مقاصد توریستی بزرگ و زنگ خطرها برای نابودی

VeniceItaly-jpg

گردشگری پایدار یا اکوتوریسم امروز توجه بسیاری را به خود جلب کرده، نه تنها آنها که دغدغه های محیط زیستی دارند، بلکه بسیاری از آژانس ها و برگزار کنندکان تور. هر چند که رشد گردشگری در دهه های اخیر یک اتفاق مثبت است و باید آن را به فال نیک گرفت، اما در این میان نباید از مقاصد توریستی که یادگار سده ها و هزاره های دور هستند، غافل ماند. به همین دلیل بسیاری از فعالان محیط زیست هر از گاهی توجه ها را به سوی مکان های توریستی که از حجم زیاد گردشگر آسیب دیده اند، جلب می کنند. متاسفانه ۷ مکانی که قاصدک ۲۴ برای شما فهرست کرده، بیش از همه مورد بی مهری ها قرار گرفته اند.

 

تاج محل در هند

در اوایل سال ۲۰۱۱ تاج محل اعلام کرد که به خاطر چرخش ساختمان چوبی پایه ، احتمال تعطیلی آن می رود. آنها پیش بینی کرده بودند که اگر اقدامات ضروری انجام نشود، این بنا بدون شک در طی پنج سال آینده بسته خواهد شد. هر چند که این بنای ۳۵۸ ساله همچنان درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز نگاه داشته، خطر تعطیلی هنوز به قوت خود باقی است.

taj-mahal

 

در سال ۲۰۱۳ هم یونسکو اعلام کرد که این بنا در سال ۲۰۱۷ به خاطر آلودگی هوا و تماس های انسانی که منجر به فرو ریختن بنا می شود، برای همیشه بسته خواهد شد. در نتیجه بازدیدکنندگان می توانند از راه دور به تماشای بنا پرداخته و رفتن به داخل فقط محدود به کارگران و مرمت گران شده است.

 

ونیز در ایتالیا

ونیز در حال غرق شدن است یا به عبارت دقیق تر سطح آب دریا در حال بالا آمدن و غرق کردن کانال ها است. از همین رو نه تنها سیل در این منطقه در سال های اخیر به اتفاقی عادی تبدیل شده، بلکه بر اساس مطالعات شهر به تدریج بر اثر نشست، به سمت شرق تمایل پیدا کرده است. به نظر می رسد این رخداد حاصل قرن ها فشردن زمین با ساخت و ساز، بیرون کشیدن آب از زمین و انتقال آن باشد. همچنین تخمین زده می شود که ونیز هر سال در حدود یک یا دو میلیمتر نشست کند. هر چند که برنامه هایی در شهر برای ساخت دیوارهای ضد سیلاب در دست اجرا است، اما حجم زیاد گردشگران و تماس های انسانی به بدتر شدن مشکل کمک می کند.

 

VeniceItaly-jpg

 

صخره های مرجانی بزرگ

یک مقاله جنجال برانگیز در اکتبر ۲۰۱۶، صخره مرجانی بزرگ را یک مکان نابود شده اعلام کرد. هر چند که بسیاری از دانشمندان واکنش خوبی به این مقاله نداشتند، برخی هم آن را شایسته توجه دانستند. اگرچه مرجان ها خود از بین نرفته اند اما نابودی آنها به مرز هشدار دهنده ای رسیده است. به گونه ای که ۹۳ درصد مرجان ها به خاطر تغییرات شدید اقلیمی، نور و تغذیه دچار فرسایش شده اند.

 

چگونه سفری سبز را تجربه کنیم؟

سفر بدون پلاستیک؛ مهربانی با محیط زیست

وقتی گردشگران بلای جان می شوند

GreatBarrierReef-jpg

 

شاید بد نباشد بدانید که برخی از این تهدیدات از تماس های انسانی و روغن های به جا مانده از پوست ما متوجه مرجان ها می شود. علیرغم اینکه دولت استرالیا برنامه ای را برای نجات این مرجان ها تا سال ۲۰۵۰ پیش بینی کرده، با وجود دو میلیون نفری که سالانه در سواحل مرجانی شنا می کنند، اجرایی کردن این برنامه اندکی دشوار به نظر می رسد.

