سیستم ترمز هواپیما

IMG_2209

همانطور که می دانید ساختار بال و بدنه ی هواپیماهای مسافربری به علاوه ی موتورهای قدرتمند آنها، نیرو و کشش لازم را جهت پرواز این غول های آهنی و حمل وزن ده ها تنی مسافران و بارهای آنها فراهم می سازند اما آیا تا کنون اندیشیده اید که سرعت هواپیماها در حین پرواز، چگونه کاهش پیدا می کند و یا اینکه چگونه روی باند فرودگاه متوقف می شوند؟
با قاصدک۲۴ همراه شوید تا برایتان از سیستم ترمز این غول های آهنی بگوییم.

روش های ساده ای چون افزودن سوخت ورودی به موتورها و طراحی بدنه مطابق با قوانین نیوتن می تواند منجر به پیشروی و افزایش سرعت در هواپیماهای مسافربری شود اما بحث کاهش سرعت یا توقف آنها کمی پیچیده تر است و از قوانین و سیستم های مختلفی پیروی می کند.

اسپیدبریک یا اسپویلرهای کوچکی که روی بال‌ها یا بخش انتهایی هواپیما نصب شده است یکی از سیستم هایی هستند که به کاهش سرعت یا ارتفاع هواپیماها در حین پرواز کمک شایانی می کنند. این بالچه ها با استفاده از نیروی هیدرولیک و با درجه انحنای از پیش تعیین شده‌ای باز می شوند تا منجر به انحراف جریان هوای صاف از روی بال‌ها و بدنه هواپیما شوند.
برای توقف کامل هواپیما ها بعد از فرود هم علاوه بر حرکت بالچه ها که سبب کاهش نیروی برا توسط بال‌ها و جلوگیری ازپرواز ناخواسته هواپیما می شود، سیستم‌های دیگری نیز دخیل هستند.

boeing-737-max-9-1

پدال های ترمز آنگونه که در ذهنمان است در کابین خلبان نیز وجود دارد. این پدال های بزرگ جایی زیر پای خلبانان تعبیه شده است و به نوعی یک پدال چند منظوره به حساب می آیند.

IMG_2209

ریورسر در واقع همان چیزی است که سبب می‌شود نیروی پیشران تولید شده توسط موتورها به جای پیش راندن هواپیما، این بار برعکس عمل کند و با اعمال فشار به سمت جلو، سرعت هواپیما را کاهش و یا در سرعت‌های بالا آن را به عقب براند. صدای غرشی که پس از تماس چرخ‌ها با زمین، از موتورها شنیده می شود نیز حاصل استفاده از همین سیستم است.

اگر قرار به مقایسه ی سیستم ترمز یک خودرو با یک هواپیمای مسافربری باشد، باید بگوییم که تفاوتهای بسیاری در این میان وجود دارد. همانطور که می دانید در خودروها تنها یک پدال ترمز وجود دارد و وقتی راننده تصمیم به توقف خودرو می گیرد، نیروی باز دارنده به طور مساوی میان چرخ ها تقسیم می شود این در حالی است که در هواپیما، خلبان تنها با فشردن بخش بالای پدال‌ها به صورت مستقل، ترمزهای دو سمت هواپیما را فعال می کند.

این تفاوت ها به سادگی در رانندگی با یک خودرو قابل لمس است. فرض کنید در جاده ای پوشیده از برف و یخ رانندگی می کنید، از این رو بدیهی است که میزان تماس لاستیک خودروی شما با سطح جاده کمتر باشد که همین امر نیز موجب می شود متوقف کردن خودرو فاصله ی بیشتری را طلب کند و با لغزش خطرناکی همراه شود.

sunglasses-driving-rain-orig

حال اگر همین شرایط برای یک هواپیمای در حال فرود رخ دهد، اولین چیزی که به عدم انحراف هواپیما روی باند و کنترل آن کمک می کند، وزن چند ده تنی هواپیما است. پس از کاهش سرعت و تماس چرخ ها با سطح زمین نیز، خلبان با فشردن پدال ترمز و افزایش نیروی بازدارنده ریورسر به عدم انحراف هواپیما به طرفین، یاری می رساند.

maxresdefault

با تمام اینها یک سیستم جلوگیری از لغزش نیز در هواپیماهای مسافربری تعبیه شده است که احتمال هرگونه لغزش ناشی از فشار نامساوی پدال‌های ترمز را به صفر می رساند؛ اینگونه است که مسافران و خدمه پرواز فرودی ایمن را تجربه می کنند و کمتر رخ می دهد که لغزشی احساس نمایند.

5 نظر

أدمين عزيز سلام و درود بر شما
ممنون إز مطالب جالب توجه شما در برخي هواپيماها كه وزن بسيار بالايي دارند مانند ٧٤٧ ويا ايرباسهاي سري ٣٨٠ و يا ٣٤٠ علاوه بر موارد فوق إز ترمز هيدروليكي در چرخها هم استفاده ميشود إز اين نيرو برأي شارژ سيستم هيدروليكي و يا توليد برق استفاده ميشود

پس landing gear و nose gear چی شد؟ نقش spoiler در فرود چیه؟ ایا flap ها فقط ب ای take off استفاده میشوند توضیح بیشتری بدید ممنون منکه گیج ش م

landing gear مجموعه های ارابه فرود یا همان undercarriageهستند که به main wheels چرخ های اصلی (عقب) وnose gear تقسیم میشوند.بازشدن spoiler هنگام فرود باعث کاهش lift و افزایش drag می شود و در کاهش سرعت هواپیما نقش دارد و البته بعضی از تایپ ها علاوه بر spoiler در tail دارای speed brake هستند که هنگام باز شدن فقط باعث افزایش درگ می شود مثل تایپ های فوکر ۱۰۰ و rj 85 . و flap ها در هنگام landing و takeoff هواپیما اهمیت زیادی دارد چون در این دو حالت سرعت کمی داریم و کار flap افزایش نیروی lift است که باعث بلند شدن سریع در هنگام Takeoff (معمولا برای باند های پروازی کوچک استفاده می شود) و همچنین فرود نرم در سرعت پایین هنگام landing .
این اطلاعات رو به صورت خیلی ساده و عمومی بیان کردم برای فهمیدن بیشتر میتونید مکانیزم عملکرد هر کدوم ازین اجزا رو داخل گوگل سرچ و مطالعه کنید

سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست اندرکاران وبسایت به
این خوبی سپاسگزارم
ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

پاسخ دهید

*