مدارک لازم جهت دریافت ویزای کشورهای مختلف

همانطور که می دانید دریافت ویزا مستلزم طی مراحلی است که شاید در ظاهر پیچیده به نظر برسد اما اگر با برخی از واژه‌ها و اصطلاحات تخصصی لازم در این زمینه آشنا باشید، می توانید این مراحل را در کوتاهترین زمان ممکن و بدون اشتباهاتی که می تواند منجر به محرومیت از ارائه ی درخواست مجدد شود، طی کنید.
در ادامه به بررسی مراحل دریافت ویزا از چند مقصد گردشگری محبوب ایرانیان می پردازیم؛ با قاصدک24 همراه باشید.

1- آذربایجان:

ویزای آذربایجان از نوع ویزاهای 30 روزه و توریستی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، یک روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت با شش ماه اعتبار و دو قطعه عکس رنگی ۴*۳ (با زمینه روشن که شبیه به چهره‌ فعلی متقاضی باشد).

2- آفریقای جنوبی:

ویزای آفریقای جنوبی از نوع ویزاهای عادی سینگل است و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، هفت الی ده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ دو قطعه عکس ۴*۳+ تاییدیه حساب بانکی ( با حداقل مانده ۱۰ میلیون تومانی)+ گواهی اشتغال به کار+ کپی شناسنامه (ترجمه شده) و فرم مشخصات فردی.

* حضور مسافر در سفارت، جهت مصاحبه الزامی می باشد.

3- اروپا / شنگن:

ویزا برای کشورهای اروپایی / شنگن از نوع ویزاهای عادی سینگل است و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، ده الی چهارده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشورها نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ دو قطعه عکس رنگی پشت زمینه سفید (سایز عکس با توجه به نوع سفارت خانه ها متغیر می باشد)+ اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی+ گواهی اشتغال به کار+ سند مالکیت ( کلیه مدارک با ترجمه رسمی به غیر از سفارتخانه فرانسه ) + پرینت حساب بانکی ( به ازای هر نفر ۴۰ میلیون تومان با مهر و امضا شعبه)+ مشخصات فردی و بیمه تامین اجتماعی از محل اشتغال.

* حضور مسافر در تاریخهای تعیین شده از سوی سفارت، جهت مصاحبه حضوری الزامی می باشد.

4- ازبکستان:

ویزای ازبکستان در انواع ویزاهای 15 روزه توریستی عادی، 15 روزه توریستی فوری و یک ماهه قابل درخواست است و تحویل آن به ترتیب چهارده، هفت و بیست روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ دو قطعه عکس+ رزرو هتل+ گواهی اشتغال به کار و تاریخ شروع ویزا (مطابق با تاریخ سفر).

5 – استرالیا:
ویزای استرالیا از نوع ویزاهای عادی سینگل است و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، پانزده الی بیست روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

کلیه مدارک همان مدارک ویزای شنگن است با این تفاوت که مسافر به طور حتم می بایست  ۱ یا ۲ ویزای شنگن در پاسپورت خود داشته باشد.

6 – اکراین:

دریافت ویزای اکراین از تاریخ ارائه ی مدارک، پانزده روز کاری زمان می برد و نیازمند مدارک زیر است:

اصل پاسپورت+ اصل شناسنامه+ پرینت مانده حساب ( به ازای هر نفر ۱۵ میلیون تومان)+ گواهی اشتغال به کار ( به زبان فارسی) و فرم مشخصات فردی.

7 – اندونزی:

ویزای اندونزی از نوع ویزاهای عادی است و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، هفت الی ده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ دو قطعه عکس  ۴*۳ + کپی کارت ملی+ کپی شناسنامه ( صفحات اول و دوم)+ گواهی حساب بانکی ( به لاتین)+ بلیط هواپیما و واچر هتل.

