اوج دست یابد.این نکته نیز شایان ذکر است که وزارت نفت ۱۰ میلیارد تومان و استانداری ۱۵ میلیارد تومان برای احداث فرودگاه مسجدسلیمان اختصاص داده‌اند. در ابتدا تمایل شرکت نفت براحداث یک سازه ی موقت بوده است اما به آن ها اعلام کردیم که غیرممکن است. این سازه باید ابدی باشد چون قرار است کارگاه‌های زیادی احداث کنیم و به ‌خصوص برای احداث راه‌آهن اتصالی خوزستان به چهارمحال و بختیاری، باید کارشناسان بسیاری وارد مسجدسلیمان شوند”.

masjed2masjed3نمایی از فرودگاه مسجدسلیمان (فرودگاه شهید آسیایی)

جالب است بدانید شرکت هواپیمایی نفت یکی از قدیمی ترین شرکتهای هواپیمایی در کشور است. این شرکت که توابع متعددی از جمله شرکت حمل و نقل هوایی نفت را در اختیار دارد؛ هم اکنون دارای ۷ فروند هواپیمای مسافربری تی.او، فوکر ۵۰ و فوکر ۱۰۰ است و یکی از ۴ فروند فوکر ۱۰۰ خود را مسجد سلیمان نامگذاری کرده است. شاید مهمترین علت این نامگذاری ساکنان مسجد سلیمان بوده باشند که  سال های متمادی شاهد فرود وبه هوا خواستن هواپیماهای این شرکت هواپیمایی ازاین فرودگاه بوده اند. این هواپیما با ریجستری EP-MIS در بین هواپیماهای کشور شناخته می شود.

naft

وزارت نفت در اکثر مناطق و شهرهای نفت خیز و گاز خیز کشور از جمله مسجد سلیمان، آقاجاری، گچساران، ماهشهر، عسلویه ، لاوان، بهرگان، سیری و خارگ فرودگاه دارد. هواپیماهای این شرکت هواپیمایی در شهرهای اهواز، شیراز، اصفهان و خارگ ایستگاه دارند و علاوه بر این شهر ها و مناطق عملیاتی به شهرهای مشهد و تبریز نیز پرواز انجام می دهند. از ویژگی های برجسته ی فرودگاه مسجد سلیمان موقعیت جغرافیایی  آن است که به گفته یکی از هوانوردان با سابقه کشور در جهان کم نظیر است. از آن جهت که اغلب فرودگاه ها در مناطق مختلف، در بستر و هم سطح شهرها احداث شده اند؛ در حالی که فرودگاه مسجد سلیمان به علت تپه ای بودن منطقه در بالای شهر قرار گرفته و از این دست فرودگاه ها در جهان کمتر دیده می شود.

در آخر و به طور خلاصه این فرودگاه با مشخصات: ارتفاعی ۵۴۴۰ پا (۱۶۵۸ متر)، مختصات  ۳۲° ۰′ ۸٫۵۴″ N, 49° ۱۶′ ۱۳٫۳۱″ E و اعشاری ۳۲٫۰۰۲۳۷۲°, ۴۹٫۲۷۰۳۶۴° دارای باند آسفالته با طول ۴۶۵۶ پا (۱۴۱۹ متر) روزگاری یکی از ارزشمندترین دست آوردهای ایران در صنعت هوایی و همچنین صنعت نفت به شمار می رفته است.

برای تهیه بلیط ارزان هواپیما و سفر به این شهر زیبا می توانید به سامانه خرید اینترنتی بلیط قاصدک۲۴ مراجعه کنید.

پاسخ دهید

*