 

پوتوسی (Potosi) در بولیوی

زباله کمترین چیزی است که می توانید در پوتوسی ببینید. این شهر که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده، به چند دلیل شناخته شده است: نخست یکی از مرتفع ترین شهرهای جهان، دوم یک منطقه مهم معدن نقره و سوم یکی از آلوده ترین شهرهای جهان. ضمن اینکه نوعی بی تفاوتی نسبت به ریختن زباله در این شهر وجود دارد، معدن نیز موجد آلودگی در آب شهر شده است. به گونه ای که سرب، آرسنیک، سولفور و کلسیم به آب شهر رسوب می کنند. تورهای معدنی هم بین بازدیدکنندگان محبوب بوده و آلودگی را دو چندان می کنند.

 

potsoi

 

 

ماچو پیچو در پرو

اینکا ترِیل یا مسیر اینکا مورد علاقه بسیاری از گردشگران در جهان است و بالا رفتن تا قله ۷۹۷۰ پایی آن خیلی ها را به هیجان می آورد. اما حجم این هیجان به حدی است که این مسیر در فوریه هر سال برای تعمیر خرابی های ایجاد شده، بسته می شود. البته این اتفاق در فصل بارانی سال هم می افتد چرا که مسیر برای مسافران بیش از پیش خطرناک می شود.

 

machu-picchu-

 

از آنجایی که فرسایش در این مسیر به خوبی مشهور است، هر ساله با بسته شدن آن به روی مسافران شایعاتی در مورد بسته شدن همیشگی بنا به گوش می رسد. اگرچه ماچو پیچو خود بسته نمی شود، مسیر اینکا بار بیشتر این تهدیدات زیست محیطی را به دوش می کشد.

 

رنگارنگ ترین پدیده های طبیعی دنیا

رازهایی درباره دیوار چین

اگر به قطب جنوب سفر می کنید، این قوانین را رعایت کنید

 

دیوار بزرگ چین

معضل دیوار چین بسیار نگران کننده تر از آن است که فکر کنید. این دیوار در حال فروریختن است! با در نظر گرفتن اینکه چگونه سالانه ده میلیون نفر به سوی این دیوار سرازیر می شوند، می توان به عمق فاجعه پی برد. نه تنها برخی قسمت های این دیوار در اثر گرافیتی آسیب دیده اند، بلکه زباله های به جا مانده از مسافران هم به این دیوار لطمه زده است. از آنجایی هم که هیچ ممنوعیت آشکاری برای این اقدامات وجود ندارد، قانونمند کردن موضوع کار دشواری است.

 

Great_Wall_China

 

بطری ها و غذاهای باقی مانده از جشن هایی که در این دیوار برگزار می شود هم معضل کوچکی نیست. به نظر می رسد تلاش برای ایجاد تعادل بین گردشگری و اجازه دادن به مردم برای لذت بردن از این دیوار با صدمه نزدن به آن یک چالش برای مقامات چینی باشد. آن هم دیواری که طول آن چیزی در حدود ۱۳ میلیون مایل است.

 

قطب جنوب

اکوتوریسم شکننده قطب جنوب همچنان در معرض تهدید قرار دارد؛ اما نه فقط توسط تغییرات اقلیمی بلکه به واسطه توریسم. سفر به یخچال های این منطقه به خاطر دورافتاده بودن، نیازمند سفرهای هوایی و سفر با قایق است. در نتیجه آلاینده های ناشی از این سفرها معضل تغییرات اقلیمی را شدت بخشیده است. علاوه بر این گونه های مهاجمی مانند بذر گیاهان یا حشراتی که توسط توریست ها به این منطقه آورده شده اند، دردسرهایی را به وجود آورده اند.

 

antarctia

 

 

نگرانی دیگر در مورد آثار گردشگری بر روی حیات وحش منطقه است. برای مثال پرندگان پس از تخمگذاری مجبورند به خاطر حجم زیاد جمعیت لانه های خود را رها کنند. هر چند که گردشگری به قطب می تواند فرصتی برای گفتگو در مورد تهدیدات باشد، اما هنوز راه  زیادی تا رسیدن به این هدف در پیش است.  بر اساس آمارها در سال های گذشته رشد گردشگری به این منطقه به ۱۴ درصد رسیده که برای چنین مکان دورافتاده ای رقم قابل توجهی است.

 

منبع: tripsavvy.com

پاسخ دهید

*