8- برزیل:

ویزای برزیل از نوع ویزاهای عادی است و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، هفت الی ده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ دو قطعه عکس+ ترجمه تمام صفحات شناسنامه+ گواهی اشتغال به کار ( به لاتین) و پرینت حساب بانکی ( گردش ۳ ماهه حساب با حداقل موجودی ۲۰ میلیون تومانی به لاتین).

9 – بلغارستان:

ویزای بلغارستان از نوع ویزاهای عادی است و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، هفت الی ده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ دو قطعه عکس  ۴*۳ + کپی کارت ملی+ کپی شناسنامه ( صفحات اول و دوم)+ گواهی حساب بانکی (به لاتین)+ بلیط هواپیما و واچر هتل .

* حضور مسافر به جهت انگشت نگاری در تاریخ تعیین شده از سوی سفارت الزامی می باشد.

10- تاجیکستان:

ویزای تاجیکستان در انواع ویزاهای یک ماهه عادی، یک ماهه فوری، یک ماهه دانشجویی و یک ماهه تجاری قابل درخواست است و تحویل آن به ترتیب هفت الی ده، دو الی سه، هفت الی ده و هفت الی ده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ دو قطعه عکس۴*۳ و  مشخصات فردی.

11 – تایلند:

ویزای تایلند در دو نوع عادی سینگل و 6 ماهه مولتی قابل درخواست است و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، سه الی چهار روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ یک قطعه عکس تمام رخ رنگی+ کپی شناسنامه+ کپی کارت ملی+ مشخصات فردی+ آدرس ایمیل مسافر+ تمکن مالی+ رزرو هتل+ بلیط هواپیما و تسویه کامل.

* حضور مسافر در ایران الزامی است.
* در صورت عدم صدور ویزا، هزینه پرداخت شده، توسط سفارت مسترد نخواهد شد.

12 – ترکمنستان:

ویزای ترکمنستان در انواع ویزاهای توریستی عادی، توریستی نیمه فوری و توریستی فوری قابل درخواست است و تحویل آن به ترتیب بیست، پانزده و ده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ دو قطعه عکس ۶*۵ + مشخصات فردی و تسویه کامل.

* جهت رجیستر در ترکمنستان، رزرو هتل و ارائه دو قطعه عکس ۶*۵ الزامی است.
* در صورت داشتن ویزای قبلی ترکمنستان در پاسپورت سابق خود، حتما کپی آنرا ارسال کنید.
* ویزای این کشور به مقصد عشق آباد صادر می شود لذا جهت سفر به سایر شهرها می بایست هنگام درخواست ویزا، نام شهر مورد نظر خود را به صورت کتبی ذکر نمایید.
* مرز ورودی نیز مرز باجگیران می باشد.

13 – ترکیه:

برای سفر به این کشور نیازمند دریافت ویزا نیستید و تنها با در دست داشتن اصل پاسپورت خود با شش ماه اعتبار می توانید وارد خاک ترکیه شوید.

14 – چین:

ویزای چین در انواع ویزاهای توریستی گروهی عادی، توریستی گروهی فوری و توریستی انفرادی عادی قابل درخواست است و تحویل آن به ترتیب هفت، هفت و سی روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت (داشتن ۳صفحه خالی الزامی است)+ دو قطعه عکس رنگی ۴*۶ تمام رخ با زمینه سفید بدون عینک ( عکس ارسالی می بایست کاملا با عکس پاسپورت متقاضی منطبق باشد)+ کپی شناسنامه ( صفحات اول و دوم با نام همسر و فرزندان و در صورت تجرد به همراه نام والدین)+ مشخصات کامل فردی (شامل آدرس منزل و محل کار با ذکر کدپستی و شماره ثابت و همراه) و گواهی تمکن مالی (حداقل ۱۰میلیون تومان به انگلیسی).

* ویزای توریستی انفرادی عادی، نیازمند شرط تمکن مالی نیستند.
* تعداد افراد جهت دریافت ویزای گروهی، حداقل ۵ نفر است.

