محبوب‌ترین سنت‌های مردم ژاپن را بشناسید

jpn1

شاید بتوان ژاپن را مهد سنت های رنگارنگ نامید؛ کشوری که مردمی به شدت پایند به این سنت ها دارد و با وجود پیشرفت‌های گوناگون هنوز از آداب سنتی پیروی می‌کند. ژاپنی ها معتقدند این سنن به زندگی آنها نشاط می‌بخشد و اخلاق، مذهب و باورهای دینی را برای آیندگان محفوظ می‌دارد. برای آشنایی با محبوبترین سنت های ژاپن با قاصدک ۲۴ همراه شوید.

فوکاسا

ژاپنی ها از فوکاسا یا همان شاخه خوش یمن بامبو در فستیوال توکا ابیسو بهره می‌برند. در ماه ژانویه برخی از زیارتگاه‌های ژاپن، بازارهایی برای فروش شاخه‌های تزیین‌شده و شانس‌آور بامبو برپا می‌کنند. این فستیوال ها بیش از نیم میلیون بازدیدکننده دارند و میکوها (زنان خدمتکار در معابد شینتویی) در آن به تزیین شاخه‌های بامبو می‌پردازند.

jpn1

یامایاکی

یامایاکی در لغت به معنای سوختن کوه در آتش است. ژاپنی ها در فستیوال یامایاکی گیاهان روییده بر کوه را پیش از آنکه بهار فرا برسد، می‌سوزانند. این کار صحنه های شگفت انگیزی خلق می‌کند که اغلب با آتش بازی نیز همراه است. یکی از داستانهای قدیمی ریشه این سنت را به مشاجره بر سر زمین‌های باستانی و مشکلات مربوط به گراز‌های وحشی می‌داند.

jpn2

مامه ماکی

جشن ستسوبون که در آخرین شب پیش از شروع بهار برگزار می‌گردد با سنت های جالبی همراه است. ژاپنی ها بر این باورند که روح هستی در این شب به جهان نزدیک‌ می‌شود و شیاطین نیز در این هنگام خود را آشکار می‌سازند. بدین ترتیب والدین در سراسر ژاپن نقاب‌های شیطان (اونی ماسک) بر چهره می‌گذارند تا کودکانشان با پرتاب دانه‌های تف‌داده سویا به سوی آنها، شیطان را از خود دور کنند.

jpn3

موچی

موچی یا همان کیک‌های برنجی محبوب ژاپنی با کوبیدن انواع مختلفی از برنج های چسبناک توسط یک چکش چوبی تهیه می‌شوند. این خمیر چسبناک در انتها به اشکال مختلفی نظیر قطعات مربعی، فرم داده می‌شود و به عنوان مواد اولیه در تهیه غذاهای ساده بسیاری کاربرد دارد. خوردن موچی در ژاپن به شدت رایج و محبوب است و کمتر کسی پیدا می شود که آن را دوست نداشته باشد. ساخت موچی به صورت صنعتی نیز صورت می‌پذیرد با این حال هنوز در برخی مراسم‌ها مانند مراسم سال نو، بسیاری از خانواده‌ها به صورت سنتی موچی درست می‌کنند.

jpn4

اهوماکی

اهوماکی از دیگر سنت های رایج ژاپنی است که در خلال مراسم سستوبون برگزار می‌شود. ژاپنی ها در این آیین به خوردن یک رول کامل سوشی قطعه‌ نشده در جهت شانس فنگ‌شویی می‌پردازند. جالب است بدانید اهوماکی پیشتر تنها در اوساکا رایج بود اما در سال‌های اخیر به سنتی متدوال در میان مردم ژاپن بدل شده است. گفتنی است خوردن سوشی اهوماکی برای خوش یمنی باید در سکوت کامل صورت پذیرد!

jpn5

اونسن

اونسن چشمه های‌ آبگرم مورد علاقه ژاپنی‌ها است. مردم ژاپن معتقدند آب‌های اونسن باید پاک و تمیز بمانند و استفاده‌کنندگان باید قبل از ورود به آن خود را نظافت کرده و خوب بشویند. بنابراین افراد پیش از ورود به اونسن حمام می کنند و چون نباید حوله های خود را به درون آب ببرند و جایی هم برای قرار دادن حوله وجود ندارد، طبق راه‌ حلی سنتی آن را روی سرشان می‌گذارند.

jpn6

سیزا

طریقه ای از نشستن بر روی زمین‌های حصیرپوش ‌ژاپنی، سیزا نام دارند. این گونه نشستن در موقعیت‌های رسمی مانند مراسم‌های مذهبی معابد شینتو به کار می‌رود و روش متداول در هنرهای رزمی است. بد نیست بدانید نشستن به سبک سیزا برای مردم عادی به مدت طولانی سخت و چالش‌برانگیز است و برای افراد مسن‌ و آنهایی که تجربه‌ای در این زمینه ندارند، می‌تواند بسیار مشکل باشد. به دلیل همین سختی ها با اینکه این روش نوعی ادب و احترام به شمار می‌رود افراد مذکور می‌توانند در موقعیت‌های رسمی با وضع راحت‌تری بشینند و این عمل قابل بخشش است.

jpn7

هاتوشی

هاتوشی یکی از سنت های ژاپنی است که در عید سال نو برگزار می‌گردد. در آیین هاتوشی یا همان اولین خورشید، خانواده‌ها هنگام سحر از خواب بیدار می‌شوند و پس از صرف صبحانه‌ای مفصل در مراسمات مذهبی و فعالیت‌های تفریحی شرکت می‌‌کنند.

jpn8

یاکوتا

لباس‌های سنتی و از جنس کتان ژاپنی ها یاکوتا نامیده می‌شود که بسیار نیز گران قیمت است. مردان و زنان با پوشیدن یاکوتای تابستانه در فستیوال ماتسوری فضایی پر نشاط به جشن ها می بخشند و این آیین را گرامی می‌دارند.

jpn9

فوکوبوکورو

فوکوبوکورو در لغت به معنی کیسه شانس است. بر اساس این سنت، کیسه‌ای اسرارآمیز با تعدادی محصول تخفیف‌ دار در آن، هنگام تعطیلات سال نو به خریدار پیشنهاد می‌شود. این کیسه در برخی موارد شامل تخفیف به روی محصولات گرانقیمت است اما بیشتر راهی برای خلاص شدن از اجناس اضافی مغازه‌ها به شمار می رود!

jpn10

مطالب مرتبط

باغ های کیوتو، تکه ای از بهشت زمین

پاسخ دهید

*