مشهورترین سیاحان تاریخ؛ کاشفان ناشناخته ها

captain-hook

“کارل ساگان” فضانورد بزرگ آمریکایی زمانی گفته بود: “من نمی دانم به کجا می روم، هر جا که می روم در مسیر خودم هستم”. هر چند که کارل ساگان این جمله را بدون هیچگونه ارتباطی با سفر بر زبان رانده بود، اما بین این کلمات و سفر حلقه ارتباطی وجود دارد که ما را به کشف ناشناخته ها مصمم می سازد. قاصدک ۲۴ برای شما نام آنهایی را گردآورده که به ندای درونشان برای کشف دنیای پیرامون خود پاسخ داده اند، شاید بدون علم به اینکه سفر آنها فرهنگ ها و تمدن های گوناگون را با یکدیگر پیوند خواهد داد.

 

مارکو پولو

مارکو پولو، تاجر و سیاح ونیزی است که مشهورترین اثرش؛ سفرهای مارکو پولو؛ داستان سفرهای حماسی او را روایت کرده و فرهنگ جنوب آسیا را به اروپایی ها نشان می دهد. مارکو که سفرهای خود را در ۱۷ سالگی به همراه پدر و عمویش آغاز کرد، به مدت ۲۴ سال پیش از بازگشت به ونیز و مستند کردن سفرهایش، به پادشاهی ها و کشورهای کوچک زیادی سفر کرد.

 

جان کابوت

جان کابوت که در ایتالیا او را با نام جیووانی کابوتو می شناسند، نخستین کاشف اروپایی بود که مدعی برقراری ارتباط با ساکنان آمریکای شمالی بود. به نظر می رسد که کابوت در سال ۱۴۹۷ قدم به سرزمین نیوفاندلند گذاشته و سه گروه را راهی سرزمین اصلی قاره آمریکا کرد. هر چند که موفقیت این اقدام هنوز نیز توسط بسیاری از محققان مورد سئوال است.

 

کریستوفر کلمب

کریستوفر کلمب که به عنوان کاشف آمریکا به شهرت رسید، یک دریانورد، کاوشگر و شهروند جنوای ایتالیا بود. وی در سال های حکمرانی اسپانیا، چهار سفر طولانی و دشوار را به سراسر دنیا به انجام رساند. در آخرین سفر دریایی خود و به هوای کشف هند و ژاپن بود که او در سرزمینی که امروزه آمریکا نامیده می شود، پا به خشکی گذاشت. اگرچه کلمب نخستین کسی نبود که قدم به آمریکای امروزی گذاشته بود، سفر او در واقع حامل تأثیرات اروپا بر روی این قاره بود. چهار سفر این کاوشگر جاه طلب و مصمم، برای بسیاری در جهان منبع الهام شد.

 

christopher-columbus-3

 

ابن بطوطه

ابن بطوطه که بزرگ ترین سیاح تاریخ شناخته می شود، یک کاوشگر اهل موروکو بود که شرح سفرهایش با نام”رحله” به شهرت رسید. بطوطه برای بیش از ۴۰ سال، به سراسر شاخ آفریقا، خاورمیانه، جنوب آسیا و بالاخره چین سفر کرد. جالب است بدانید که او یک ربع قرن بعد به موروکو بازگشت و تا آن زمان نیمی از خانواده خود را از دست داده بود. شرح جامع سفرهای او به این مکان ها، راهنمای مورخان و سیاحان بسیاری بوده است.

 

ibn-battuta-1

 

آمِریگو وِسپوچی

وسپوچی کاوشگری بود که دنیای جدید آمریکا را به واسطه برزیل کشف کرده و آنها را به عنوان زمین های بزرگی بنا نهاد که هیچ ارتباطی با آسیا نداشتند. چهار سفر وی که در طول ۵ سال به انجام رسید، او را به سیاحی افسانه ای بدل کرد.