15 – دبی:

ویزای دبی در انواع ویزاهای 14 روزه عادی، 14 روزه فوری، یک ماهه عادی، 3 ماهه سینگل، 3 ماهه مولتی و14 روزه عادی جهت اتباع خارجی قابل درخواست است و تحویل آن به ترتیب شش الی هفت، دو، هفت، پنج، پنج و شش الی هفت روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اسکن رنگی پاسپورت+ چک ضمانت و تسویه کامل.

* مبنای محاسبه روز کاری جهت تحویل ویزا، از روز بعد از دریافت مدارک خواهد بود.
* اعتبار ویزای یک ماهه، غیر قابل تمدید است.

16-  روسیه:

ویزای روسیه در انواع ویزاهای 15 روزه توریستی عادی، 15 روزه توریستی فوری، یک ماهه تجاری عادی، یک ماهه تجاری فوری، 3 ماهه تجاری سینگل عادی، 3 ماهه تجاری سینگل فوری، 3 ماهه تجاری دبل عادی، 3 ماهه تجاری دبل فوری و یک ساله تجاری مولتی قابل درخواست است و تحویل آن به ترتیب هشت، سه، بیست، پانزده، بیست، پانزده، بیست، پانزده و بیست و پنج الی سی روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ یک قطعه عکس ۴*۳+ تسویه کامل+ مشخصات فردی + اوکی بلیط هواپیما رفت و برگشت.

* رزرو هتل برای ویزاهای توریستی الزامی است.
* ویزا طبق تاریخ بلیط صادر می گردد.
* بلیط هواپیما خود را می بایست از مبدا تهران به مقصد مسکو خریداری نمایید، توجه کنید در صورت ورود به هر شهر دیگری از روسیه به جز مسکو، دچار مشکل و دیپورت خواهید شد.
* درخواست ویزای تجاری یکساله، نیازمند ارائه ی آزمایش ایدز و مصاحبه است.

17- ارمنستان:

برای سفر به این کشور نیازمند دریافت ویزا نیستید و تنها با در دست داشتن اصل پاسپورت خود با شش ماه اعتبار می توانید وارد خاک ارمنستان شوید.

18 – ژاپن:

ویزای ژاپن از نوع ویزاهای توریستی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، پانزده الی بیست روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل گذرنامه با ۷ ماه اعتبار+ یک قطعه عکس ۵*۴ پشت زمینه سفید+ کپی ازتمام صفحات شناسنامه ( ترجمه شده)+ گواهی اشتغال به کار ( ترجمه شده)+  کپی از جواز کسب یا روزنامه رسمی ( ترجمه شده) و پرینت حساب بانکی ۳ ماهه اخیر ( به ازای هر نفر حداقل ۴۰ ملیون تومان).

19 –  سریلانکا:

برای سفر به این کشور نیازمند دریافت ویزا نیستید و تنها با در دست داشتن اصل پاسپورت خود با شش ماه اعتبار می توانید وارد خاک سریلانکا شوید.

20 – سنگاپور:

ویزای سنگاپور از نوع ویزاهای عادی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، هفت روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اسکن پاسپورت و یک قطعه عکس زمینه سفید.

21 – عراق:

ویزای عراق از نوع ویزاهای یک ماهه توریستی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، چهار روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت و دو قطعه عکس ۴*۳.

22 – قبرس اروپایی:

ویزای قبرس اروپایی از نوع ویزاهای عادی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، هفت روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ دو قطعه عکس ۶*۴+ گواهی اشتغال به کار ( با ترجمه رسمی)+ پرینت حساب بانکی ۶ ماهه اخیر ( با مهر امضا شعبه و حداقل موجودی ۷ میلیون تومانی) و فرم مشخصات فردی.

