عجیب ترین موزه های دنیا

save222

اگر با شنیدن کلمه موزه فکرتان به سوی موزه لوور پاریس یا موزه هنرهای معاصر می رود که از اشیاء و آثار کلاسیک و باارزش انباشته شده است، خواندن مطلب زیر را به شما توصیه می کنیم. این مقاله موزه هایی را در سراسر دنیا به شما نشان می دهد که هیچ نشانی از لبخند ژوکوند یا لوح حمورابی در آن نیست. در حقیقت ارزش این موزه ها در عجیب و جالب توجه بودن آنهاست. برای اینکه بیشتر در مورد این موزه ها بدانید، با قاصدک ۲۴ همراه شوید.
• موزه هنرهای بد: با راه رفتن در این موزه ممکن است این حس به شما دست دهد که شما هم می توانید یک هنرمند خوب و مستعد باشید یا دست کم حس اعتماد به نفستان بالاتر برود. این موزه میزبان آثار هنرمندانی است که احتمالا کارهایشان در هیچ نمایشگاه دیگری به نمایش در نخواهد آمد. مجموعه دائمی این موزه شامل ۵۰۰ اثر بسیار بدی است که تا کنون به آنها هیچ توجهی نشده است. از این میان،۲۵ تا ۳۰ اثر همیشه در معرض دید عموم قرار دارد. جالب است بدانید که این موزه در سال ۱۹۹۴ توسط یک دلال عتیقه به نام “اسکات ویلسون” تاسیس شد. در واقع ویلسون ایده ایجاد این موزه را از یک سطل آشغال بیرون آورد. وقتی یک تابلوی هنری را در یک سطل آشغال پیدا کرد و به قاب آن علاقه مند شد. بنابراین آن را برداشت و به یکی از دوستانش نشان داد. اما دوست ویلسون در کمال تعجب از خود نقاشی هم خوشش آمد و از آن به بعد به دنبال جمع آوری آثار مشابه رفت. او بعدها با کمک ویلسون این موزه را شکل داد که آثار مشابه را در معرض نمایش قرار می دهد. گفتنی است که موزه هنرهای بد در بروکلین در ایالت ماساچوست آمریکا قرار گرفته است.

save8

• موزه بین المللی توالت ها : احتمالا کمتر کسی وقت و علاقه فکر کردن به این موضوع را داشته باشد که توالت ها از کجا آمده اند! اما ظاهرا این موضوع برای برخی آنقدر جالب بوده که آنها را به فکر ایجاد یک موزه از توالت ها انداخته است. از ساده ترین ها که به شکل گلدان های محفظه ای بودند تا توالت های مزین عصر ویکتوریایی، در این موزه به نمایش درآمده اند. باید بدانید که موزه توالت ها که در شهر دهلی هند قرار دارد دارای سه بخش است. بخش اول که مجموعه ای از توالت های دوران باستان در آن نگهداری می شود، آثار به جا مانده از قدیمی ترین تمدن ها از جمله هاراپا، مصر، یونان، کرت و بیت المقدس را در خود جای داده است. در بخش میانه این موزه شما می توانید توالت هایی را ببینید که در طول سال های میانی مورد استفاده قرار می گرفتند. برای مثال، توالت هایی که از شاهان و امپراتوران بزرگ تاریخ به جا مانده است مانند توالت های ملکه ویکتوریا، اکبرشاه، شاه جیپور و غیره. بخش مدرن این موزه شاید جالب ترین قسمت باشد که شما می توانید توالت های جالب و عجیب را در آن ببینید. برای نمونه، توالت اسباب بازی از چین، توالت تلفن همراه از هند، توالت برقی از آمریکا، نمونه ای از بزرگ ترین توالت دنیا از یکی از ایالت های هند و همچنین توالت های فوق مدرن برقی از ژاپن، کره و دیگر کشورها.