 

ژوان زانگ Xuanzang

ژوان زانگ؛ راهب، دانشمند و مترجم نامدار چینی، در تاریخ جنوب آسیا سیاحی شناخته شده است که فرهنگ های هندی و چینی را به یکدیگر پیوند داد. اما شهرت او بیش از هر چیز مرهون سفر ۱۷ ساله او از چین به بسیاری از پادشاهی های شبه قاره هند بود. سفری که ظاهرا بعدها منبع الهامی برای نگارش رمان”سفری به غرب” نوشته وو چنگن شد. آنگونه که در کتاب ها آمده، ژوان زانگ خوابی دیده بود که او را برای سفر به هند متقاعد کرده بود. شاید همین خواب هم بود که او را به یکی از مشهورترین سیاحان تاریخ بدل کرد.

 

فردیناند ماژلان

ماژلان این سیاح جسور و کاوشگر بی باک اهل پرتغال الهام بخش سفرهای هند شرقی بود که سرانجام نخستین سفر دور دنیا را کلید زد. سفرهای ماژلان به سراسر اقیانوس آرام، راه را برای گروه های دیگر هموار کرد. نام مشهور تنگه ماژلان نیز درست بعد از سفرهای او بر تنگه های ای منطقه گذاشته شد.

 

بارتولومیو دیاز

دیاز که یک کاوشگر پرتغالی بود، نخستین فرد در میان تمام کاوشگران عصر خود بود که سفرهای دشواری را به سراسر قاره آفریقا انجام داده و برای نخستین بار نیز به جنوبی ترین بخش آن قدم گذاشت. اگرچه دیاز قصد داشت از راه دریا عازم هند شود، به خاطر شورش خدمه کشتی مجبور به بازگشت شده و در راه بازگشت به صورت اتفاقی دماغه امیدنیک را کشف کرد.

 

ژاکوس کارتیر

کارتیر دریانوردی بزرگ بود که نخستین سفر اروپایی خود را به دورافتاده ترین سرزمین کسف نشده انجام داد؛ سرزمینی که ما امروزه با نام کانادا می شناسیم. وی همچنین نخستین اروپایی بود که نقشه زمین های کانادا را ترسیم کرده و زبان فرانسوی را با خود به این سرزمین آورد؛ زبانی که امروز نیز به عنوان دومین زبان کانادا شمرده می شود.

 

هرودت

هرودت این مورخ یونانی که ما او را به نام پدر تاریخ می شناسیم، یکی از کسانی بود که در عصر خود بیشترین سفر را انجام داده بود. روایت های او از سفر به آسیا، یونان، روم و مصر؛ بینش هایی را مقابل دیدگان بسیاری گشود.

 

herodut

 

واسکو دو گاما

واسکو دو گاما سیاح و کاوشگر پرتغالی نخستین کسی بود که به خطوط ساحلی هند رسید؛ خطوطی که شبه قاره هند را از مسیر دریا به اروپا وصل می کرد. این سفر شجاعانه و کشف او در واقع به این معنی بود که اروپایی ها برای گسترش دامنه امپراتوری خود دیگر مجبور به عبور از شبه جزیره عربستان یا دریای مدیترانه نبودند. گاما همچنین به محض قدم گذاشتن به کالیکوت؛ شهری در جنوب هند، اسپایس روت Spice Route را افتتاح کرد و نخستین ارتباط با سرزمین های ساحلی هند را برقرار کرد.

 

کاپیتان جیمز کوک

کوک یک کاوشگر، دریانورد، نقشه کش و کاپیتان در نیروی دریایی سلطنتی بود. سفرهای او منجر به کشف ساحل شرقی استرالیا و هاوایی شد. کوک به عنوان دریانوردی که در جنگ های هفت ساله نیز حضور داشت، هزاران مایل را در سراسر سرزمین های ناشناخته جهان به دریانوردی پرداخت و نقشه جزیره ها از نیوزیلند تا هاوایی را ترسیم کرد.

 

captain-hook

 

منبع: blog.guesthouser.com

 

پاسخ دهید

*