23 – قرقیزستان:

ویزای قرقیزستان در انواع ویزاهای 15 روزه توریستی عادی، 15 روزه توریستی فوری، یک ماهه توریستی عادی، یک ماهه توریستی فوری ویک ماهه تجاری قابل درخواست است و تحویل ان به ترتیب بیست، پانزده، بیست، پانزده و پانزده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ یک قطعه عکس و تسویه کامل.

24 – قزاقستان:

ویزای قزاقستان در انواع ویزاهای یک ماهه توریستی عادی، یک ماهه توریستی فوری، دو ماهه توریستی دوبار ورود عادی، دو ماهه توریستی دوبار ورود فوری، یک ماهه تجاری عادی و سه ماهه تجاری سه بار ورود قابل درخواست است و تحویل آن به ترتیب پانزده، ده، پانزده، ده، پانزده و پانزده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ یک قطعه عکس۴*۳ + تکمیل فرم مربوطه+ مشخصات پرواز و نام هتل محل اقامت در قزاقستان و تسویه کامل.

* در صورت عدم اقامت در هتل، مسافر  می بایست طی ۴۸ ساعت در اداره پلیس رجیستر شود.
* در ویزاهای ۳ ماهه، در هر بار ورود ۳۰ روز اجازه اقامت وجود دارد.

25 – کره جنوبی:

ویزای کره جنوبی از نوع ویزاهای عادی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، هفت روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل گذر نامه با ۷ ماه اعتبار از تاریخ حرکت+ اصل شناسنامه وکارت ملی+ دو قطعه عکس رنگی پشت زمینه سفید+ گواهی اشتغال به کار و پرینت حساب بانکی ۳ ماهه اخیر ( با مهر و امضا بانک).

26- کوبا:

ویزای کوبا از نوع ویزاهای عادی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، هفت روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ دو قطعه عکس+ گواهی حساب بانکی و گواهی اشتغال به کار.

27 – گرجستان:

برای سفر به این کشور نیازمند دریافت ویزا نیستید و تنها با در دست داشتن اصل پاسپورت خود با شش ماه اعتبار می توانید وارد خاک گرجستان شوید.

28 – لبنان:

ویزای لبنان از نوع ویزاهای عادی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، شش روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت و دو قطعه عکس.

29 – مالدیو:

برای سفر به این کشور نیازمند دریافت ویزا نیستید و تنها با در دست داشتن اصل پاسپورت خود با شش ماه اعتبار می توانید وارد خاک مالدیو شوید.

30 – مالزی:

برای سفر به این کشور نیازمند دریافت ویزا نیستید و تنها با در دست داشتن اصل پاسپورت خود با هفت ماه اعتبار می توانید وارد خاک مالزی شوید.

31 – مراکش:

ویزای مراکش از نوع ویزاهای توریستی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، چهارده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

پاسپورت با ۷ ماه اعتبار+ گواهی اشتغال به کار+  کپی شناسنامه و کارت ملی+  دو قطعه عکس+ پرینت حساب بانکی سه ماهه اخیر و فرم مشخصات فردی.

32- ویتنام:

برای سفر به این کشور به صورت گروهی، نیازمند دریافت ویزا نیستید و تنها با در دست داشتن اصل پاسپورت خود با شش ماه اعتبار و یک قطعه عکس می توانید وارد خاک ویتنام شوید و اما در صورت سفر به صورت انفرادی می بایست برای دریافت ویزا اقدام به ارائه ی درخواست نمایید که تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، پانزده روز کاری به طول می انجامد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ گواهی اشتغال به کار (به زبان انگلیسی) یا تمکن مالی+ کپی شناسنامه و کارت ملی+ فرم مشخصات فردی و یک قطعه عکس.