save11

• موزه مو: یک سفالگر در شهر آوانوس ترکیه و در یک اتاق غار مانندِ تاریک و کوچک، مجموعه ای را از بریده موهایی از بیش از ۱۶۰۰۰ زن به همراه تکه کاغذهایی حاوی آدرس آنها گردآوری کرده است. او این بریده های مو را بر دیوارهای اتاق آویزان کرده و یک موزه شکل داده است. شاید جالب باشد بدانید که داستان این موزه به سال ۱۹۷۹ بر می گردد. وقتی که مؤسس موزه از یکی از دوستانش که برای همیشه او را ترک می کرد خواست چیزی به عنوان یادگاری به او بدهد. او تکه ای از موی خود را برید و به سفالگر داد و او نیز آن را در مغازه اش آویزان کرد. وی از آن پس داستان آن تکه مو را به بازدیدکنندگان و توریست هایی که از آنجا عبور می کردند می گفت. آنهایی که از این داستان خوششان می آمد هم تکه ای از موی خود را به او می دادند و اینگونه موزه ای از هزاران تکه مو در رنگ های مختلف شکل گرفت. اما نکته جالب توجه این است که این موزه به لطف خلاقیت صاحب خود بازدیدکنندگان بیشتری را به خود می بیند. او هر سال در ماه های ژوئن و دسامبر مسابقه ای برای انتخاب ده موی برتر ترتیب می دهد. به این صورت که از اولین مشتری که به مغازه می آید خواسته می شود تا ده تکیه موی برتر را انتخاب کند. افراد برگزیده می توانند سفری رایگان به آوانوس، شهر سفال و سرامیک ترکیه، داشته باشند و در کارگاه سفالگری او نیز رایگان شرکت کنند.

save222

• موزه رابطه های شکست خورده: اگر کنجکاوید بدانید افراد چه چیزهایی را به عنوان یادگاری از شکست های عشقی خود نگه می دارند، دیدن این موزه در زاگرب پایتخت کرواسی برایتان جالب خواهد بود. موزه رابطه های شکست خورده در سال ۲۰۰۶ شکل گرفته و از بیش از ۳۰ مجموعه تشکیل شده است. این مجموعه ها شامل اشیاء متنوعی است که تداعی کننده خاطرات خوب یا بد برای افراد هستند. همچنین در کنار این اشیاء، روایت ها و داستان های اشخاص از این رابطه ها و از زبان خودشان به چشم می خورد. نکته جالب در مورد این موزه این است که از بازدیدکنندگان نیز خواسته می شود تا هر اثر یا شیئی ای را که برایشان یادآور روابط شکست خورده شان است به این موزه تحویل دهند. به نظر می رسد این کار فرصتی برای فائق آمدن بر اثرات این ناکامی باشد. بنابراین اگر به دیدن این موزه می روید خودتان را برای دیدن هر چیزی آماده کنید؛ از هدایای ولنتیاین گرفته تا نامه های عاشقانه و حتی خوراکی ها! برای مثال برخی از چیزهایی که می توانید در این موزه ببینید یک دسته کلید، یک کتاب سه جلدی از مارسل پروست، یک مجسمه سرامیکی طرح قلب، یک اتو، یک همبرگر پلاستیکی، یک ماشین اسباب بازی کوچک، یک کلاه ملوانی، یک کارت پستال و بسیاری چیزهای دیگر است.

• موزه رمزگشایی از حیوانات: کلمه Cryptozoology در لغت به معنای مطالعه حیوانات پنهان یا ناشناخته است. این موزه که در پورتلند ایالت مارین آمریکا واقع شده، احتمالا توجه کسانی را جلب خواهد کرد که عاشق شخصیت های فیلم های علمی-تخیلی هستند، شخصیت هایی مثل یتی(Yeti) ، غول برفی، یا پاگنده (Bigfoot)، میمون عجیب و غریب غول پیکر. مجموعه این موزه شامل نمونه ها و آثار مصنوعی است که به این موجودات اسطوره ای مرتبط هستد. بازدید از این موزه ممکن است آنقد برایتان جالب باشد که حتی باور کنید همه آن چیزهایی که دارید می بینید وجود خارجی دارند!

