عجایبی از تاریخ پاسپورت؛ وقتی حیوانات هم گذرنامه دارند

pet-passport

پاسپورت را می توان به نوعی دروازه ورود به دنیا دانست. حداقل برای آنهایی که محل تولدشان نوعی قدرت به پاسپورت آنها داده تا با آزادی کامل به هر جا که می خواهند، سفر کنند. اماجالب است بدانید که سیر تکامل پاسپورت، یک مسیر هموار نبوده و آنچه که ما امروز تحت عنوان پاسپورت می شناسیم در حقیقت کاملا جدید است. بر اساس اسناد تاریخی نخستین استفاده بشر از مدرکی مانند پاسپورت به ۴۵۰ سال پیش از میلاد باز می گردد که هنری پنجم پادشاه انگلستان مدارک سفر را به ممالک تحت سلطه خود در قرن پانزدهم میلادی اعطا می کرد. با این وجود تا اوائل قرن بیستم میلادی پاسپورت شکل امروزی خود را پیدا نکرده بود. قاصدک ۲۴ شما را با واقعیت هایی در مورد تاریخ پاسپورت آشنا می کند.

 

عکس پرسنلی یک مومیایی!

هیچ سند مشخصی برای اینکه چیزی شبیه پاسپورت در مصر باستان وجود داشته باشد، پیدا نشده است. اما وقتی در سال ۱۹۷۴ که مومیایی رامسس دوم برای ترمیم در حال جابجایی به پاریس بود، یک پاسپورت معتبر مصری شامل عکسی از چهره این فرعون قدیمی صادر شد. جالب این است که شغل او در پاسپورت، شاه درج شده بود!

 

ramses-passport

 

حق و حقوق سلطنتی

بدون شک اگر در شش دهه حکفرمایی رامسس پاسپورت وجود داشت، او نیازی به آن نداشت؛ چون پادشاهان زنده معمولا نیازی به پاسپورت ندارند. برای مثال سایت رسمی خانواده سلطنتی بریتانیا اعلام کرده از آنجایی که پاسپورت بریتانیایی به افتخار اعلیحضرت صادر می شود، داشتن پاسپورت برای ملکه الزامی نیست. در حقیقت این یعنی ملکه خود پاسپورت است! در ژاپن هم چنین قانونی وجود دارد. ژاپنی ها زمانی تشخیص دادند که صدور پاسپورت برای امپراتور این کشور چندان اقدام مناسبی نیست.

 

بلند پروازها هم پاسپورت دار شده اند

اگرچه مرزهای بین المللی تا حد زیادی ساخته دست بشر هستند، اما مومیایی باستانی عجیب ترین موجودی نیست که برای او پاسپورت صادر شده است. اگر نام قوش تیز پَر را شنیده باشید، می دانید که نام این پرنده با گشتن  و چرخ زدن مترادف است. اما در امارات متحده عربی قوش ها بدون پاسپورت نمی توانند چندان از محل خود دور شوند! در حقیقت قوش ها در امارات از ارزش زیادی برخوردار بوده و پرورش آنها بخش مهمی از میراث منطقه به شمار می رود. به عبارت دیگر قوش ها که زمانی بخش جدایی ناپذیر شکار بودند، این ورزش را به یک افتخار ملی تبدیل کرده اند.

 

falcon-s-paddport

 

اسب ها و پاسپورت

پاسپورت های حیوانی بیشتر از آنچه فکر می کنید، مرسوم شده اند. در آمریکا حیوانات خانگی می توانند اسنادی داشته باشند که به آنها اجازه خروج از مرز را می دهد. در حوزه اتحادیه اروپا هم این حیوانات دفترچه های آبی مخصوص خود را دارند که عکس شان در آن درج شده است. بر اساس پاسپورت های منطقه اروپا، حیوانات می توانند بدون قرنطینه شدن در کشورهای عضو سفر کنند. جالب است بدانید که در اکتبر ۲۰۱۷ صدها سگ به خیابان های لندن آمدند تا به تهدیدهایی که ممکن است از جانب برگزیت متوجه پاسپورت های آنها شود؛ اعتراض کنند.

 

pet-passport

 

اسب های بریتانیایی هم برای خود پاسپورت دارند؛ حتی اگر قرار باشد از مزرعه ای که در آن زندگی می کنند فراتر نروند. هدف از این کار هم اطمینان از این موضوع است که اسب هایی که با داروهای مضر برای انسان درمان می شوند، به کشتارگاه ها فرستاده نشده و وارد چرخه غذایی نشوند.

 

horse-passport

 

پاسپورت در نقش کارت شناسایی

ممکن است به زودی در آمریکا برخی مسافران نیاز به پاسپورت داشته باشند حتی اگر قرار نباشد از کشور خارج شوند. داستان از چه قرار است؟ بر اساس قانون “کارت شناسایی حقیقی” که در سال ۲۰۰۵ به تصویب رسید، در صورتی که فرد مجاز به استفاده از پروازهای داخلی باشد، کارت شناسایی ایالتی او باید در هماهنگی کامل با تمهیدات امنیتی روزافزون این کشور باشد. اگرچه برخی ایالت ها این هماهنگی را ایجاد کرده اند، برخی دیگر هم نیاز به افزودن تبصره های بیشتر به این قانون را احساس کردند. برای نمونه ایالت های کالیفرنیا و ماساچوست تنها تا اکتبر ۲۰۱۹ مهلت دارند تا کارت های شناسایی جدید برای ساکنان خود صادر کنند. در غیر اینصورت شهروندان شان برای سوار شدن به هواپیما مجبور به نشان دادن پاسپورت هستند.

 

real-ID-act

 

سفر از شهری به شهر دیگر با پاسپورت

خوشبختانه تعداد آمریکایی هایی که پاسپورت دارند، در سال های اخیر افزایش پیدا کرده است. پدیده ای که اغلب به تغییر در قانون سال ۲۰۰۷ در خصوص بازدید از مکزیک و کانادا نسبت داده می شود. در نتیجه قانون جدید، مرز شکننده آمریکا با کانادا به قدری محدود شده که حتی برای عبور از یک خیابان در یک شهر و نیز تمایل به سرمایه گذاری هم نیاز به پاسپورت خواهید داشت. گواهی بر این واقعیت که این سند کوچک قرار است بیش از همیشه به یک بخش مهم از زندگی ما تبدیل شود.

 

u.s-canada-border

 

منبع: نشنال جئوگرافیک

 

پاسخ دهید

*