33 – هنگ کنگ:

ویزای هنگ کنگ از نوع ویزاهای توریستی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، شصت روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اسکن رنگی پاسپورت (با اعتبار حداقل ۸ ماه)+ تمکن مالی (بالای ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان به صورت حسابهای ارزی و ریالی به انگلیسی)+ گواهی اشتغال به کار ( به انگلیسی با قید سمت و حقوق ماهانه به دلار و تاریخ شروع به کار)+ دو قطعه عکس ۶*۴ زمینه سفید و کپی ویزاهای قبلی هنگ کنگ مسافر( در صورت موجود بودن).


34 – هند:

ویزای هند از نوع ویزاهای عادی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، هفت الی ده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت+ دو قطعه عکس3*4 جدید و کپی شناسنامه ( صفحات اول ودوم).

* درج امضاء مسافر در پاسپورت الزامی می باشد.
* حضور مسافر جهت انگشت نگاری در تاریخ تعیین شده از سوی سفارت ضروری است.

35 – یونان:

ویزای یونان از نوع ویزاهای عادی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، ده الی چهارده روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

کلیه مدارک، همان مدارک ویزای شنگن است.

36 – کانادا:

ویزای کانادا از نوع ویزاهای عادی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، بیست الی بیست و پنج روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

اصل پاسپورت های جدید و قدیمی (صفحه اول و صفحاتی که مهر ورود و خروج یا ویزا دارند، حتما باید اسکن شوند)+ ترجمه شناسنامه+ ترجمه سند ازدواج ( اگر زوجی باهم اقدام به سفر می کنند)+ تکمیل فرم درخواست ویزا Application form))+ تکمیل فرم اطلاعات خانوادگی Family Information))+ یک قطعه عکس ۳٫۵ در ۴٫۵ رنگی زمینه سفید+ ترجمه سند ملکی ( در صورت وجود)+ ترجمه مدارک شغلی ( برای صاحبان مشاغل شامل جواز کسب، روزنامه رسمی و آخرین آگهی تغییرات و تصمیمات، پروانه طبابت، پروانه نظام مهندسی و یا پروانه بهره وری+ ارائه ی گواهی اشتغال به کار، سه فیش حقوقی آخر و حکم کارگزینی یا حکم بازنشستگی برای کارمندان)+ گردش حساب سه ماهه آخر (حسابی که درآمد ماهیانه به آن واریز می گردد)+ گواهی تمکن مالی (Bank Statement – به زبان انگلیسی ممهور به مهر امور بین الملل بانک)+ دعوتنامه به همراه مدارک مالی و کارت شناسایی فرد دعوت کننده و مدارک اثبات رابطه خویشاوندی دعوت شونده با دعوت کننده (در صورت نبود دعوتنامه ارائه رزرواسیون هتل الزامی است)+ رزرو بلیط هواپیما رفت و برگشت به کانادا+ رضایت نامه کتبی والدین برای خروج فرزند ( درصورتی که فرزند زیر ۱۸ سال آنها به تنهایی یا به همراه یکی از والدین سفر می کند) و داشتن دو ویزای شنگن در پاسپورت.

37 – فیلیپین:

ویزای فیلیپین از نوع ویزاهای عادی می باشد و تحویل آن از تاریخ ارائه ی مدارک، هفت روز کاری زمان می برد. برای دریافت ویزای این کشور نیازمند مدارک زیر هستید:

پاسپورت (با حداقل ۹ ماه اعتبار)+ یک قطعه عکس ۴*۳ و گواهی تمکن مالی ( به زبان لاتین).

* حضور مسافر در سفارت در زمان تعیین شده  الزامی می باشد.

لازم به ذکر است با اینکه متن فوق براساس آخرین اطلاعات موجود از سفارتخانه ها گردآوری و تنظیم گشته اما احتمال وجود مغایرت در برخی از موارد ممکن و اجتباب ناپذیر است، لذا توصیه می گردد قبل از اقدام به سفر، جهت دریافت اطلاعات کاملتر به سفارت کشور مربوطه مراجعه فرمایید.

قاصدک24 سفری امن و راحت را برایتان آرزومند است.