save333

• موزه انگل شناسی: هیچ فکرش را می کردید که در دنیا جایی باشد که افراد، برای دیدن گونه های مختلف انگل در شیشه های کوچک به آنجا بروند؟ اما ژاپنی ها مبدع این ایده بوده اند. آنها در توکیو موزه ای تأسیس کرده اند که مجموعه ای از انواع مختلف انگل از کرم روده تا شپش را در آن می توان مشاهده کرد. باید اضافه کرد که این مجموعه شامل ۳۰۰ نمونه است، از جمله یک کرم روده با ۲۹ پا! موزه انگل شناسی در واقع، یک موزه پزشکی کوچک است که به انگل ها و علم انگل شناسی اختصاص دارد. این موزه که در سال ۱۹۵۳ توسط دکتر “کامگای” شکل گرفت، دو بخش دارد. بخش اول موزه یک مرور آموزشی بر گونه های مختلف انگل ها در دنیای طبیعی و دیگر چرخه های زندگیست. اما بخش دوم شامل مجموعه ای از انگل های موجود در بدن انسان ها و تأثیرات آنهاست. همچنین در این قسمت موزه یک کتابخانه تحقیقاتی وجود دارد که ۶۰ هزار نمونه به اضافه۵۰ هزار مقاله و۵هزار کتاب در مورد انگل شناسی در آن یافت می شود.
بخش جالب توجه دیگر موزه ، بخش هدیه آن است. به این صورت که بازدیدکنندگان می توانند چیزهای مختلفی مانند راهنمای موزه، کارت پستال، تی شرت یا قاب موبایل به همراه انگل های واقعی که در اکریلیک پوشانده شده اند، بخرند.
• موزه ابزارهای شکنجه قرون وسطایی: این موزه کوچک که در قلب آمستردام واقع شده و در لیست عجیب ترین موزه های دنیا قرار گرفته، بیش از صد نمونه از ابزارهای شکنجه سال های میانی اروپا را به نمایش می گذارد. موزه ابزارهای شکنجه، از راهرویی با اتاق های کوچک و تاریک تشکیل شده که در هر اتاق یک یا دو ابزار شکنجه قرار گرفته است. اگرچه بعضی از ابزارها در پشت شیشه قرار گرفته اند اما بسیاری از آنها در مرکز اتاق هستند و می شود به آنها دست زد. جالب است بدانید که یک عکس از کتابی قدیمی نیز همراه هر ابزار وجود دارد که نحوه استفاده از آن را در زمان های قدیم نشان می دهد. اما نکته جالب توجه دیگر در مورد این موزه، نورپردازی تاریک و طراحی دراماتیک اتاق هاست که حس وحشت را به بازدیدکنندگان القا می کند و تصویری روشن تر از آن سال های تاریک را پیش چشم آنها به نمایش می گذارد.

• موزه سیم خاردار: از شگفتی های قرن حاضر این است که حتی می توان جایی را در دنیا پیدا کرد که در آن، برای سیم خاردار هم موزه درست کرده اند! در ایالت کانزاس آمریکا که به پایتخت سیم خاردار دنیا شهره است، موزه ای واقع شده که در آن بیش از ۲۴۰۰ نوعِ مختلف از سیم خاردار به نمایش در آمده است. همچنین تاریخچه سیم خاردار و نقشی که در پیدایش سکونتگاه ها در آمریکا داشته، در این موزه مورد توجه قرار گرفته است. گفتنی است که این موزه که در سال ۱۹۷۰ ساخته شد، در سال ۲۰۰۴ دو بخش جدید را به خود دیده است. این دو بخش عبارتند از انجمن سیم خاردار و مرکز تحقیقاتی”لری بریر” که دارای مجموعه ای از انتشارات مربوط به تاریخ سیم خاردار و نیز مجموعه ای از اسناد مربوط به حق ثبت اختراع ها است.
• موزه نودل: اگر اهل غذاهای آماده باشید، حتما تا به حال نودل را امتحان کرده اید. اگر هم به مذاقتان خوش آمده، شاید دیدن جایی که انواع نودل در آن به نمایش گذاشته شده، جالب به نظر برسد. بد نیست بدانید که نودل ابداع یک ژاپنی به نام” موموفوکو آندو” است که در سال ۱۹۵۸ اولین نودل های آماده را به نام “چیکن رامن” ابداع کرد. نودل پس از آن هم از مرزهای ژاپن فراتر رفت و محبوبیتی جهانی یافت. آنچه که در این موزه نمایش داده می شود نیز نشان دهنده محبوبیت جهانی و روزافزون این غذاست.
موزه نودل از بخش های مختلفی تشکیل شده که یکی از آنها تونل نودل های فوری شامل هشتصد بسته نودل است. در بخش دیگر موزه به زندگی پدر نودل، موفقیت ها و دستاوردهای او، مدال ها و نشان هایی که به او اعطا شده و گفته های او از طریق تصاویر بصری پرداخته شده است. اتاق تست کردن یا چشیدن بخش دیگر این موزه است. در این بخش محصولاتی علاوه بر چیکن نودل و کاپ نودل که در اوزاکا یافت نمی شوند را می توان از دستگاه های فروش خریداری و در بخش غذاخوری نوش جان کرد. یکی از بخش های جذاب این موزه، میز جادویی است. شما می توانید پشت آن بنشینید و در مورد نودل ها بیشتر بدانید. یا اینکه معماهایی مربوط به نودل های فوری را حل کنید تا دانشتان در مورد نودل ها بیشتر شود. در سالن تئاتر موزه هم تاریخچه نودل، نحوه درست کردن و هر آنچه مربوط به آن است را می توانید روی یک صفحه بزرگ تماشا کنید.

save444

پاسخ دهید

*